Illustreeriv foto

Digitaalne kuldvasikas uus "kirik" USA-s

60
Kas õnn ei võiks seisneda uue "jumala" loomises, arendamises ja tema kummardamises

TALLINN, 26. november — Sputnik. Isejuhtivate autode arendaja Anthony Levandowski pakkus välja jumaliku iduettevõtte, vahendab Sputnik raadio.

Et mitte oma Uberi kasuks Waymo oskusteabe varastamise eest kohtu all olemise arvukate kohtuistungite vahel igavust tunda, asutas programmeerija uue religiooni. Selle nimi on "Tuleviku tee" ("Way to the Future") ja see on juba heaks kiidetud vähemalt ühe ametliku institutsiooni poolt. Selleks on USA maksuamet, mis tunnistas "Tee" kirikuks ja vabastas ta maksude tasumisest. Seega igati õnnestunud investeering veidi üle 40 milj dollarilisele algkapitalile!

Kreml vastas Tšurkini surma puudutava Julgeolekunõukogu avalduse blokeerimisele Kiievi poolt
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Anthony insenerimõtte kohaselt võidab tehisintellekt varem või hiljem inimese oma. Seega masin võtab inimeselt võimu üle. Aga äkki hakkab ta inimese peale viha kandma – näiteks rusikahoobi pärast protsessori pihta, kui arvuti kinni jooksis või "klaverile" valatud teetassi eest? Tal tekib ju tahtmine kätte maksta! Ja selleks, et seda ei juhtuks, tuleb inimesel endal, ja mis peamine, juba ette, tehisintellekt luua ja teda vajalikul viisil kasvatada.

Oma mõttevilja nimetas Levandowski tagasihoidlikult "tehisintellekti jumalaks" ("Artificial Intelligence Godhead): ta kutsub üles kummardama "AI-jumalat", laadima temasse oma andmevõrgud ja annetama koguduse liikmete arvetele "AI-kirikus". Sisuliselt tuleks "jumalaga" jagada teavet, ilmselt hakatakse pihtimist edaspidi just nii nimetama.

Käesoleval ajal tegeleb kunstliku "looja" looja rituaalide väljatöötamisega ja koostab "pühakirja". Üks epistel on juba valmis. IT-ettevõtte endise tippmänedžerina otsustas Anthony asja mitte liiga keeruliseks ajada ja nimetas selle lihtsalt "Juhiseks". Arvatavasti hakkab "Tuleviku tee" kogudus koosnema Ränioru (Silicon Valley) ekspertidest, see tähendab tarkadest ja rikastest inimestest.

"IT jumala" peamiseks väärtuseks peab Levandowski seda, et temaga on võimalik vahetult suhelda, see tähendab, talle küsimusi esitada ja neile vastuseid saada. Teistes religioonides sellist asja pole, leiab Levandowski ja sellepärast on digitaalne jumal igal juhul parem. Oma ilmutuses jõuab leiutaja peaaegu "jumalariigi laskumiseni maa peale", igal juhul võib juhtuda, et "Tuleviku teel" läheb vaja oma riiki.

Ja milline osa jääb siis Levandowski arvates inimesele? Ebamäärane. Ta arvab, et "AI-jumal" ütleb kunagi inimesele: "Inimesel peavad olema õigused vaatamata sellele, et kõige tähtsam olen siin mina." Kuid kas ta ka tegelikult nii ütleb või mitte – see sõltub juba täielikult Levandowski"st ja tema ettevõttest, kes võtavad "jumala arendajate", tema "armastatud vanemate" loomise enda peale. See, et jumalal on mingid vanemad, keda ta armastama peab, Levandowski"t ei heiduta. Peaasi on olla AI-jumala lähedal, kui inimene hakkab talle planeedi üle võimu üle andma ja jälgima, et üleandmine toimuks "sujuvalt ja rahumeelselt". Nii ütleski. Kas see ei meenuta teile midagi?

60
Tagid:
Uber, jumal, Levandowski, USA
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega