Sputniku bränd

Sputniku ajakirjanikud ehmatasid "Värviliste revolutsioonide" meistriklassi

227
(Uuendatud 18:10 28.10.2019)
USA rahaga peeti Chisinaus range salastatuse õhkkonnas "värviliste revolutsioonide" korraldajate meistriklass. Sputniku ajakirjanikel õnnestus toimuva tunnistajaks olla.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Lääs on juba aastakümneid teinud katseid mõjutada endiste NSV Liidu vabariikide noorte meelsust võõraste poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.

Venemaa-vastane aktiivne ajupesu Venemaa piiridel ei peatu päevakski, mida tõestab veel kord Moldova pealinnas peetud kahtlase väärtusega konverents.

Praha Kodanikuühiskonna Keskuse (Prague Civil Society Centre, PCSC) korraldusel toimus Chisinaus 24. – 27. oktoobrini konverents CampCamp2019.

Keskust rahastatakse USA eelarvest Ameerika Ühendriikide vastaste vastu võitlemise seaduse ("Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" - CAATSA) alusel. Konverentsil osales üle 300 inimese viieteistkümnest Euroopa ja Aasia riigist.

Noored kodanikuaktivistid, vabatahtlikud, blogijad, подкастеры ja instagrami-mõjutajad, femtreiserid ja narratiivide turundajad - kõik need loomeinimesed kogunesid väikesesse Chisinausse, teatab Sputnik Moldova.

Selgus, et tegelikult jagasid need Valgevene, Kõrgõzstani, Venemaa, Gruusia, Armeenia ja veel tosina teise Ida-Euroopa riigi spetsialistid oma riikide vägivaldse võimuvahetuse ja "Venemaa mõjule" vastuseisu kogemusi.

Saladuskate ja kahtlased korraldajad

CampCamp2019 korraldati Chisinaus absoluutse salastatuse õhkkonnas. Korraldajad olid üsna üllatunud, kui Sputnik Moldova korrespondendid nad linna ühes kauges nurgas, praktiliselt "konspiratiivkorteris", ikkagi üles leidsid.

Chisinau CampCamp2019 on suurepärane näide kognitiivsest dissonantsist. Ühest küljest on ürituse ametlik võrguleht täis loosungeid nagu "Murra välja infomullist" ja seal valitseb täielik avatus, läbipaistvus ja kommunikatsioon.

Teisalt varjasid korraldajad aga isegi konverentsi toimumiskohta. Tundus, et Chisinausse ei kogunenud mitte meediaaktivistid, vaid revolutsionäärid Lenini konspiratiivkorterisse.

Pääseda üritusele CampCamp2019 osutus ajakirjanikule keerukamaks kui spioonile CIA peakorterisse. Isegi osalejatel endil (kes läbisid hoolika valiku, kuni nende suhtlusvõrgustike kontode uurimiseni välja) keelati kirjavahetus korraldajatega. Sidet peeti rangelt sotsiaalvõrgustike kaudu.

Снимок с экрана с публикацией в фейсбуке
© Sputnik
Facebooki kuvatõmmis

Osalejatele selgitati, et korraldajatel "jooksis andmebaas kinni", kuid imekombel said kannatada ainult osalemistaotluste esitanute postiaadressid.

Mida nägi Sputnik Moldova korrespondent

Meistriklassis osalejate lähemal uurimisel selgus, et sotsiaalvõrgustikes välja reklaamitud turunduse ja reklaamiteemade taga oli peidus avameelne ja avalik russofoobia.

Nii näiteks kirjanik Linor Goralik, kes pidi kava kohaselt pidama loengu femwortisingust ja väikese eelarvega turundusest фемвертайзинге и малобюджетном маркетинге, on tuntud oma ägeda vastumeelsuse poolest Krimmi taasühinemisele Venemaaga.

Moldova esindaja Vlada Ciobanu kuulutati ürituse ametlikul võrgulehel välja kui "aktivist, blogija ja auväärne kodanik", kes on "aidanud korraldada kodanikele avalikke konsultatsioone".

Korraldajad vaikisid aga tõsiasjast, et Ciobanu on viimased viis aastat töötanud USA Rahvusliku Demokraatliku Instituudi (The National Democratic Institute - NDI) Moldova filiaali programmijuhina. Selle sama instituudi, ilma milleta ei ole Nõukogude-järgses ruumis toimunud ainsatki "värvilist revolutsiooni".

Meistriklassis osalejate harvad publikatsioonid näitavad selgelt, millisest "merchandisingust" ja "femvertisingust" lektorid rääkisid.

Üsna apoliitilisi loenguid rahakogumisest ja disainist kasutati programmis lihtsalt sirmina programmile, mis oli tegelikult tulvil loenguid "Venemaa propagandast" ja "Venemaa mõjust", massimeeleavalduste ja -protestide korraldamisest ja meedia toetusest sellele.

Sõnade peale "See on ju sündmus avatusest, meediast? Saatsime akrediteeringu. Oleme Sputnik Moldovast," vastas ta: "Ma tean väga hästi, kust te olete. Ja ma keelan teil kasutada minu nime või pilti. "

Korralduskomitee esindaja keeldus vastamast täpsustavatele küsimustele nii ürituse enda kui ka sellest osavõtjate kohta.

Eesti kui näide sellest, kuhu sellised meistriklassid Moldova "viivad" 

Kui Moldoval on oma riigi noorsoo ideoloogilise töötlemise "võlud" veel maitsmata, siis Eestis toimub see juba ammu konveiermeetodil.

Seda tehakse loomulikult koos "Venemaa agressiooni" pideva hukkamõistmisega.

On iseloomulik, et samal ajal kasutatakse aktiivselt ligilähedaselt samu finantseerimisallikaid – USA, NATO ja valitsusväliste organisatsioonidega seotud fondide rahalisi vahendeid.

Ja USA saatkond tegutseb äärmiselt aktiivselt, kui ta vaid seda soovib, korraldades kohalikes koolides Ameerika armee ja LGBT kogukonna reklaamüritusi.

Libauudised
© Sputnik / Кирилл Каллиников

See toimub Saksa Friedrich Eberti Fondi, NATO peakorteri, Rahvusvahelise Kaitse- ja julgeolekukeskuse ning Riikliku julgeoleku- ja kaitsealase teadlikkuse tõstmise keskuse toetusel.

NATO "politrukkide" viimasel sügisesel istungil osales 55 kadetti ja 18 eksperti Eestist, Lätist, Leedust, Gruusiast, Taanist ja Ukrainast.

Aastast aastasse juhtub üha sagedamini, et sellistele seminaridele meelitatakse ka Venemaa, Valgevene ja teiste SRÜ riikide noori.

Nii korraldati 2017. aasta septembris Tallinnas Balti-Vene noortefoorum (BRYF), mille korraldasid NATO Eesti Ühing, Friedrich Eberti Fond (Saksamaa), NATO peakorter ja Eesti Vabariigi kaitseministeerium.

Foorumil osalesid kohale kutsutud üliõpilased ja noored riigiametnikud nii Baltimaadest, Ukrainast, Gruusiast, Saksamaalt ja Rootsist kui ka Venemaalt.

Korraldajate sõnul näevad nad kutsutus nende riikide tulevasi diplomaate, avaliku arvamuse liidreid ja valitsusjuhte.

Lugege lisaks:

227
Tagid:
koolituskeskus, Moldova, NATO, värviline revolutsioon, infosõda
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Riigiduuma võttis vastu libauudiste ja riigi solvamise vastu võitleva seaduse
Здание министерства иностранных дел РФ в Москве

Miks president Vladimir Putin välisministeeriumi 42. osakonna asutas

(Uuendatud 14:06 29.12.2019)
Venemaa president Vladimir Putin kirjutas alla määrusele Venemaa välisministeeriumi 42. osakonna asutamise kohta.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi koosseisu kuuluv uus, 42. osakond, mis on loodud riigipea Vladimir Putini korraldusel, hakkab tegelema riikliku poliitika väljatöötamise ja elluviimisega rahvusvahelise infojulgeoleku alal.

Peale selle saab ministeeriumi teatel verivärske struktuuriüksuse ülesandeks võitlus infotehnoloogia kasutamise vastu sõjalis-poliitilistel, terroristlikel ja muudel kuritegelikel eesmärkidel.

Osakond hakkab kureerima rahvusvaheliste organisatsioonide ja foorumite tegevust selles valdkonnas, tööd kahepoolses formaadis, samuti interneti kasutamise välispoliitilisi aspekte.

Selle töötajad hakkavad tegelema ka välisriikide, rahvusvaheliste organisatsioonide ja pädevate valitsusväliste organisatsioonidega suhtlemise õigusliku aluse täiustamise ettepanekute koostamisega infojulgeoleku alal.

Uue ametkonna ülesandeks saab ka rahvusvaheliste lepete väljatöötamine ja kooskõlastamine infojulgeoleku vallas, mitmesuguste töörühmade tegevuse kureerimine ja rahvusvaheliste organisatsioonidega tehtava koostöö koordineerimine.

42. osakond hakkab osalema rahvuslike infojulgeolekumeetmete väljatöötamises ja kooskõlastamises rahvusvahelise koostöö ja rahvusvaheliste suhete alal.

Venemaa välisministeerium on hukka mõistnud Eesti võimude surve meediale Sputnik Eesti, et politsei abiga alustatud Eesti inforuumi puhastamine võimudele vastumeelsest Vene meediast on Venemaa välisministeeriumis tekitanud teravalt negatiivse reaktsiooni.

"Tõsist muret teeb nördima panev olukord Eestis Venemaa teabeagentuuri Sputnik ümber. Ametlik Tallinn püüab nähtavasti põhimõtte pärast seda Vene meediakanalit likvideerida," teatati Venemaa tähtsaimast diplomaatiaametkonnast.

Infosõjaks ettevalmistumine nõuab hoolt ja püsivust
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Eesti võimud on oma klaperjahis Venemaa teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja partnerite ähvardamine karistusmeetmetega," seisis Venemaa välisministeeriumi teates Sputnik Eesti töötajatele Politsei- ja Piirivalveametist saadetud kirjade asjus, milles neid ähvardatakse kriminaalvastutusega seotuse eest rahvusvahelise teabeagentuuriga Rossija Segodnja.

Venemaa diplomaatide hinnangul on taoline olukord "täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia takistamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel".

Lugege lisaks:

Tagid:
infosõda, infosõda, inforünnak, Venemaa välisministeerium, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
"Venemaa ründamiseks loodud inforelv " haavas Suurbritanniat ennast
Eesti firma Skinest Rail nõuab Leedult kümneid miljoneid eurosid

Eesti firma Skinest Rail nõuab Leedult kümneid miljoneid eurosid

(Uuendatud 19:50 26.12.2019)
Raudteeteenuseid osutav Eesti valdusfirma Skinest Rail nõuab Leedult 60 miljoni euro ulatuses kahjude korvamist ettevõtte kõrvalejätmise tõttu Leedu riigiettevõtte Lietuvos gelezinkeliai (Leedu raudteed) hankekonkursist.

ТАLLINN, 24. detsember — Sputnik. Valdusfirma Skinest Rail juhtkond kavatseb minna seoses oma tütarfirmade Vitras-S ja Skinest Baltija õiguste rikkumisega arbitraažikohtusse, kui poole aasta jooksul ei õnnestu Leedu valitsusega kokkuleppele jõuda, edastab nädalaleht Litovskij kurjer.

Skinest Raili spetsialistide arvestuste kohaselt on valdusfirma riigi seadusevastase tegevuse tõttu tema tütarettevõtete Vitras-S ja Skinest Baltija suhtes kannatanud kahju vastavalt 35 miljonit ja 27 miljonit euro ulatuses.

Skinest Baltija direktor Valdas Rasimas on teatanud, et Leedu valitsus ei võimaldanud kõige odavama pakkumuse teinud valdusfirma ettevõtetel tellimusi sada, põhjendades seda ohuga riiklikule julgeolekule. Tema sõnul sõlmitakse tehingulepped teiste ettevõtetega, mis on seotud riigi tippjuhtidega.

"Muudel juhtudel, kui riigil paremat valikut käepärast pole, hanketehingute sõlmimiseks takistusi ei tehta. Tegemist on üsna varjamatu näitega valikulisest õiglusest ja diskrimineerimisest," ütles Rasimas.

Investeerimisvaidluste tava kohaselt seatakse pärast teavitust kavatsusest anda asi rahvusvahelisse vahekohtusse paika nn järelemõtlemisaeg, mille jooksul pooled saavad omavahel rahumeelselt kokku leppida.

Skinest Raili ettevõtted jäeti möödunud aastal, mil tehinguid kontrolliv valitsuskomisjon ja valitsus ei lubanud ettevõttel Lietuvos gelezinkeliai nendega lepinguid sõlmida, hankekonkursist kõrvale. Valitsus põhjendas oma samme sellega, et Skinest Raili omanikul on suurem riskimäär või siis kujutavad sidemed välisriikide ametkondade või välisriikide füüsiliste või juriidiliste isikutega endast ohtu riiklikule julgeolekule.

Detsembris esitas Skinesti juhtkond Euroopa Komisjonile Leedu valitsuse kohta kaebuse, väites, et Leedu ametiasutused püüavad ettevõtteid Skinest Baltija ja Vitras-S turult välja tõrjuda, mis aga rikub Euroopa Liidu seaduste põhialuseid.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, kuulub ettevõtte Skinest Rail omanik Oleg Ossinovski Eesti rikkaimate inimeste esikümnesse. Tema aktsiate väärtuseks on hinnanguliselt 180,4 miljonit eurot.

Lugege lisaks:

Tagid:
kahjud, majandus, Skinest Rail, ettevõtlus, Leedu, Eesti
Samal teemal
Eesti ärimeeste jõukus kasvab kiiresti
Raha tuulde: kuidas Eesti ettevõtted edutunnistusi saavad
Kas Eesti valitsus hävitab viimasegi säilinud transiidi?
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega