(3:48 / 25.55Mb / просмотров видео: 1185)

Estonia tipule võetakse kaasa Eesti lipp

120
(Uuendatud 09:43 10.08.2018)
Eesti alpinistide rühm suundus Pamiiri Estonia mäetippu vallutama. Sportlastel on kaasas Eesti Vabariigi lipp, mis oli 2003. aastal Everestil.

Eesti 12-liikmeline mägironijate rühm sõitis Kõrgõzstani, kust alustatakse tõusu Estonia mäetippu. Rühmal on kaasas lipp, mille Alar Sikk 2003. aastal esimese Eesti alpinistina legendaarsele Everestile viis. Temaga koos osales selles ekspeditsioonis ka Raivo Plumer, kes on praeguse alpinistide meeskonna juht. Plumeri läheb Eestonia mäetipule juba kolmandat korda. Viimati käis ta seal 1990. aastal.

PÖFF-i peaauhind rändab Kõrgõzstani >>

Tookord käis Estonia tipul kuus Eesti alpinisti, teiste hulgas ka praeguse ekspeditsiooni vanim liige Heiki Erm. Heiki Ermile saab see olema teine kohtumine kodumaa nimelise mäetipuga ja alpinist on veidi erutatud. Sportlastele lisavad põnevust Pamiiris ees ootavad rasked ilmastikutingimused ja ohtlik liustik.

Kõrgõztani pealinn Biškek
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

"Selles orus, kuhu me nüüd läheme, alpinistid eriti ei käi, sest see on raskesti ligipääsetav koht," ütles Heiki Erm portaalile Sputnik Eesti ja täpsustas, et kõige raskem saab mägironijatele olema Oktjabrski liustiku ületamine. Tingimused on seal pidevas liikumises ja muutumises. Ka Teet Ilves, kelle alpinismikogemus mägironijana algas alles 2017. aastal, kui ta Mont Blancil käis, ootab eelseisvaid väljakutseid liustikul. Varem on Ilves mägedes käinud vaid mäesuusatajana.

Raivo Plumer märkis Pamiiri ekspeditsiooni juhina, et tema praeguses rühmas on kõik alpinistid korduvalt mägedes olnud ja pooled meeskonnast on vallutanud ka kõrgemaid tippe, kui Estonia mäetipp. "Rühma keskmine vanus pole samuti eriti noor — 45-50 aastat," ütles Plumer, andes mõista, et tegemist on kogenud alpinistidega.

Lennujaama sõpru ja kaaslasi ära saatma tuli ka 2003. aastal Everest'ile tõusul osalenud Ivar Laia abikaasa Inna Lai. Inna tunnistas, et nende igatsust, kes kodus mägironijaid ootavad, leevendab internet, mis hõlbustab lähedastega sidepidamist.

Ded Morozi kostüümidesse riietunud alpinistide üllatusvisiit lastehaiglasse >>

"Ja ikkagi muretsen ma sõprade pärast, sest nad seisavad silmitsi keeruliste ilmastikutingimustega ja "kapriisse" liustikuga. See on raske, sest kunagi ei tea, mis liustikul ees ootab. Liustik ju elab. Ta liigub," ütles Inna Lai portaalile Sputnik Eesti. Seepärast on alpinisti peamine soov tippu jõuda ja ohutult alla laskuda.

120
Tagid:
alpinist, mäetipp, lipp, Heiki Erm, Raivo Plumer, Alar Sikk, Pamiir, Everest, Kõrgõzstan

Sõna on vaba! Sputnik Eesti töötajad tänavad toetuse eest video

(Uuendatud 19:39 27.12.2019)
Sputnik Eesti töötajad, keda Eesti võimud kohtu alla ähvardavad anda, tänavad kõiki, kes neid sel raskel ajal toetavad.

Sputnik Eesti salvestas videosõnumi, milles avaldati tänu neile, kes kollektiivi Eesti võimude tagakiusamise ajal toetanud on.

Agentuuri töötajate abistamiseks käivitatud flashmobiga #СпутникСила (SputnikJõud) liitub iga päev üha rohkem inimesi, sotsiaalvõrgustikes ja Venemaa telekanalites kostab rohkesti julgustussõnu.

Mobiilivideo #СпутникСила sümboliks sai kollast firmavärvi sangpomm ingliskeelse kirjaga "Got You Covered!" ("Te olete kaitstud!").

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas portaali töötajad on saanud Politsei- ja Piirivalveametilt kirja otsese ähvardusega, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta suhteid Rossija Segodnjaga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Vaadake lisaks: 

Tagid:
Eesti, Venemaa, poliitika, video, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega

Almatõs hukkus reisilennuk: surma sai 14 inimest video

(Uuendatud 13:02 27.12.2019)
Lend Almatõ–Nur-Sultan 95 reisijaga pardal kadus radariekraanidelt kohe pärast õhkutõusu. Viimastel andmetel on hukkunud 14 inimest.

Reisilennuk leiti Almatõst väljastpoolt lennurada, teatas Sputnik Kasahstanile riigi eriolukordade komitee. Hiljem andis Almatõ lennujaam teada juhtumi esimesed üksikasjad.

"Täna kadus radariekraanilt lennufirma Bek Air lend 2100 liinil Almatõ–Nur-Sultan, mis oli väljunud plaanipäraselt kell 7.05. Pardal on 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget," seisab lennujaama teates.

Viimastel andmetel on hukkunud 14 inimest.

Lugege lisaks: 

Tagid:
video, lennukatastroof, lennuõnnetus, Kasahstan
Samal teemal
Uurimiskomitee loetles Šeremetjevo lennuõnnetuse võimalikke põhjuseid
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega