Eesti on tehniliselt valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega, illustratiivne foto

Eesti on valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega

36
(Uuendatud 18:54 09.02.2018)
Sel nädalal valmis tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel X-tee kaudu, teatas Riigi Infosüsteemi Amet

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. "Pea aasta kestnud ettevalmistused on tänaseks läbi ning koos arendajatega oleme seal maal, et ootame põnevusega esimeste andmete vahetamist kahe riigi vahel. Andmete vahetamisega oleme loonud eeldused piiriüleste e-teenuste kasutuselevõtmiseks," ütles Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson.

Andmete vaba liikumine ei tähenda reeglite ja kontrolli puudumist >>

"Meie eesmärk on teha võimalikult lihtsaks nende inimeste elu, kes sageli üle lahe sõidavad. Kindlasti aitab sellele tulevikus kaasa näiteks digiretsepti abil ravimite väljavõtmine mõlemal pool piiri," lisas Kaarelson.

X-tee ühildamine teeb asjaajamise kahe riigi vahel palju hõlpsamaks ning kiiremaks, vähendades paberimajandust. Esimeste aktiivsete seas, kes on valmis andmeid vahetama, on mõlema riigi haigekassa, maksu- ja tolliametid, liiklusregister ning rahvastikuregister.

X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu tuhat Eesti asutust ning selle "nähtav osa" on näiteks riigiportaali eesti.ee kaudu kättesaadavad teenused.

Kahe riigi vahelise X-tee ühendamist on arendanud Soome rahvastiku registrikeskus ja Riigi Infosüsteemi Amet.

Ratas kõneles eesistumise digitulemustest >>

Digitaalse ühtse turu ja andmete vaba liikumise konverents oli üks eesistumise tähtsaimatest üritustest ning tõi Tallinnas kokku ettevõtjad ja avaliku sektori esindajad üle Euroopa, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Peaminister Jüri Ratas toonitas Tallinnas digitaalse ühtse turu ja andmete vaba liikumise konverentsi avades, et Euroopa vajab selgeid reegleid ja tõhusat kontrolli andmete vaba liikumise elluviimiseks.

Soome presidendivalimised on võitnud ametisolev president Sauli Niinistö
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Me peame vastama küsimustele juurdepääsust, andmete taaskasutusest ja kontrollist, aga ka privaatsusest. Ilma selge juriidilise ja poliitilise raamistikuta oleme ummikus. Kui andmete kasutamine on takistatud, siis ei ole andmetest meile kasu," ütles peaminister Ratas.

Suhtlus riigi ja inimese vahel on kolinud internetti >>

Peaminister tuletas meelde, et innovatsioon, tehnoloogia parem kasutamine ja tõhusam andmevahetus parendaks Euroopa inimeste, ettevõtete ja liikmesriikide igapäevaelu. Samuti aitab digitaalne ühiskond lahendada keerulisi sõlmküsimusi Euroopas.

36
Tagid:
e-teenus, vahetamine, andmed, tehnoloogia, haigekassa, MTA, X-tee, RIA, Eesti, Soome