Eesti kaitseväelased testivad lahingurobotit

Sprottidega ei saa tulistada: Eesti lahingurobotid "vallutavad" Euroopat

115
(Uuendatud 13:54 25.08.2019)
Venemaa põhjatu kalaturu kaotamise järel töötas Eesti välja uue "oskusteabe": kohalikud relvatöösturid hakkavad Euroopa rahadega arendama mehitamata maismaasõidukeid relvajõududele.

TALLINN, 25. august — Sputnik. Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika raames hakkab Eesti spetsialiseeruma modulaarsete mehitamata maismaasõidukite (MUGS) arendamisele Euroopa riikide relvajõudude vajadusteks. 

Peaosa mängib sõlmitud kokkuleppe kohaselt Eesti ettevõte Milrem Robotics, mis tegeleb mehitamata maismaasõidukite THeMIS arendamisega. Uue masina esimesi katseeksemplare on kavas näidata juba 2021. aastal.

Robot tagab lahinguväljal sõdurite ohutuse

"Leppisime kokku mehitamata maismaasõidukitele esitatavates nõuetes. Lahinguväljal liikuvad süsteemid peavad suutma tegutseda vaenulikus keskkonnas, kus satelliitnavigatsioonisüsteemid on maha surutud ning puudub side juhtimissüsteemiga," ütles Salm. 

Кусти Сальм
© Фото : Defencesummit
Kusti Salm

 

Salmi sõnul on nõuded lahinguväljal tegutsevatele mehitamata süsteemidele palju kõrgemad kui teedel liikuvatele juhita masinatele. "Sõdurite ohutus on mehitamata sõidukite arendamise üks prioriteete," ütles ta lisades, et taolise süsteemi arendus pakub arendajatele rohkelt tehnilisi väljakutseid.

Projekti raames arendatakse välja mehitamata maismaasõiduk koos juhtimissüsteemi, küberkaitselahenduse ning integreeritud sensorvõrgustikuga. Süsteemi esialgsed kasutusfunktsioonid on seotud olukorra tundmise parandamisega lahinguväljal ning üksuste manööver- ja transpordivõimekuse tõstmisega.

Eesti robotit katsetatakse Malis

Mehitamata maismaasõidukite arendusprojekt on üks Euroopa Liidu alalise struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) algatustest, mille ELi kaitseministrid kinnitasid 2018. aastal. Projekti rahastamise saamiseks peab taotlus läbima Euroopa Komisjoni sõltumatute ekspertide hindamisvooru.

Kaitseinvesteeringute keskuse direktori arvates on see PESCO tööprogramm üks kõige ambitsioonikamatest projektidest, mida osalevate maade kaitseministeeriumid ja kaitsetööstus on aastaid ette valmistanud. "Projekti elluviimiseks on meil Euroopa parimad partnerid, kellega koostöös oleme loonud väga tugeva aluse Euroopa standardi loomiseks mehitama maismaasõidukite valdkonnas," ütles ta.

Ta lisas, et tõeliselt uueks sõnaks robootikas saab olema autonoomne juhtimislahendus, mis sobitub sensorite ja teiste mehitatud ja mehitamata platvormidega nagu mehitamata õhusõidukid, radarid ja juhtimispunktid.

Kaitsevägi on juba käivitanud teadus- ja arendusprojekti mehitamata süsteemide kasutamiseks taktikalise taseme üksuste lahinguvõime tõstmiseks. Projekt viidi ellu koostöös üheksaliikmelise Eesti kaitsetööstuse konsortsiumiga. Praegu testitakse mehitamata süsteemi lahinguvõimet välisoperatsioonil Malis.

Loe lisaks:

115
Tagid:
lahingrobot, kaitsevägi, EL, PESCO, Eesti
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Kuus elukutset, kus inimest hakkavad asendama robotid
Kas ja kuidas robotid meie töökohti mõjutama hakkavad
Rahvusvaheline robotite näitus Tallinnas
TalTech esitles Brüsselis isesõitvat autot
Kui robot Fjodor tulistama õppis, oli välismaiste komponentide tarnetel lõpp
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega