Digikohtumine toob Eestisse neljateistkümne riigi asjatundjaid, illustreeriv foto

Digikohtumine toob Eestisse neljateistkümne riigi asjatundjaid

353
(Uuendatud 21:43 15.10.2018)
Teisipäeval toimuv Tallinn Digital Summit 2018 toob Eestisse neljateistkümnest digimeelsest riigist IT- ja digivaldkonna ministrid, ettevõtjad ning eksperdid üle maailma. Kaugeimate külalistena on kohal Lõuna-Korea, Jaapani, Singapuri, Uus-Meremaa ja Uruguay ministrid.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. "Tehisintellekt ja masinõpe on juba meie elu muutnud ning toob lähitulevikus veel suuremaid muutusi. Meil on vaja neid arenguid targalt ja ka vastutustundlikult ära kasutada paremate ning targemate teenuste pakkumiseks," sõnas peaminister Jüri Ratas.

"Mul on hea meel tervitada Tallinnas digimeelsete riikide valitsuste ministreid, ettevõtjaid ja uuendajaid, sest tulevikule mõeldes peame koos tegutsema juba täna. Andmekaubandus ja tehisintellekt pole enam ulme, vaid argipäev," lisas peaminister.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul on tehisintellekti rakendused juba täna osa inimeste igapäevaelust, sageli seda ise teadvustamata. Ka Eesti riigis on esimesed rakendused kasutusel – näiteks kasutab PRIA masinõpet satelliidifotodelt maatükkide niitmise tuvastamiseks ja RIA küberkaitse alal intsidentide ennetuseks.

Kooliõpilaste iseloomustused lekitati avalikkusele >>

"Tehisintellekt saab Eestile olla suur võimalus nii majanduse tootlikkuse kui ka riigi teenuste kvaliteedi tõstmiseks ning nendel teemadel loodan oma kolleegidega lähipäevil ideid vahetada," märkis Tammist.

"Kohtumisel osalevad mitmed tehisintellekti rakendamises maailmas juhtpositsioonil olevad riigid, kelle senisest kogemusest saame kindlasti ainest ka Eestis valmiva krattide rakendamise strateegia koostamiseks," lisas Tammist.

Digikohtumisel osalevad Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip, Iirimaa ELi ühtse digituru riigiminister Pat Breen, Jaapani infotehnoloogia poliitika minister Takuya Hirai, Lõuna-Korea sise- ja ohutusminister Kim Boo Kyum, Rootsi digitaalarengu minister Peter Eriksson, Singapuri kommunikatsiooni- ja informatsiooniminister Janil Puthucheary, Uus-Meremaa digivalitsemise minister Megan Woods, Leedu asemajandusminister Elijus Čivilis, Saksamaa parlamentaarne riigisekretär sise-, ehitus- ja kogukondade ministri juures Günter Krings, Uruguay asetööstusminister Guillermo Moncecchi, Läti keskkonnakaitse- ja regionaalarenguministeeriumi riigisekretär Rinalds Muciņš, Taani rahandusministeeriumi riigisekretär Martin Præstegaard, Ühendkuningriigi digivaldkonna, kultuuri-, meedia- ja spordiministeeriumi riigisekretär Lord Ashton, Prantsusmaa parlamendi Rahvuskogu liige Florian Bachelier ning Soome rahandusministeeriumi asekantsler Anna-Maija Karjalainen.

Peaminister Jüri Ratase delegatsiooni kuuluvad ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Siim Sikkut, riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jäärats, riigikantselei digiinnovatsiooni nõunik Marten Kaevats ning Eesti IT-ettevõtjad.

Tallinn Digital Summit 2018 programm >>

Kohtumise juhatab täna õhtul sisse peaminister Jüri Ratase poolt võõrustatav õhtusöök Tallinna Lennusadamas.

Teisipäevase digikohtumise põhiteemad on tehisintellekt ja suurandmed ning nende kasutamine riigivalitsemises, ettevõtluses ja ühiskonnas laiemalt.

Peaminister Jüri Ratas avab sõnavõtuga digikohtumise. Avasessioonil kõnelevad veel Google"i tehisintellekti uuringute juht Greg Corrado ja uuringutega tegeleva vabaühenduse OpenAI strateegiajuht Jack Clark.

Maailmatasemel mõttekojad, kes on ka kohtumise teaduspartnerid – The McKinsey Global Institute, The Lisbon Council, The Centre for Public Impact ja The European Centre for International Political Economy – esitavad Tallinnas tehisintellekti ja globaalse andmekaubanduse teemalisi vastvalminud mõttepabereid ja värskeid uuringutulemusi.

Innovatsioonipoliitika seminar toob Eestisse maailma tipud, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tech talk sessioonil räägivad Adrian Brown (The Centre for Public Impact) ja Miguel Carrasco (The Boston Consulting Group), kuidas panna tehisintellekti valitsuste ja inimeste huvides tööle. Kai Härmand (justiitsministeerium), Karmen Turk (Advokaadibüroo TRINITI), Adrian Brown ja Marten Kaevats arutlevad, kas algoritme on vaja õiguslikult reguleerida. Jack Clark ja James Manyika (the McKinsey Global Institute) arutavad, kuidas on võimalik mõõta tehisintellekti arengut.

Tallinna digikohtumine on jätk Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal toimunud digitaalvaldkonna tippkohtumisele Tallinn Digital Summit 2017. aasta septembris, mis tõi Tallinna kokku ELi riigipead ja valitsusjuhid.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi ning Riigikogu Arenguseire Keskuse koostöös septembris toimunud seminaril arutasid maailma tippteadlased, kuidas üks väikeriik saab nutika innovatsioonipoliitika abil tõsta oma konkurentsivõimet rahvusvahelisel areenil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riik toetab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alast teadus- ja arendustegevust Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis kolme miljoni euroga aastas, et soodustada innovaatiliste ja teadmistepõhiste lahenduste loomist ja kasutuselevõttu võimalikult paljudel elualadel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Digipöörane kool"

Eesti on Euroopa silmis digiriik, kuid Eesti koolide haldamise infosüsteemist lekkisid sadade laste isikuandmed, muuhulgas laste iseloomustused ja hinnangud laste vaimsele tervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Dokumentidega tutvunud ametniku sõnul olid muuhulgas nähtavad laste terviseandmed, logopeedilised andmed ja ka näiteks iseloomustused, mida lasteaiad kirjutavad kooli minevatele lastele. Kanal 2 uudistesaate "Radar" teatel olid lisaks näha ka psühhiaatrilised hinnangud laste vaimsele tervisele.

Koolide digioskuste õpetamine viiakse uuele tasemele >>

Koolide haldamise infosüsteemi (EKIS) omanik on haridus- ja teadusministeerium. Esialgse info põhjal ei olnud andmed lekkinud infosüsteemi probleemi tõttu, vaid EKISe kasutajaks olevate koolide töötajad laadisid süsteemi dokumente lohakalt või teadmatusest.

353
Tagid:
ekspert, digi, tehnoloogia, tehisintellekt, Tallinn Digital Summit 2018, Jüri Ratas, Lõuna-Korea, Jaapan, Tallinn, Eesti
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega