RIA töötab ID-kaardi turvariski likvideerimise nimel, illustratiivne foto

RIA töötab ID-kaardi turvariski likvideerimise nimel

23
(Uuendatud 18:03 12.09.2017)
Riigi infosüsteemi amet pole ID-kaardi turvariski ohuhinnangut muutnud, kuid loodab lahenduse välja töötada enne, kui praktikas suudetakse esimene ID-kaart n-ö lahti murda

TALLINN, 12. september — Sputnik. RIA peadirektor Taimar Peterkop ütles pressibriifingul, et ohuhinnang on endine: ID-kaardil on turvarisk, mida keegi ei ole seni suutnud praktikas realiseerida, vahendab ERR.

ID-kaardi kiibis peitub teoreetiline turvarisk, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Mis meile teadaolevalt lähikuudel juhtub, on see, et teadlased avaldavad uurimistöö, millele järgnevalt hakkavad erinevad seltskonnad uurima võimalust, kuidas seda [turvaauku] praktikas realiseerida. See võtab aega mõned kuud kuni aasta, et praktikas see risk realiseeruks," rääkis Peterkop.

Valimiskomisjon: e-hääletamine toimub >>

Seni töötab RIA jätkuvalt turvariski likvideerimise nimel. Eesmärk on kauguuenduse lahenduseni jõuda enne, kui ID-kaart suudetakse praktikas esimest korda n-ö lahti muukida.

"Meil on üks lahendusvariant töös, aga väljakutse seisneb selles, et see hakkaks päriselt ID-kaardi ökosüsteemis, kasutuskeskkonnas tööle," lausus Peterkop.

Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris RIA-t, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte, vahendas Sputnik Eesti möödunud nädalal.

Eesti eksperdid nõustuvad seejuures, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Vabariigi valimiskomisjoni koosolekul kuulati eksperte ning otsustati, et e-hääletamine toimub kohalikel valimistel seadusepäraselt ja plaanikohaselt.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelhääletamine ja e-hääletamine algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.

Eestil on kõrgtehnoloogilise riigi kuvand, kuid infotehnoloogia valdkonna spetsialistide hinnangul teavad need, kes reitinguid jälgivad, et see ei ole päris tõene, et digilahendused on meie riigis praegu ideaalist kaugel.

"Ma ei saa öelda, et meil miski väga kehvasti töötab, kuid Eesti mure on selles, et kõik teenused on loodud kaua aega tagasi. Kui me täna nullist alustaksime, siis teeksime muidugi kõik teisiti. Kahekümne aastaga on tehnoloogilised lahendused kaugele edasi sammunud ja näiteks ID-kaart ei näeks välja nii, nagu praegu, kuna praegu leidub muid lahendusi," lausus portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule IT-valdkonna ettevõtja Andrei Korobeinik.

23
Tagid:
tehnoloogia, lahendus, turvarisk, ID-kaart, RIA, Taimar Peterkop, Eesti
Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)