Eesti osaleb Euroopa tapjaroboti arendamises

Euroopa teadlased peavad Eestit võidurelvastumise eestvedajaks

153
(Uuendatud 12:51 29.11.2018)
Ligi kakssada Euroopa riikide teadlast allkirjastasid avaliku protestikirja uute relvade ja relvasüsteemide väljatöötamise vastu EL-s. Kõige ohtlikumate ja küsitavamate relvasüsteemide hulgas on ka Eesti arendatav autonoomne lahingplatvorm.

TALLINN, 29. november — Sputnik, Aleksei Toom. Teadlased süüdistavad Eestit ja teisi EL rahaga "nutikaid" relvasüsteeme arendavaid Euroopa riike kontinendi militariseerimises ja võidurelvastumise õhutamises. 17 Euroopa riigi teadlaste rühm avaldas 29. novembril toimuva Euroopa Kaitseagentuuri iga-aastase konverentsi eelõhtul avaliku protestikirja.

Eesti osaleb Euroopa "tapjaroboti" arendamises >>

EL juhtkonna ja Euroopa riikide kaitsetööstuse esindajate konverents on pühendatud robot- ja autonoomsetele relvadele. Seda sõjaväelise inseneriteaduse valdkonda, mida kavatsetakse ohtralt rahastada loodavast EL kaitsefondist, peavad 177 protestikirjaga ühinenud teadlast kõige ohtlikumaks. Nad usuvad, et Euroopa Liit on astunud militariseerimise teele, sealsed arendusprojektid hoogustavad võidurelvastumist ega lõpe hästi.

Lisaks on teadlased põhimõtteliselt vastu selliste relvasüsteemide loomisele, mis suudavad iseseisvalt otsustada inimeste pihta tule avamise ("tapjarobotid"). EL vahendite kaitseprojektideks eraldamise protsessi peavad teadlased taunimisväärselt läbipaistmatuks ja kahtlaseks relvatootjate endi võimalikku mõjutamise seisukohalt.

Roomikdroon TheMIS on kuulsaks saanud

Paljude teiste ohtlike sõjalisel otstarbel arendatavate programmide hulgas nimetavad teadlased Eesti, Läti ja Soome poolt arendatavat maapealset "lahingudrooni".

"Sõjaväelase poolautonoomse abilisena saab sellega maismaaoperatsioonides tuvastada ja jälgida kuni 5 km kaugusel asuvaid sihtmärke," öeldakse teadlaste kirjas, viitega sõjandusele spetsialiseerunud väljaandele. "Lisaks sõidukile arendatakse selle projekti raames ka sõltumatuid kontrolli- ja küberkaitsesüsteeme ning integreeritud anduritevõrgustikke".

Pöördumisele alla kirjutanud teadlaste sõnul lubab seadme võimekus seda määratleda potentsiaalse "tapjarobotina". Tõenäoliselt peetakse silmas portaali Sputnik Eesti poolt juba tutvustatud projekti TheMIS.

"Nende relvade vastuolulise olemuse tõttu taotleb kodanikuühiskond, teadlased, Euroopa Parlament ja rühm riike iseseisvalt rakendamisotsust langetavade relvade keelustamist," öeldakse teadlaste kirjas.

Eesti kaitsetööstuse Taaveti suured ambitsioonid >>

"Valitsused peaksid keelustama nende kasutamise ja arendamise, nagu juba varem on keelustatud keemiarelvad, jalaväemiinid ja kobarrelvad. Seda keelustamise algatust tahavad nurjata selliseid relvi arendavad riigid, sealhulgas (mitmed) Euroopa Liidu riigid."

Eesti vajab aktiivseid patsifiste

Eestit peetakse ilmselt esimest korda tema uusimas ajaloos sõjaliselt ohtlikuks võidurelvastumises osalejaks. Kuid isegi kui uhkus paisutab salaja nende rinda, kes riigil sõjavastaste ühiskondlike organisatsioonide musta nimekirja jõuda ja rahvusvaheliste tööstusspionaašiga tegelevate firmade atraktiivsuse skaalal ülespoole tõusta aitasid, ei ole põhjust rõõmustada.

Protestikirja allkirjastasid ka neli Soome teadlast, kuid mitte ükski Balti riigi teadlastest. Eestil on õigus arendada ja toota mis tahes relvasüsteeme, kui see ei ole vastuolus kehtivate siseriiklike ega rahvusvaheliste õigusaktidega, kuid Soome eeskujul oleks riigis pidanud olema sotsiaalselt aktiivseid patsifistidest teadlasi, kes oleksid selle õiguse vaidlustanud ja loonud ühiskonnas terve õhkkonna.

Tervema kui see, kus ootamatult arvukad meeleavaldajad ei häbene käes hoida otseselt rassistlike ja šovinistilike sisuga plakateid, rääkida puhteesti päritolu prioriteedist ja rünnata Euroopa parlamendi liiget.

153
Tagid:
teadlane, relv, lahingplatvorm, avalik protestikiri, militariseerimine, tapjarobot, Euroopa Kaitseagentuur, EL, Eesti
Samal teemal
Kaitseminister tutvustab Pariisis Eesti kaitsetööstust
Eesti võib endale Euroopa relvatööstuse pirukast tüki ampsata
Eestisse võidakse rajada relvatehaseid
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega