Väsinud neiu.

Teadlased: kuidas kroonilisest väsimusest jagu saada

192
(Uuendatud 09:37 24.03.2019)
Kas teadsite, et kroonilise väsimuse sündroomi (KVS) all kannatab maailmas ligi 17 miljonit inimest. Asjatundjate hinnanguil on teist samapalju haigestumisi veel diagnoosimata.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Sümptomiteks on pidev väsimustunne, peavalud, unetus, sagedased lihaskrambid. Kusjuures sõnapaari "krooniline väsimus" suhtuvad paljud spetsialistid seniajani skeptiliselt, pidades seda pigem psühholoogiliseks probleemiks. Mis on KVS-i põhuseks ja kuidas sellest vabaneda, vahendab meile RIA Novosti

Väsimus on haigusseisund

2017. aastal analüüsisid Stanfordi Ülikooli meditsiinikooli bioloogid enam kui viiesaja inimese vereproove. Osa vabatahtlikest olid terved, kuid ligi kahesajal oli diagnoositud kroonilise väsimuse sündroom – haigusseisund, mille füsioloogilisse põhjusesse asjatundjad pikka aega ei uskunud.

Selle tõve peamiseks sümptomiks on pealtnäha põhjusetu ülesaamatu väsimus, mis peaaegu kahekordselt kahandab töövõimet. Lisaks kaebavad patsiendid peavalu, mälu halvenemise, unetuse, iivelduse jpm üle. Sümptomite mitmekesisuse tõttu on haigust üsna raske diagnoosida.

Stanfordi teadlased püüdsid haigete ja tervete ininmest verenäite võrreldes leida parameetreid, mille põhjal oleks hõlpsam seda haigusseisundit tuvastada. Ja ehkki sündroomi suhtes spetsiifilisi markereid ei õnnestunud tuvastada, täheldasid teadlased kummalist sõltuvust: mida tugevamalt haigus avaldus, seda kõrgem oli veres põletikureaktsiooni tekkega seotud 17 valgu kontsentratsioon. See kinnitas hüpoteesi, et sündroomi ilmnemise põhjus peitub põletikus ja organismi vastupanuvõime languses.

Osa kindlakstehtud molekulidest osutus seotuks teistegi protsessidega organismis. Näiteks valguühend leptiin, mis kontrollib täiskõhutunnet ning esineb sagedamini naistel, ja hormoon TGF-b, mis vastutab rakkude kasvu ja jagunemise eest. Nii selle kui teise aine kontsentratsioni tõus selgitab töö autorite hinnangul seda, miks kroonilise väsimuse sündroomi esineb peamiselt naiste hulgas ja miks selle alla kannatajad osutuvad sagedamini mitmesuguste lümfikoe vähivormide ohvriteks.

Liiga agar immuunsüsteem

Kroonilise väsimuse sündroom võib olla seotud mitte pelgalt häiretega immuunsüsteemi toimes, vaid ka selle hüperaktiivsusega, mis on tõenäoliselt tingitud geneetilistest teguritest, täpsustavad briti ja saksa teadurid.

Teadlased testisid C-hepatiiti põdevatel patsientidel ravimit alfainterferoon (IFN-α). See aine kutsub esile immuunsusreaktsiooni tugevnemise, nagu see toimub tõsise nakatumise korral. Poole aasta pärast täheldasid nad, et 18 vabatahtlikul ilmnesid esimesed kroonilise väsimuse sümptomid. Vereanalüsid näitasid tsütoksiinide taseme tõusu – nendesamade valkude osas, mida Stanfordi teadlased olid aasta eest seostanud KVS-i tekkega.

Tõsi küll, viiesaja terve vabatahtliku ja 54 kroonilise väsimuse diagnoosiga inimese immuunsusnäitude võrdlus olulisi erinevusi esile ei toonud. Uurimistöö autorid oletavad, et need erinevused võivad saada märgatavaks alles teatud aja jooksul pärast immuunsusvastuse ilmnemist.

Viimastel aastatel täheldavad arstid kroonilise väsimuse sündroomi all kannatavate haigete arvukuse kiiret kasvu. Enamikul patsientidest ilmneb üldlevinud kogum sümptomeid, sealhulgas tihtilugu lihaskrampe, unetust, väsimust ja peavalu.

Hormonaalne kõrvalekalle

Hollandi ja Hispaania endokrinoloogid leiavad, et kroonilise väsimuse sündroom on seotud kõrvalekaldega immuunsüsteemi talitluses, aga mitte joodipuuduse või kilpnäärmeprobleemidega.

Teadlased on juhtinud tähelepanu sellele, et väsimus, vilets nägemine ja paljud teised KVS-i sümpromid on iseloomulikud ühele teiselegi haigusele – hüpotüreoidismile ehk kilpnäärme hormoonipuudulikkusest tingitud alatalitlusele. Kõrvutades tervete inimeste vereproove nende omadega, kes kannatavad kroonilise väsimuse all, tuvastasid teadlased viimaste puhul kahe põhilise kilpnäärmehormoni Т3 ja Т4 taseme langust. Samas täheldati KVS-iga katsealustel ajuhormooni türeotropiini kõrget määra, mis tavaliselt sunnib organismi tootma suuremal hulgal neid molekule.

Teadustöö autorid oletavad, et KVS-iga inimesi peaks aitama dieet, mis koosneb kõrge joodisisaldusega toiduainetest. Käesoleval ajal kontrollivad nad, kas "jodeeritud" toidusedel aitab kroonilise väsimusega inimestel normaalse elu juurde naasta.

Kehaline treening väsimuse vastu

California Los Angelese Ülikooli teadlaste arvates võib kroonilise väsimuse sündroomist jagu saada, kui lisada oma menüüsse toiduained, mis sisaldavad rohkesti B-grupi vitamiine, magneesiumit ja L-karotiini. Nõnda on teada, et Alistipes perekonna bakterid, mida peetakse üheks tõenäoliseks KVS-i kujunemise põhjustajaks, takistavad organismis B6-vitamiini sünteesimist. Magneesium aga reguleerib organismis peaaegu kõiki energia tootmise ja tarbimise protsesse.

Miks peab igal aastal kindlasti puhkuse välja võtma >>

Londoni Queen Mary Ülikooli teadlased tegid kindlaks, et parimaks vahendiks kroonilise väsimuse vastu on teha sporti, ainult et koormus peab olema mõõdukas. Kolme kuu vältel jälgisid arstid kahtsada KVS-diagnoosiga vabatahtlikku. Katsealused tegid lisaks medikamentravile iga päev terve kompleksi lehalisi harjutusi ja tundsid end uuringu lõpuks palju paremini kui need, kes sporti ei teinud.

Sarnastele järeldustele jõudsid ka Londoni Kuningliku Kolledži teadurid, kes analüüsisid läbi mitukümmend KVS-i raviviisidele pühendatud uuringut. Kõige tõhusamaks osutusid sportlikud treeningud koormuse järk-järgulise suurendamisega. Seejuures vaheldasid katsealused kehalist aktiiivsust ja puhkust, mis võimaldas välja kujundada tervenemist soodustava optimaalse elurežiimi.

192
Tagid:
sport, sport, uni, puhkus, infoväsimus
Samal teemal
"Puhka targalt" ehk kuidas vältida puhkusereisi ebaõnnestumist