Unistus olla maailmakuulus leiutaja on köitnud paljusid, illustreeriv foto

Neli nippi, kuidas ka Sinust võiks saada kuulus leiutaja

81
(Uuendatud 15:56 10.03.2018)
Thomas Alva Edison, vennad Wrightid ja Alexander Bell – nende meeste leiutised on veel tänagi kõigi meie ümber. Unistus olla maailmakuulus leiutaja ja oma leiutistega ajaloo kulgu muuta on köitnud paljusid, kuid edu saadab väheseid.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Miks ühtesid leiutajaid saadab edu ja teisi mitte? Siin on mõned nipid, mida meeles pidada, edastab portaal Pealinn. Artikkel on valminud koostöös Prototroniga.

Kõige tähtsam: prototüübid, prototüübid ja veel prototüüpe

Paljud leiutajad veedavad pikki tunde joonistades visandeid ning üritades seeläbi uusi ideid leida või olemasolevaid paremaks muuta. Selle lähenemise peamine nõrkus on, et visand on kõigest kahemõõtmeline ning eksisteerib ainult paberil, mistõttu tuleb ise ette kujutada, kuidas tulevane leiutis võiks üldsegi töötada. Loomulikult on tänapäeval võimalik ka kolmemõõtmelisi visandeid teha, kuid sageli on neid keeruline pärismaailma tingimustesse modelleerida.

Ameerika miljardär hakkab lihtsameelseid leegiheitja abil karistama >>

Eduka leiutamise aluseks on prototüüpide ehitamine, mis võimaldab oma leiutistel juba päris varajas etapis ellu ärgata. Sisuliselt on prototüüp kolmemõõtmeline visand, mis on loodud päris keskkonda, tänu millele tekib leiutajal palju parem ettekujutus oma leiutisest. Väga suur eelis visandi ees on ka see, et on võimalik katsetada, kuidas prototüüp reaalselt toimib ning selle põhjal parandusi ja täiendusi teha.

Eduka leiutamise saladus võib välja näha miskit sellist: visanda joonis, ehita prototüüp, katseta, täienda algset joonist ning ehita uus prototüüp.

Leia probleem, mis vajab lahendamist

Tõeliselt menukad on olnud need leiutised, mis on lahendanud inimeste probleeme ning muutnud tarbijate elu mugavamaks. Edison leiutas hõõgpirni, mis asendas tüütuid küünlaid. Wrighti vennad leiutasid lennuki, mis muutis reisimise mugavamaks ning kiiremaks. Bell leiutas telefoni, et inimesed saaksid paremini suhelda.

Leia midagi, mida sa saaksid paremaks muuta ning vii see ellu!

Inspiratsioon võib tabada iga hetk

Vanasti soovitati alati hoida käe pärast märkmikku ja pliiatsit, kui mõni hea mõte peaks pähe kargama. Tänapäeval on küllap kõigil taskus olemas nutitelefon, kuhu saab käigu pealt mõtted kirja panna.

26. juunil 1819 patenteeriti jalgratas >>

Kõik leiutajad on pidanud pakse märkmikke oma leiutamisest ning täheldanud muutuseid täpselt üles. Selles valdkonnas on küllap kõige kurikuulsam Leonardo da Vinci, kellest on säilinud üle 7 000 lehe ta märkmikke. Da Vinci kirjutas kõik üles peegelpildis ja teksti kirjutas paremalt vasakule.

Märkmikusse tuleb kirja panna uued ideed ning ka erinevad katsetamised – aeg, tegevus ja tulemus. Niimoodi näeb pika aja peale, kuidas protsess on kulgenud ja aeg-ajalt võivad märkmikut lehitsedes tekkida hoopis uued ideed. Eksperimentide puhul tuleks kõik muutuvad tegurid kirja panna, et oleks täpsem ülevaade toimuvast ning vajadusel saaks eksperimente samamoodi läbi viia.

Ole alati avatud uutele ideedele ning kui mõni mõte tekib, siis pane see kirja. Kunagi ei tea, mis võib sellest hiljem sündida.

Kuidas rahastada oma ideed

Sul on peas hea mõte, mida tuleks leiutada ning kuidas see peaks välja nägema. Või veelgi parem – sa oled juba valmis ehitanud toimiva prototüübi. Nüüd oleks vaja rahastust, et su idee saaks kasvada ning leiutis jõuaks kaugemale ja rohkemate inimesteni.

Kalašnikov: inimene ja automaat >>

Eestis on ettevõtteid soosiv ärikeskkond ning raha on võimalik taotleda paljudest erinevatest kanalitest. Näiteks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) annab alustavale ettevõtjale starditoetust kuni 15 000 eurot. Eesti Arengufond investeerib käivitamisjärgus olevatesse idufirmadesse ning toetab nende äri arendamist ja uute koostöövõrgustike loomist. Väga sarnane Eesti Arengufondiga on veel näiteks Prototron, Horizon 2020, Funderbeam, Ajujaht, Bright Minds, Garage 48 ja Hackathon. Nagu näha, siis võimalusi toetuse saamiseks on palju.

Toetusi jagatakse ka valdkondade kaupa ning sõltuvalt sellest, mis tegevusalasse leiutis kuulub, tuleb valida ka vastav organisatsioon, kust toetust otsida. Näiteks SA Archimedes struktuuritoetuste agentuur vahendab eurotoetusi, mille on riik suunanud teaduse ja kõrghariduse valdkonna arenguks. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) toetab põllumehi ja loomapidajaid. Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) toetab projekte, mis edendavad Eestis infoühiskonna arengut.

Ülemailmse lapsleiutajate päeva puhul, mida tähistatakse 17. jaanuaril, pöördus Sputnik Eesti psühhiaater Vladimir Kuke poole selgitadamaks, kuidas lapsevanemad saavad oma lapses neid või teisi võimeid avastada.

Iga arukas lapsevanem unistab sellest, et tema laps saaks elus edukalt hakkama ja leiaks oma kutsumuse, kuid kaugeltki igaüks ei tea, kuidas väikelapses kõige varasemast põnnipõlvest peale tema annet avastada ja kuidas seda edasi arendada.

Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk ütles portaalile Sputnik Eesti, et tal on neli poega ja igaüks neist on omal viisil andekas.

Psühhiaater Kukk: kuidas avastada oma lapses leiutaja-anne >>

81
Tagid:
kuulsus, leiutaja, PRIA, Hackathon, Ajujaht, Horisont 2020, EAS, Prototron, Eesti
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega