Tuumaenergiakeskus, illustreeriv foto

Eksperdid tutvuvad Kaug-Ida tuumaenergiakeskuse ideega

50
(Uuendatud 16:08 03.06.2018)
Kaug-Ida tuumajaama plaanitakse rajada Venemaa Amuuri oblastisse Hiina piiri lähedale. Projekti autorite sõnul võiks reaktorite poolt toodetavat elektrienergiat tarnida kompleksi rajatavatele tööstusettevõtetele, samuti eksportida seda välismaale.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Tuumaenergia ekspertidest koosnev töögrupp analüüsib "Rosenergoatomi" (Riikliku kontserni "Rosatom" osa) tellimusel võimalust realiseerida rea Vene spetsialistide projekti rahvusvahelise aatomienergia tehnoloogiakompleksi loomiseks Vene Föderatsiooni Kaug-Ida piirkonnas. Keskuse aluseks oleks kodumaised perspektiivsed tuumaenergiaseadmete lahendused.

Balti keti nõrk lüli — Valgevene AEJ >>

Nagu selgub Rosatomi hangete veebilehel olevatest materjalidest, korraldas Rosenergoatom avaliku konkursi nõustamisteenuste ostmiseks, mis mõeldud initsiatiivprojektile "Kaug-Ida Aatomienergia tehnoloogiakompleksi Rahvusvaheline keskus" (KIATRK) teabe ja korraldusliku toe tagamiseks ning selle järgnevaks elluviimiseks.

Rosatomi esimese ujuva tuumajaama ehitus
© Sputnik / Алексей Даничев

RIA Novosti käsutuses olevatest materjalidest selgub, et niisugune keskus aitab kaasa Kaug-Ida tehnoloogilisele arengule ja sealsete kõrgtehnoloogiliste erimajandustsoonide loomisele. Samuti on see kasuks rahvusvahelisele koostööle Venemaa ja Ida-Aasia ning Vaikse ookeani piirkonna riikide vahel rahumeelse tuumaenergeetika valdkonnas.

Niisuguse kompleksi tuumaks võiks saada Kaug-Ida uue põlvkonna tuumaelektrijaam kahe kiiretel neutronitel töötava reaktoriga BN-1200, aatomikeemia tehnoloogiline klaster kõrgtemperatuuriliste gaasjahutusega reaktoritega (KTGR), samuti väikese võimsusega aatomireaktorite kogum.

Kaug-Ida tuumajaam

Kaug-Ida tuumajaama plaanitakse rajada Amuuri oblastisse Hiina piiri lähedale, Novopetrovka asula rajooni, või siis Primorje kraisse Dunai või Livadia asulate piirkonda. Projekti autorite sõnul võiks reaktorite poolt toodetavat elektrienergiat tarnida kompleksi rajatavatele tööstusettevõtetele, samuti eksportida seda välismaale. Elektrijaama rahastamise küsimust soovitatakse lahendada Hiina investeeringute kaasamise teel.

ОSСЕ PA ei kiitnud heaks Valgevene tuumaelektrijaama puudutava otsuse projekti >>

Kaug-Ida aatomielektrijaam hakkab tööle nn. kinnise tuumakütuse tsükliga, mis kasutab uraani- ja plutooniumoksiidi segust koosnevat kütust. Uut tüüpi reaktorite kütteks saab plutooniumi nii Venemaa kui teiste riikide tuumajaamade "kerge vee" abil jahutatavate reaktorite juba kasutatud kütuse ümbertöötlemise teel, kaasa arvatud Hiinas, Tianwani elektrijaamas töötavad Vene päritolu vesi-vesi tüüpi (VVER) reaktorid.

Keemiatehnoloogia klaster

Aatomi-vesiniku keemiatehnoloogiline klaster (AKTK) koos kõrgtemperatuuriliste gaasijahutusega reaktoritega (KTGR) on plaanis paigutada ühte Kaug-Ida rajoonidest (jutt käib nii Sahhalinist kui ühest Kuriili saartest), et valmistada maagaasist kõrge lisaväärtusega tooteid – kõrge efektiivsusega vesinikkusisaldavaid gaasilisi ja vedelas olekus energiakandjaid – puhast vesinikku, metaani-vesiniku segu, vedeldatud kütust, samuti erineva otstarbega keemiatooteid – ammoniaaki, etüleeni, propüleeni ja neist valmistatud tooteid, kaasa arvatud eri tüüpi väetised põllumajandusele.

Eeldatakse, et toodangust on huvitatud mitte ainult Venemaa, vaid ka Hiina, Jaapan, Korea ja India.

AKTK aluseks pakutakse Venemaal välja töötatud modulaarsed kõrgtemperatuurilised heeliumjahutusega gaasireaktorid. Moodulpõhimõttel on rida eeliseid. Nii suurendavad kõrged temperatuurid elektrienergia tootmise tõhusust ja võimaldavad KTGR-tüüpi reaktoreid ka tehnoloogilistes protsessides kasutada. Lisaks tagavad moodulreaktorid raskete avariide puhul kõrgeima ohutuse taseme.

Väikesed tuumareaktorid

Mis puudutab väikese võimsusega aatomielektrijaamade klasterit (VVAEJ), siis vastab selle loomine Aasia-Vaikse ookeani regiooni nende maade huvidele, kelle jaotusvõrkude areng jätab soovida või mis asuvad paljudel saartel. Niisuguste riikide jaoks on võimalus osta väikeseid energiaplokke koos halduse täisteenusega vägagi huvitav.

Peterburgis lasti vette maailma kõige võimsam aatomijäämurdja "Arktika" >>

Klasteri aluseks võib projekti autorite väitel saada Venemaal valmistatud ujuv aatomi-soojuselektrijaam (UASEJ), mis asub tööle Peveki linnas Tšukotkal. UASEJ aluseks on ujuv aatomienergiaplokk "Akadeemik Lomonossov" kahe KLT-40S-tüüpi reaktoriga. Lisaks on Venemaal välja töötatud ka teiste parandatud tehniliste näitajatega väikeste ujuvate ja mobiilsete moodulreaktorite projektid.

Õiguslikud alused

Kaug-Ida Aatomienergia Tehnoloogiakompleksi rahvusvahelise keskuse (KIATRK) loomise õiguslikuks aluseks võiks algatuse autorite arvates saada mitmepoolne valitsustevaheline leping, mis määrab kindlaks keskuse eesmärgid, juriidilise ja struktuurse vormi, tema tegevuse ja koostöö osalevate riikidega, kaasa arvatud ehitusaegne rahastamine.

Sellise keskuse rajamisel võib kasutada Venemaal loodud Rahvusvahelise uraanirikastamise keskuse (IUEC) ja Prantsusmaale loodava Rahvusvahelise eksperimentaalse termotuumareaktori (ITER) kogemust.

Projekti autorid leiavad, et tuumakeskuse objektid on vaja paigutada Kaug-Ida eelisarengupiirkondadesse. Seejuures tuleb keskusele luua ettevõtlust soodustavad tingimused, andmaks talle Vaikse ookeani piirkonna juhtivate ärikeskustega võrreldavad tingimused.

Eksperthinnang

"Rosenergoatomi" tellimusel luuakse töögrupp, kuhu kaasatakse energiavaldkonna spetsialistid väljastpoolt kontserni. See grupp peab analüüsima võimalikke tehnoloogiaid ja objekte, mida loodavas keskuses kasutada, samuti nende võimalikke asukohti.

Ekspertidel tuleb hinnata projekti kasumlikkust, "Kaug-Ida Aatomienergia tehnoloogiakompleksi Rahvusvaheline keskus" (KIATRK) loomisega seotud riske Venemaa jaoks, samuti vajalike rahaliste ning tootmisressursside hulka.

Lõpuks tuleb spetsialistidel koostada ka keskuse rajamise teekaart ja täisprojekt.

50
Tagid:
tehnoloogia, majandus, tuumaenergeetika, tuumajaam, KIATRK, Rosatom, Hiina, Venemaa
Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega