Tu-95 on maailma ainus relvastusse võetud ja üleüldse maailma ainus sarjana ehitatud turbopropellermootoritega pommituslennuk

Lööktrell milleks on uus lennukipomm suuteline

152
(Uuendatud 22:40 23.02.2018)
Vene Föderatsiooni õhu- ja kosmosevägedele lisandub uut tehnilist võimekust. Nagu teatas kontserni "Tehmaš" direktor Vladimir Lepin, võetakse 2018. a. kasutusele planeeriv pomm "Trell", mis võimaldab vaenlast rünnata tema õhutõrjetsooni sisenemata.

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. Niisuguste pommide kallal tehakse tööd kogu maailmas. Planeerivate pommide taassünd saabus aastal 1990, mil käivitus pommide täpsust suurendav ameeriklaste GPS-süsteem. Laugpommide tehnilistest võimalustest räägib lähemalt RIA Novosti.

Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all >>

Täpselt kümnesse

Esimese planeeriva pommi Henschel Hs 293 võtsid Teise maailmasõja päevil kasutusele sakslased. Raadio teel juhitav lõhkekeha võis reaktiivkiirendi abil heitepunktist 14 kilomeetri kaugusele triivida.

Hs 293 arvel on pea 20 liitlaste lahing- ja transpordilaeva hävitamine. Nende hulka kuulub ka 1943. a. novembris Vahemerel hukkunud Brittide elavjõudu vedanud alus Rohna, mis viis märga hauda 1138 sõdurit, neist 1015 ameeriklast. Peale sõda kandis laugpommide arendus rohkem eksperimentaalset iseloomu.

Planeerivate pommide taassünd saabus aastal 1990, mil käivitus pommide täpsust suurendav ameeriklaste GPS-süsteem. Viimastel aastatel on Pentagoni relvastusse lisandunud mitut tüüpi laugpomme – näiteks GBU-39 lennukaugusega 110 km ja AGM-154 JSOW, mis küünib 130 kilomeetrini. Eksperdid leiavad, et kaasaegsetel pommidel on klassikalistega võrreldes rida ilmseid eeliseid.

"Sihtmärke võib õhutõrje tulealale sisenemata hävitada ka õhk-pind-tüüpi juhitavate rakettidega, kuid nende lõhkelaeng on sageli piisava kahju tekitamiseks liialt väike," selgitas RIA Novostile sõjandusekspert Aleksei Leonkov, "Tavapommid heidetakse ballistilise trajektooriga, mistõttu peab lennuk õhutõrjetule vältimiseks väga kõrgel lendama. Laugpommid lahendavad selle probleemi, tabades sihtmärke vajaduseta õhutõrjetsoonis asuda."

Venemaa dessantvägi kasvatab soomuskihti >>

"Trell" AGM-154 vastu

Vene planeeriva pommi PBK-500U "Trell" väljatöötamine algas juba 1990.-tel, kuid katsetusteni jõuti alles 2016.a. Arvatakse, et arendustöö venis Glonassi süsteemi viibimise tõttu. Satelliitnavigatsioonile lisaks kasutab pomm ka inertsiaaljuhtimissüsteemi, kuid viimane on tõhus vaid lähidistantsil.

"Trelli" maksimaalne planeerimiskaugus on eri andmete põhjal 30-50 km, mida on kolm korda vähem, kui lähimal USA konkurendil – pommikassetil AGM-154B. Samas on aga ka "Trellil" vaieldamatuid eeliseid.

Pomm sisaldab 15 komplekti isesihtuvat osamoona SPBE-K, mis sihtmärgi tsoonis eralduvad. Langevarju abil laskudes skaneerib iga moodul ümbritsevat ruumi infrapuna- ja raadioandurite abil ning ründab vastase tehnikat nõrgemaltkaitstud vertikaalsuunalt.

Lavrov selgitas, miks Venemaa ei loobu tuumarelvast >>

Ameeriklaste AGM-154B-le ettenähtud osamoon BLU-108 töötab samal põhimõttel – vahe on vaid selles, et teda juhitakse sihtmärgile vaid soojuskiirguse abil, mis "jahedad" objekte nähtamatuks jätab. Lisaks suudab Vene SPBE-K eristada "võõraid omadest", mis võimaldab moona kasutamist ka lahinguis, kus osapoolte tehnika üksteise läheduses asub.

Konstruktorite sõnul suudab üksainus "Trell" hävitada 6 vastase tanki. Eksperdid arvavad, et peagi võetakse kasutusele ka teistsuguseid laugpommide tüüpe, mille kasutusvaldkond ei piirdu vaid tankide hävitamisega.

"Planeerivate pommide peamine eelis on selles, et nende hind on laseri või radari abil juhitavaist rakettidest tunduvalt odavam, omades samas piisavat lennukaugust ja suurt täpsust," jutustas RIA Novostile sõjandusekspert Mihhail Hodarjonok.

"Pole mõtet kasutada 500 000 dollarit maksvat raketti džiibi või terroristide aukliku telgi hävitamiseks. Odavam hind võimaldab sellise lahingmoona massilist kasutamist, kusjuures laugpommi tõrjumine on küllaltki raske," lisas ekspert.

Eksperdid märgivad, et planeerivatel pommidel on ka puudusi. Satelliitsidet võib elektronvõitluse süsteemidega hõlpsasti segada. Alternatiivsed moodsad juhtimissüsteemid võivad aga moona hinda oluliselt tõsta, mis kaotaks nende peamise eelise juhitavate rakettide ees.

NATO baasid Balti riikides võivad teravdada olukorda viimse piirini >>

Lisaks suureneb ka tänapäevaste õhutõrjekomplekside tegevusraadius pidevalt ja pommituslennuki hävitamine 50-100 km kauguselt ei ole juba praegu mingiks probleemiks. Seetõttu jäävad laugpommide peamiseks kasutusvaldkonnaks tõenäoliselt keskmise ja madala intensiivsusega konfliktid.

152
Tagid:
GPS-süsteem, planeeriv, laugpomm, tehnoloogia, pomm, relvastus, Trell, Tehmaš, õhu- ja kosmoseväed, Vladimir Lepin, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega