Hiina ja USA riigipead  Xi Jinping ja Donald Trump

Hiinale järele ja temast ette jõuda

78
(Uuendatud 18:21 08.07.2018)
USA-s on rõõmupidu: riik on superarvutite osas Hiinast ette jõudnud. Kuni käesoleva nädalani oli kõige kiiremaks ja kõige võimsamaks Hiina TaihuLight, nüüd aga ameeriklaste Summit. Viimatimainitu on juba valmis täitma ülesandeid energeetikauuringute osas, aga ka riikliku julgeoleku ja muudes valdkondades.

Dmitri Kossõrev, meediaagentuuri Rossija Segodnja poliitikavaatleja

Ent on kahtlusi, et see rekord pikalt ei püsi. 2020. aastaks on oodata uue, tervet saali hõivava hiiglase ilmumist, mis saab nimeks Tianhe-3, ja juba selle nime järgi on selge, et USA libiseb taas teisele kohale.

Spetsialistidele: uus Tianhe kuulub E-klassi kategooriasse, see peab edestama Summitit petafloppide ja teiste superarvuti saladuslike näitude poolest.

Niisiis, käimas on võitlus esimese ja teise koha eest. Kolmandal kohal on aga taas ameeriklaste hiid – Sierra, eelmise põlvkonna Tianhe püsib kiirusrekordite tabelis neljandal kohal ja alles viienda koha hõivavad mitte ameeriklased ega hiinlased, vaid jaapanlased.

Hiina pakub Euroopale liitu Ameerika Ühendriikide vastu >>

Peatähtis on tolle sündmuse puhul see, et veel üsna hiljuti suutsid vähesed eneseke ette kujutada, et USA ja Hiina vahel on niisugune võistlus üldse võimalik, rääkimata sellest, et USA rõõmustaks ja tunneks end taas suurena, olles hiinlastele järele ja neist ette jõudnud.

Aafrikast saab maailma töötuba, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Varem oli juba ette selge, et Hiina edestab USA-d SKP kogumahult, mis teatatavsti hõlmab kõike – alates riisikottide hulgast kuni autorehvideni. Aga et kahe hiiglase omavaheline võistlus ei käinud mitte koguse, vaid kvaliteedi poolest, seega tehnoloogilise paremuse osas, siis oli võimatu seda ette kujutada.

Nüüd aga keskendub see, mida nimetatakse Hiina ja USA kaubandussüjaks, üha märgatavamalt just tehnoloogilisele konkurentsile, mida liiatigi peetakse äärmiselt karmide meetoditega. Kusjuures karmuses annavad tooni Ameerika Ühendriigid ning see näitab, et nad kardavad kaotust.

Näiteks sel nädalal kiitis president Donald Trump heaks piirangute mehhanismi loomise välismaistele investeeringutele Ameerika Ühendriikidesse, et investorid ei saaks varastada ameeriklaste tehnoloogiat. Sihtmärk number üks on Hiina, kuhu sama soojaga on keelatud eksportida "olulist tehnoloogiat".

Keelule eelnesid läbitilkumised, tagasilükkamised, avaldused, et "kõne all ei ole ainult Hiina", kuid ühtekokku on siiski selge, et võistlus käib esmajoones nende kahe suurriigi vahel.

Hiina kosmoselabor lagunes Maa atmosfääri sisenedes >>

Soovitan soojasti heita aeg-ajalt pilk Hiina väljaande kodulehele, mis jälgib kroonikana riigi saavutusi uute tehnoloogiate osas. Nagu alati säärastel juhtudel, on väga raske aru saada, kas riik on tõepoolest tolles või teises harus liidrikohal. Näiteks tolle Hiina biotehnoloogi edusamm, kes katsetas Dubais uut riisisorti, mis ei karda soolast vett – kas tähendab see Hiina üleilmset esikohta või mitte?

Igal juhul aga võin konstateerida hiinlaste rahvuslikku klammerdumist nimelt tehnoloogiliste edusammude külge.

Teisest (ameeriklaste, lääneriikide) küljest ilmneb klammerdumine soovisse nähas hiinlaste mistahes läbipõrumisi tehnoloogia vallas. Kas näiteks tehiskaaslane Tiangong ("taevane palee") on tõepoolest orbiidilt välja paiskunud ja kukub varsti alla, nagu see juba teise tehiskaaslasega hiljuti juhtus? Seni on see teadmata, aga keegi sooviks vägagi, et ta kukuks. Ja et Hiinal tehnoloogiavallas mingeid edusamme ei oleks.

Silmanähtava tegelikkuse eitamise kunsti tõdesin ma reisil Hiinasse 1992. aastal, mil mingisugusest liidrikohast polnud veel juttugi, maailma suurriigina oli Hiina kujutlematu. Meie grupis oli inimene, kes oli kogu elu Euroopat uurinud ja seal töötanud. Kui ta nägi uhiuusi Hiina pilvelõhkujaid, puhtusest säravaid sõiduteid, autosid ja kõike muud, tabas teda šokk ja meeletesegadus.

Ta hakkas kõigile ümberseisjatele seletama, et meie ees on Potjomkini külad, spetsiaalselt välismaalastele külastamiseks mõeldud rajoonid ja nii edasi. Maha rahunes ta alles siis, kui sõitsime läbi üsna räbalavõitu küla. "Vaat see on tõeline Hiina," ohkas meie läänemeelne rahulolevalt.

Kõige põnevam pilt aga avaneb siis, kui loed kaineid hinnanguid Hiina tehnoloogilisele potentsiaalile hiinlaste eneste poolt. Hiljaaegu esines seminaril Pekingis väljaande Teadus ja Tehnika peatoimetaja Liu Yadong, kes ütles: pole vaja petta ennast sellega, et varsti jõuame me USA-st ette, saades maailma liidriks teaduses ja tehnikas.

Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö >>

Lõhe Hiina ja mitmete arenenud riikide vahel, kaasa arvatud USA, peaks olema igaühele arusaadav, seda enam et Hiina jaoks ei ole see mingi probleem, väitis Yadong.

Ta asus loetlema: on mahajäämus teoreetilistes uuringutes, kaadrinappus ja kärsitus paljude pöiöiste projektide lõpetamise küsimustes.

Veel üheks tema poolt esiletõstetud probleemiks on pealiskaudsus ja mütsigalöömine, millega paistavad silma igasugused Hiina meediakanalid. Mispärast näiteks oli vaja avaldada nimekirja kõige eredamatest "oma" leiutistest – ja nimelt kiirraudteedest, elektronmaksetest, jalgrataste ühiskasutuse süsteemist ja veebikaubandusest –, kui mitte ükski neist ei ole Hiinas leiutatud?

Siinkohal tuleb juba Liule vastu vaielda: tõsi, leiutised ise tehti kuskil mujal, ent just Hiina viis need täiuseni ja asus üllatuslikult kasutusele võtma, sealhulgas ekspordiks. Seega pole asi mitte ainult autorluses, vaid neist teenitavates tuludes.

Liu juhitav ajakiri avaldas ka nimistu 29 majandusharust, kus Hiina on "orjastatud" — tehnoloogiliselt sõltuv välismaistest teadmistest ja tarnetest. Ja nähtavasti on Pekingi praegune küllaltki vaoshoitud käitumine lõpututes kaubandusläbirääkimistes USA-ga seletatav selle tegelikkuse täpse teadvustamisega.

Siinkohal tahaks öelda järgmist: juhul kui kogu Hiina meedia, kõik riigitegelased ühehääleselt ütleksid, et järele- ja ettejõudmine USA-st ja teistest riikidest on juba toimunud ja lõplik, siis võiks küll nende mõõdutundetute patriotismiilmingute taga kahtlustada hoolikalt varjatud nõrkust. Isegi kui kinnituseks toodaks esile nimekiri veel 29 või 129 valdkonnast, kus Hiina on juba maailmas esikohal.

Aga kuivõrd nad ei pelga tunnistada oma mahajäämust teatud valdkondades, siis tähendab see, et teistes valdkondades jõudu jätkub. Ka ameeriklaste vaimustuspuhangud oma ajutisest ülemaailmsest esikohast superarvutite osas annavad tunnistust sestsamast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

78
Tagid:
tehnoloogia, arvuti, majandus, rekord, TaihuLight, Summit, Donald Trump, Hiina, USA
Samal teemal
Trump: Euroopa Liit on võib-olla sama halb kui Hiina
Hiina kehtestas imporditollid USA kaupadele
Hiina süüdistas USA-d "psühholoogilises terroris"
Hiina vastas USA ähvardustele kehtestada uued tollimaksud
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega