Sääsk hetk enne nõelamist.

Bioloogidel lahendus käes: kuidas inimene sääskedele nähtamatuks muuta

250
(Uuendatud 11:37 31.03.2019)
Teadlased leidsid vastuse küsimusele, miks otsivad ja hammustavad paljud sääsed sihipäraselt just inimesi, aga mitte teisi imetajaid.

TALLINN, 31. märts – Sputnik. USA molekulaarbioloogid said selguse, mismoodi sääsed uute ohvrite otsinguil inimese higilõhna ära tunnevad, ja mõtlesid välja, kuidas inimesed neile hoomamatuiks muuta.  Ajakirjas Current Biology avaldatud teadlaste järeldusi vahendas RIA Novosti

"Retseptori IR8A blokeerimine sundis sääsed kaks korda harvemini inimesi üles otsima. Lõhnu, mis takistavad selle retseptori toimimist, saab lisada juba olemasolevatesse sääsetõrjevahenditesse.

Ses suhtes võib öelda, et meie avastus aitab inimestel vereimejatele nähtamatuiks muutuda," teatas Matthew DeGennaro Florida ja Miami rahvusvahelisest ülikoolist (USA).

Sääsed ja teised verd imevad putukad otsivad järjekordse ohvri väljahingatavas õhus sisaldava süsihappegaasi ja kehalõhna järgi, milles segunevad nii inimese nahas ja teistes elundites sünteesitud lenduvad molekulid kui ka mikrofloorst erituvad ained.

DeGennaro ja tema kolleegid leidsid vastuse küsimusele, miks otsivad ja hammustavad paljud sääsed sihipäraselt just inimesi, aga mitte teisi imetajaid. Nad orienteeruvad inimese higilõhna järgi, kuid seniajani polnud teadlastele selge, milline selle komponent nimelt sääski ligi meelitab.

Eestis on zika-viirus tuvastatud üheksal inimesel >>

Ameerika molekulaarbioloogid leidsid sellele küsimusele täpse vastuse, tehes katseid geenmuundatud sääskedega. 

Puukentsefaliidi vastu tagab kaitse vaid vaktsineerimine
© Sputnik / Игорь Зарембо

Olles kasvatanud ühesugused putukad, paigutasid teadlased need spetsiaalsesse anumasse, mille väljapääsu juures paiknes vastav kaamera, mis oli kaetud moskiitovõrguga, millesse teadlased pista oma käe või loomade ja inimeste higiproove.

Jälgides seda, kui palju sääski üritas võrgust läbi pääseda, hindas DeGennaro ja tema meeskond "geeniteraapia" tõhusust ja erinevate retseptorite rolli inimese lõhna äratundmisel.

Nagu selgus, etendas selles protsessis võtmetähtsusega rolli geen ja valk IR8A, mille kõrvaldamine vähendas järsult sääse soovi inimeste hulgast ohvreid otsida. Teadlased jõudsid järeldusele, et sääsk tunneb inimese lõhna ära tänu meie higis sisalduvatele piimhappemolekulidele.

250
Tagid:
bioloogiauuringud, mikrobioloogia, loodus, putukamürk, putukad
Samal teemal
Mullu registreeris terviseamet 2155 puukborrelioosi nakatumist