Lätis ja Leedus hotellikoha hinnatase on oluliselt parem ning seetõttu muutub Eesti vähem atraktiivseks sihtkohaks

Turismifirmad: Sesteri väide on eksitav

79
2017. aastal turistide arvu tõus võib peatuda ning väheneb välisturistide Eestis veedetud ööde arv.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Eesti Turismifirmade Liidu sõnul on eksitav rahandusministri Sven Sesteri väide, nagu oleks Eesti majutusasutustes ööbivate inimeste arv on kõigi aegade kõrgeim, kuna kolme esimese kuu pealt ei saa kaugeleulatuvaid järeldusi teha.

"Kuigi esimese kvartali statistikat vaadates võib turismi olukord Eestis tunduda paranevat, pole kolme esimese kuu pealt paslik kaugeleulatuvaid järeldusi teha. Kui terve eelmise aasta statistika kohaselt kasvas Eestis turistide arv ühe protsendi võrra, siis välisturistide arv vähenes terve aasta lõikes 3 protsenti," ütles Eesti Turismifirmade Liidu president Külli Karing, teatab BNS.

"Näeme tendentsi, et 2017. aastal turistide arvu tõus võib peatuda ning väheneb välisturistide Eestis veedetud ööde arv, põhjuseks Eesti kui sihtkoha konurentsivõime langus võrreldes lähinaabritega. Lätis ja Leedus tekib järgneva kahe aasta jooksul juurde 1000 uut hotellikohta, sealne hinnatase on oluliselt parem ning seetõttu muutub Eesti suurte rahvusvaheliste reisikorraldajate jaoks vähem atraktiivseks sihtkohaks, samal ajal meie lähinaabrite populaarsus kasvab meie arvelt," märkis Karing.

"Kombinatsioon Eesti hotellitubade vähesest saadavusest turismi kõrghooajal ja käibemaksu tõttu tõusvast hinnast tingib selle, et välisturistide külastusaeg siia jääb lühemaks ning kasvab parema pakkumiste ja hinna suhte tõttu Lätis ja Leedus. Selle tulemusena kannatab aga Eesti turismieksport ning väheneb turismitulu. Juba täna on näha, et kokkulepete sõlmimine rahvusvaheliste reisikorraldajatega 2017. aastaks on hinnatõusu tõttu raskendatud," lisas ta.

Sester ütles kolmapäeval BNS-ile, et tänavu aasta kolme esimese kuuga on Eesti majutusasutustes igal kuul ööbinud rohkem inimesi kui ühelgi varasemal aastal. "Näiteks märtsis peatus statistikaameti andmetel majutusettevõtetes 212 400 sise- ja välisturisti, mida oli 13 protsenti enam kui aasta varem. Sealjuures suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv," lisas Sester.

Eesti Turismifirmade Liit toetab jätkuvalt Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu ettepanekut valitsusele lükata majutusasutuste käibemaksutõus edasi 2019. aastani, et hoida Eesti turismisektorit konkurentsivõimelisena.

 

79