Vaesed riigid finantseerivad rikaste riikide tootmist, illustreeriv foto

Professor: vaesed riigid finantseerivad rikaste riikide tootmist

24
(Uuendatud 19:32 18.09.2018)
Riigid rahastavad sageli uurimusi, mille tegelik ulatus ja mõju tuleb välja hoopis mõnes muus riigis, kus tootmine tegelikult toimub ehk vaesed riigid finantseerivad rikaste riikide tootmist, rääkis TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi külalisprofessor Erik S. Reinert innovatsioonipoliitika seminaril.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Teisipäeval toimunud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi ning Riigikogu Arenguseire Keskuse koostöös toimuval innovatsioonipoliitika seminaril kogunesid maailma tippteadlased arutamaks, mida saavad teha väikeriigid innovatsioonipoliitikaga, ennetamaks suurriikide varju jäämist, edastas Pealinn.

Innovatsioonipoliitika seminar toob Eestisse maailma tipud >>

Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi professor Wolfgang Drechsleri sõnul ei ole innovatsioonipoliitika arendamiseks ainulaadset õiget teed. Loodud süsteemid on kas edukad või mitte ning nende abil saab uute loodavate süsteemide riske oluliselt vähendada.

Innovatsioon on väga suure riskielemendiga ning läbikukkumist on palju. Samas need kes õnnestuvad, õnnestuvad üldiselt väga suurelt.

Väikeriikide peamiseks innovatsioonipoliitika probleemiks on halb koostöö uuriva ja tootva sektori vahel, kommenteeris TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi külalisprofessor Erik S. Reinert.

"Riigid rahastavad sageli uurimusi, mille tegelik ulatus ja mõju tuleb välja hoopis mõnes muus riigis, kus tootmine tegelikult toimub ehk vaesed riigid finantseerivad rikaste riikide tootmist," ütles ta.

Majandusstruktuur on pidevas muutumises ning sellega peab ka innovatsioon kaasa tulema. Eesti liigub väärtusahelas aina kõrgemale. Oma toodete osakaal tõuseb võrreldes varasemaga, kui Eesti tegi sisendit teistele riikidele. Võib kinnitada, et Eesti ei ole enam odav allhankeriik.

Väikeriikide osalemine globaalsetes väärtusahelates toob kaasa omad tugevused ja riskid. Peamiseks tugevuseks on see, et kui riik saab kuskile kõrgemale kohale väärtusahelas jala vahele, on väga oluline sellega ka päriselt toime tulla. Peamiseks riskiks on see, et panus võib minna hetkel ebasobivasse sektorisse ning riik jääbki kinni ühte väärtusahela kohta. Ambitsioon võib hakata kasvama alles aastaid hiljem.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi märkis, et innovatsioonipoliitikat saab suurendada, kui riik toetaks ettevõtjaid riskide võtmisel: "Loogika on see, et kui ettevõte õnnestub, õnnestume ka meie ja suurelt. Muidugi peab arvestama ka sellega, et ettevõte ei pruugi õnnestuda, sellepärast peamegi võtma riski koos."

Eesti tutvustab Kasahstanile e-riiki ning transpordi- ja logistikavõimalusi >>

Üks õnnestunud innovatsioonipoliitikaga väikeriik on Taiwan. "Taiwanis ehitatakse riskikapitalitööstust spetsiaalselt selleks, et kiirendada kõrgtehnoloogiliste sektorite üldist arengut. Samuti on seal loodud maksusoodustuste mehhanism julgustamaks ettevõtjaid riske võtma," kommenteeris Taiwani Dong Hwa Rahvusülikooli asepresident professor Ching-peng Chu.

Lubi tõi Eesti kohal näiteks metsasektori: "Tegelikult on piisavalt teadlasi ja kompetentsi, et seda ettevõtlusvaldkonda arendada. Sinna peaks panustama, kuna mets on üks väheseid loodusvarasid, mis meil on. Mets on ja jääb meie majanduse oluliseks osaks," kommenteeris Lubi, tuues plaani teostunud näiteks IT-sektori.

"See, mis siiamaani teinud oleme, ei ole kindlasti 100% õige olnud, aga see on siia meid ära toonud ning siit edasi on vaja uue poliitikaga minna. See, et Eesti ettevõtjad suudaksid eksportida oma segmendis oluliselt kallimaid tooteid, võiks olla Eesti kõige olulisem majanduspoliitika osa ja see on innovatsioonipoliitikaga väga tihedalt seotud."

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi ning Riigikogu Arenguseire Keskuse koostöös toimunud seminaril arutasid maailma tippteadlased, kuidas üks väikeriik saab nutika innovatsioonipoliitika abil tõsta oma konkurentsivõimet rahvusvahelisel areenil.

"Väikeriikide võimalused olla maailmas juhtiva innovaatori rollis, on piiratud. Sellegipoolest on arvestatav edu innovatsiooni loomisel saavutatud ka Eesti-suuruste riikide poolt. Targa innovatsioonipoliitika abil tekib meil võimalus liikuda globaalsete väärtusahelate kõrgematele astmetele," ääkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval.

Riik toetab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alast teadus- ja arendustegevust Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis kolme miljoni euroga aastas, et soodustada innovaatiliste ja teadmistepõhiste lahenduste loomist ja kasutuselevõttu võimalikult paljudel elualadel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

24
Tagid:
väikeriik, innovatsioon, tehnoloogia, uuring, majandus, tootmine, Riigikogu Arenguseire Keskus, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, TTÜ, Wolfgang Drechsler, Erik S. Reinert, Viljar Lubi, maailm, Eesti, Tallinn
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega