Riik korraldab krattide konverentsi, illustreeriv foto

Riik korraldab krattide konverentsi

75
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Riigikantselei veetav ekspertrühm korraldab kolmapäeval ettevõtetele krattide ehk tehisintellekti konverentsi.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Ürituse käigus diskuteeritakse ja kogutakse tagasisidet krattide riikliku tegevuskava põhiseisukohtadele. Ühtekokku osaleb täna Tallinnas toimuval krattide konverentsil üle 50 ettevõtte ja asutuse esindaja, kes puutuvad igapäevaselt kokku krattide erinevate kasutusaladega.

Euroopa Parlament kuulutab sõja tapjarobotitele >>

Nende seas näiteks nii telekomiettevõtted Telia ja Elisa kui ka sõidujagamisteenust pakkuv Taxify ja mitmed riigiasutused, alates justiitsministeeriumist kuni Riigi Infosüsteemi Ametini, teatab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Konverentsi avab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, kelle sõnul on oluline, et riikliku krattide regulatsiooni loomise protsessi oleksid kaasatud eeskätt neid lahendusi oma töös juba kasutavad osapooled.

"Tehisintellekti lahenduste kasutuselevõtul tuleb sihiks seada Eesti inimeste elujärje tõstmine. Nutikad robotid võimaldavad tööstustootmises või ehituses teha parema kvaliteediga asju kiiremini või anda täpsemaid raviotsuseid tervishoius või teostada masinate abil ettevõtjale liigse halduskoormuseta järelevalvet. Soovime koostöös ettevõtjatega arendada radikaalselt uudseid ja julgeid ideid, mis raputaksid töökorraldust avalikus ja erasektoris," kommenteeris minister riigi soovi olla tehisintellekti rakendamisel maailmas esirinnas.

"Riigi loodud krattide ekspertrühma eesmärgiks on töötada käesolevaks kevadeks välja ettepanekud, millistel aladel oleks krattidest Eestile enim kasu ja milliste meetmetega nende kasutuselevõttu toetada. Nii seda kui ka ettepanekuid meie õigusruumi arendamiseks soovime pakkuda välja koostöös ettevõtete ja ekspertidega, kes juba kratte oma igapäevatöös aktiivselt kasutavad," selgitas Tammist.

Terve päeva kestval konverentsil tutvustatakse krattide projekti eesmärke, tehtud tööd ja metoodikat. Samuti tutvutakse Soome tehisintellekti strateegia ja seotud tegevustega. Lisaks viiakse koos osalejatega läbi rühmatööd juba praegu ekspertrühma poolt kokku pandud tegevuskava esialgsete põhiseisukohtade teemal, et neid analüüsida.

Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi >>

Kratt on tehisintellekti rakendus ja põhineb tarkvaralisel algoritmil. See on iseseisev ja õppimisvõimeline. Krati võimalikuks kasutusalaks on näiteks erinevate otsuste tegemiseks andmete põhjal soovituste pakkumine ja tegevuste efektiivsemaks muutmine. Ka robotmasinad, nagu isejuhtivad sõidukid, toetuvad oma protsessides tehisintellekti rakendustele.

Oma ideid krattide ja nende kasutusvõimaluste kohta saavad välja pakkuda kõik huvilised veel kuni 10. veebruarini aadressil www.kratid.ee, kus ideid saab esitada nii avaliku kui ka erasektori kategoorias. Kõigi välja pakutud ideede seast valitakse välja parimad ning mõlema kategooria parima idee autorit tunnustatakse kutsega rahvusvahelisele konverentsile Tallinn Digital Summit 2019. Ühtlasi võetakse parimad välja pakutud ideed kasutusse.

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

Tehisintellekti ei tohi karta, vaid seda tuleb enda heaks ära kasutada, arvab Briti valitsuse endine nõunik ja tehisintellekti süsteemi spetsialist Adrian Brown, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Kujutagem ette tehnoloogiat, kus teie arst on teil äpi kaudu taskus ja telefonis ja monitoorib teid pidevalt," ütles Brown. Tema sõnul peaks riikide riikide ja valitsuste positsiooni parandamiseks digitaliseerimises alustama küsimusest, mida inimene ja ühiskond vajab.

Brown lisas, et tegelikult just selline süsteem peakski olema valitsuse ja riigivõimu käes. "Halb uudis on see, et valitsus aga ei kanna seda rolli välja ja uuringud näitavad, et inimestel on vähem usku sellesse, et nende vajadusi arvestatakse," lisas Brow.

Tehisintellektipõhised süsteemid aitaksid valitsusel seda probleemi lahendada. "Tihti räägitakse sellest, et tehisintellekt võtab meie töökohad üle, aga tehisintellektipõhist süsteemi tuleks ära kasutada, mitte karta," selgitas Brown.

75
Tagid:
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, tehnoloogia, konverents, tehisintellekt
Samal teemal
Põhjala ja Baltikum alustavad koostööd tehisintellekti kasutuselevõtuks
Uus pommituslennuk Tu-22-M3M kasutab tehisintellekti
Peaminister: riigid vajavad tehisintellekti kasutuselevõtuks ühtset lähenemist
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega