Senaator Kennedy mõrvar Sirhan Bishara Sirhan

Senaator Kennedy mõrvarit ei lastud vabadusse

18
(Uuendatud 11:53 16.02.2016)
Kennedy perekonna usaldusisik ja sõber Paul Schrade, kes oli koos Robert Kennedy’ga tol hetkel, kui Sirhan Sirhan teda ründas, leiab, et too ei tapnud Kennedyt.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Sirhan Bishara Sirhan jääb elu lõpuni vanglasse. Senaator Robert Francis Kennedy tapmise eest süüdi mõistetule keelduti taas, juba 15-ndat korda ennetähtaegsest vabastamisest. Tapetud senaatori sõber usub, et Sirhan ei ole süüdi.

Kohus kuulas tunnistajate ütlusi üle kolme tunni ja otsustas siis, et Sirhan ei ole ilmutanud piisaval määral kahetsust ega aru saanud toimepandu raskusest ning seepärast peab ta jätkama vangistuse kandmist.

Kennedy perekonna usaldusisik ja sõber Paul Schrade, kes viibis rünnaku hetkel koos Robert Kennedy'ga, leiab, et Ameerika presidendi venna tapja ei ole mitte Sirhan, vaid keegi teine laskur. Tema arvates tulistas Sirhan ainult tema, Schrade pihta. Istungi käigus andis ta enda ründajale andeks ja vabandas, et ei ole võimeline tegema tema vabastamise heaks midagi rohkemat.

„Ma oleks pidanud siin olema juba ammu ja seepärast tunnen endal süüd, et ei aidanud teid ega iseennast," ütles Paul Schrade, nagu teatab agentuur AP.

Sirhan võib esitada uue ennetähtaegse vabastamise palve alles viie aasta pärast.

Vendade Kennedy'te tapmise saladused

Varsti möödub Kennedy'te perekonna liikme Robert Kennedy tapmisest pool sajandit. Seda klanni peetakse ameerika koorekihi üheks kõige õnnetumaks perekonnaks. Ükski teine perekond pole mõrva või õnnetuse läbi kaotanud nii palju oma liikmeid. Nüüdki ei usu paljud Ameerika Ühendriikides, nagu ka Paul Schrade, Roberti, muide, nagu ka John Kennedy tapmise asjaolude uurimise objektiivsusesse. Ajalehed, raamatud ja filmid on tulvil oletusi nende kõmuliste tapmiste „tegeliku" tausta kohta.

Kuid Roberti surm ja palestiina päritolu jordaanlasest „vaimuhaige üksiküritaja" Sirhan Sirhani süüdimõistmine tundub tõepoolest mitte lõpuni selge olema. Arvati, et palestiinlane protestis Robert Kennedy kavatsuse vastu müüa Ameerika pommituslennukeid Iisraelile.

Ööl vastu 5. juunit 1968 suundus presidendikandidaat Robert Kennedy ihukaitsjate saatel Los Angelese hotelli Ambassador ballisaalist, kus ta oli kõne pidanud, teise saali, kus pidi toimuma tema pressikonverents. Vaatamata sellele, et mindi läbi köögiruumide, trügis Kennedi poole ikkagi rahvahulk, kes soovis tema kätt suruda. Sel hetkel avas Sirhan 22-kaliibrilisest revolvrist tule. Robert Kennedy sai kolm kuulitabamust, ühe nendest pähe kukla piirkonda ja suri haiglas 26 tunni möödudes. Veel viis inimest said mitteeluohtlikult haavata.

Vahistatud ja süüdi mõistetud

Antisionist Sirhan peeti kinni sündmuskohal. Kohus mõistis ta süüdi ja määras karistuseks surmanuhtluse, kuid 1972. aastal tunnistas California ülemkohus surmanuhtluse konstitutsioonivastaseks ja Sirhan'i kohtuotsuse järgne karistus asendati eluaegse vangistusega. Alates 29. oktoobrist 2009 kannab Sirhan vangistust California osariigi Pleasant Valley vanglas Coalinga's.

Kahtlusteks, et senaator Kennedy tappis keegi teine ja et tegemist oli vandenõuga annab alust ilmne mittevastavus Sirhani revolvris olnud padrunite ja kindlaks tehtud laskude arvu vahel. Sirhani relva mahtus vaid kaheksa padrunit, kuid Robert Kennedy sai kolm kuulitabamust, üks kuul tabas tema riideid ja veel viis inimest said haavata, seega kokku üheksa kuuli. Sel ajendil tegi esindajatekoja liige Allard Lowenstein ebaõnnestunud katse alustada asja uut läbivaatamist. Hiljem lasti ta oma advokaadibüroos „rahulolematu kliendi" poolt maha.

Telekanal Discovery Times üllitas 2006. aastal teleprogrammi, kus publikule esitleti tulistamise audiosalvestist, mille oli sündmuskohal teinud üks reporter. See tõend oli riiklikes arhiivides peaaegu nelikümmend aastat. Kolm audioeksperti kinnitasid, et antud salvestusel on kümme kuni kolmteist lasku. Nad tuvastasid samuti, et intervallid laskude vahel olid ühe laskuri jaoks liiga väikesed.

Padrunid ja lasud

Eksisteerivad teooriad, et kuigi Sirhan tulistas Kennedy suunas, suri ta mitte Sirhan'i kuulidest või siis mitte ainult nendest. Mitme tunnistaja ütluse kohaselt läks Kennedy tulistajale vastu, samal ajal kui surma põhjustanud lask pähe oli tehtud tagant. Sellest tekkis „teise laskuri" versioon. Sellise variandi võimalikkusest teatas samuti kohtumeditsiini ekspert. Kuid FBI 1975. aasta ametliku ettekande kohaselt ei ole teise laskuri teooria kinnituseks tõsiseltvõetavaid tõendeid.

2007. aastal ilmus Ühendkuningriigis dokumentaalfilm "RFK Must Die", kus kirjeldatakse sündmuste ametliku versiooni küsitavusi.

 

 

18