(1:55 / 15.52Mb / просмотров видео: 1176)

Trumpi-vastane naistemarss oli suurim protestiaktsioon USA ajaloos

34
(Uuendatud 14:13 23.01.2017)
Sajad tuhanded roosasid "kiisumütse" kandvad naised ujutasid laupäeval üle Washingtoni tänavad, saabudes kohale kõikjalt riigist, et avaldada meelt uue presidendi Donald Trumpi vastu

Ülerahvastatud metroojaamad kubisesid rõkkavatest ja aplodeerivatest marsiga liitunud naistest, vahendas BNS. Valdav enamik marsiga liitunutest olid naised, kellest paljud kandsid silte loosungitega nagu näiteks "Hoia oma pisikesed käed minust eemal!" ja "Tõuse, armasta, hakka vastu!".

Roosade kootud mütside laine ujutas sõna otseses mõttes üle kogu linna, mis päev varem oli täis Trumpi poolehoidjaid, kes jälgisid oma soosiku ametissevannutamise tseremooniat ning kandsid punaseid mütse loosungiga "Muutkem Ameerika taaskord suureks!"

Marssi toetasid teiste kuulsuste seas ka näiteks filmitegija Michael Moore ja megastaari staatusesse tõusnud näitlejanna Scarlett Johansson, kes mõlemad peaksid varasemate teadete kohaselt osalema ka ise marsil.

Trumpi inauguratsioonikõne reedel andis kätte kammertooni tema presidentuurile: uhkelt populistlik, raevukalt natsionalistlik ja resoluutne Obama pärandi lammutajana.

Trumpi esimene määrus uues ametis oli peatada Obama märgiline tervishoiukava, enne kui see lõplikult tühistada. Tegemist oli jõulise žestiga suunas, millele on paljude hinnangul kardetavasti lisa oodata juba esmaspäeval.

Ent Trump seisab silmitsi samuti visa vastuhakuga, mille kehastuse üks näiteid on suuresti naistest moodustunud demonstrandid, kes mäletavad vägagi hästi Trumpi seksuaalse alatooniga väljaütlemisi, väidetavaid ahistamisjuhtumeid ja tema vastuolulist seisukohta abordi küsimuses.

Roosad kiisumütsid on ilmselge vihje Trumpi kekutamisele lekkinud videomaterjalides, kus ta uhkeldas naisi kubemest ehk metafoorselt "kiisust" krabamisega.

Protestijate sõnul väljendatakse meeleavaldusega kartust, et Ühendriikide uus administratsioon hakkab naiste õigusi piirama.

Naistemarss sai alguse lihtsast Facebooki-postitusest, mille tegi Hawaiil elav vanaema, pensionipõlve pidav endine advokaat Teresa Shook, kes tegi üleskutse umbes 40 oma sõbrale. Sõna levis välgukiirusel kulutulena ning jõudis Hillary Clintoni meelse Facebooki kogukonna Pantsuit Nation lehele, kus on ligi neli miljonit liiget.

Trumpi-vastased meeleavaldused algasid juba reedel enne ametisse vannutamist. Lisaks Washingtonile peeti niinimetatud sõsarmarsse enam kui 300 linnas üle kogu riigi, teiste hulgas New Yorgis, Bostonis, Los Angeleses ja Seattle'is. Marsse peeti samuti mitmel pool maailmas, näiteks Uus-Meremaa pealinnas Wellingtonis ja Austraalias Melbourne'is, Londonis.

34
Tagid:
protestiaktsioon, roosa müts, meeleavaldajad, naised, Washington, USA

Sõna on vaba! Sputnik Eesti töötajad tänavad toetuse eest video

(Uuendatud 19:39 27.12.2019)
Sputnik Eesti töötajad, keda Eesti võimud kohtu alla ähvardavad anda, tänavad kõiki, kes neid sel raskel ajal toetavad.

Sputnik Eesti salvestas videosõnumi, milles avaldati tänu neile, kes kollektiivi Eesti võimude tagakiusamise ajal toetanud on.

Agentuuri töötajate abistamiseks käivitatud flashmobiga #СпутникСила (SputnikJõud) liitub iga päev üha rohkem inimesi, sotsiaalvõrgustikes ja Venemaa telekanalites kostab rohkesti julgustussõnu.

Mobiilivideo #СпутникСила sümboliks sai kollast firmavärvi sangpomm ingliskeelse kirjaga "Got You Covered!" ("Te olete kaitstud!").

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas portaali töötajad on saanud Politsei- ja Piirivalveametilt kirja otsese ähvardusega, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta suhteid Rossija Segodnjaga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Vaadake lisaks: 

Tagid:
Eesti, Venemaa, poliitika, video, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega

Almatõs hukkus reisilennuk: surma sai 14 inimest video

(Uuendatud 13:02 27.12.2019)
Lend Almatõ–Nur-Sultan 95 reisijaga pardal kadus radariekraanidelt kohe pärast õhkutõusu. Viimastel andmetel on hukkunud 14 inimest.

Reisilennuk leiti Almatõst väljastpoolt lennurada, teatas Sputnik Kasahstanile riigi eriolukordade komitee. Hiljem andis Almatõ lennujaam teada juhtumi esimesed üksikasjad.

"Täna kadus radariekraanilt lennufirma Bek Air lend 2100 liinil Almatõ–Nur-Sultan, mis oli väljunud plaanipäraselt kell 7.05. Pardal on 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget," seisab lennujaama teates.

Viimastel andmetel on hukkunud 14 inimest.

Lugege lisaks: 

Tagid:
video, lennukatastroof, lennuõnnetus, Kasahstan
Samal teemal
Uurimiskomitee loetles Šeremetjevo lennuõnnetuse võimalikke põhjuseid
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega