Juulis registreeriti ligi 300 küberintsidenti

Juuli tõsisem küberintsident oli perearstikeskusele esitatud lunarahanõue

32
(Uuendatud 11:54 17.08.2018)
Juulis registreeris Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) ligi 300 küberintsidenti.

TALLINN, 17. august — Sputnik. Tõsisemaks vahejuhtumiks oli lunarahanõue perearstikeskuses, kasvavas trendis on infosüsteemide nakatamised krüptoraha kaevandamise eesmärgil, teatab RIA.

Virumaal tegutseva perearstikeskuse veidi üle 5000 patsiendi andmed krüpteeriti pahavara kaudu ning andmete taastamiseks nõudsid kurjategijad lunaraha. Andmete krüpteerimine tõi kaasa olulised häired keskuse töös.

Putin rääkis miljonitest küberrünnakute katsetest tänavusel MM-il, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

CERT-EE hoiatab: rünnatakse Eesti võrguseadmeid>>

Krüpteeritud oli virtuaalserver ja sellel olev tarkvara ning kõvakettal olevad koopiad. Esialgse hinnangu kohaselt kasutati lunavara nakatumiseks ära kaugligipääsu. Krüpteeritud andmed õnnestus taastada nädala jooksul.

"Olgugi, et kurjategijatel õnnestus andmed krüpteerida ehk teha need kättesaamatuks arstidele, ei pääsenud nad ka ise andmetele ligi ega saanud neid kuritarvitada," kinnitas RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno ning lisas sarnaste juhtumite ennetamiseks ja olukorra lahendamiseks paar olulist soovitust.

Tippjuhid: peamised riskid — geopoliitika ja küberkuritegevus>>

"Tehke andmetest alati koopiad eraldiseisvates süsteemides, usaldage IT-süsteemid ja nende hooldus professionaalide kätte ehk ostke vajadusel teenus sisse. Ohvriks langemise korral küsige abi ning andke teada aadressil cert@cert.ee. Mitte mingil juhul ei tohi maksta nõutud raha – see motiveerib kurjategijaid aina uusi ohvreid otsima, samuti ei garanteeri lunaraha maksmine andmete tagasi saamist."

32
Tagid:
virtuaalserver, küberintsident, perearstikeskus, Riigi Infosüsteemi Amet, RIA, patsient, Eesti