TTÜ üliõpilaтe Nikon Vidjajev

Tallinna tudeng töötas välja uut tüüpi laineelektrijaama

62
(Uuendatud 14:06 22.02.2017)
Sputnik Eesti ajas juttu Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) üliõpilase Nikon Vidjajeviga, kes pälvis Maailma Energeetikanõukogult maineka stipendiumi tunnustusena unikaalse, lainete energial töötava uut tüüpi elektrigeneraatori väljatöötamise eest

ТАLLINN, 22. veebruar — Sputnik, Angelina Mandrõka. Vidjajevi ja tema meeskonna leiutis meenutab välimuselt jahti, mis toodab elektrienergiat ilma ümbritsevat keskkonda kahjustamata, kasutades vaid merelainete liikumist. Oma väljatöötatud kasuliku mudeli eest sai TTÜ tudeng 2500 euro suuruse stipendiumi.

Noore teadlase sõnul võimaldab laevukesesarnase seadme voolujooneline kuju tal mitte karta suuri laineid ja vastu pidada ka üleni vete meelevallas pöörlemisele. Seadeldise mõõdud sõltuvad selle modifikatsioonist. Generaatoril, mida lähiajal ootab ees testimine Saaremaal, on võimsust 10 kWh ja tema pikkus ei ulatu üle kuue meetri.

Модель волновой электростанции нового типа. Автор дизайна Ян Терентьев
© Фото : из личного архива Никона Видяева
Uut tüüpi laineelektrijaam, disainer Jan Terentjev

Järgmisena asutakse Vidjajevi plaanide kohaselt välja töötama generaatorit võimsusega juba 250 kWh ning selle pikkus ulatub 15 meetrini. Aluse mõõtmed on otseselt seotud muunduri poolt toodetava elektri energeetilise võimsusega.

„Antud hetkel on meie projekt testimise staadiumis. Oma kaks aastat kestnud tööga oleme me saavutanud häid tulemusi ja liigume jätkuvalt edasi," märkis Vidjajev intervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Inimene on juba üritanud lainet endale allutada

Noor spetsialist tunnistas, et praegu tegeleb tema ja ta meeskond projekti järgmiste arendusetappide jaoks hädavajaliku rahastuse otsimisega. Investoreid on sellisele projektile keeruline leida, sest on ju teadlaste poolt juba poole sajandi vältel tehtud rohkesti tulutuid katseid merelainet endale allutada. Põhjuseid, miks see pole õnnestunud, on palju, rõhutas Vidjajev. Näiteks ei ole asjatundjad oma leiutiste väljatöötamisel arvesse võtnud merevee keemilist koostist.

Üliõpilane ei salga, et peaaegu kõik tema generaatori osad olid eelnevalt juba leiutatud. Noored teadlased võtsid olemasolevad komponendid, arendasid neid edasi ja lisasid mõned oma patenteeritud leiutised. Näiteks erineb Vidjajevi meeskonna ujukitesüsteem kõigist neist, mida maailmale varem oli tutvustatud. Nendega töötades toodetakse mereveest energiat praktiliselt 100% efektiivsusega.

„See on väga kõrge näitaja, mis minu kolleegidel meie laborites õnnestus saavutada. Merelained moodustavad küllaltki agressiivse keskkonna. Veega on äärmiselt keerukas töötada. Kuid me loodame, et just meie lahendus teeb lõpu senisele puudujäägile merevee ärakasutamise läbi saadava taastuvenergia osatähtsuses," lausus Vidjajev.

Kõik töötavad vabatahtlikkuse alusel

Uut tüüpi laineelektrijaama idee sündis Vidjajevil ja tema kaaslastel viis aastat tagasi, kui noored teadlased püüdsid leida lahendusteed Eesti varustamiseks ökoloogiliselt puhta energiaga. Laineelektrijaama väljatöötamine kestis kaks aastat ning selleks kaasati spetsialiste 11 riigist üle maailma.

Veel mõni kuu tagasi oli meeskonnas 23 inimest, kuid see arv muutub pidevalt, kuna kõik töötavad vabatahtlikkuse alusel. „Inimesed, kes tahavad anda oma panuse taastuvenergia tulevikku, lihtsalt tulevad ja teevad oma tööd," selgitas Vidjajev.

Inimesed ei hoia meie planeeti — Maad

Ta on kindel, et taastuvenergial on tulevikku. Fossiilkütuste põletamine mõjub meie planeedile kahjustavalt ja toob kaasa kuhjaga probleeme, nagu kliimamuutused, ülemaailmne soojenemine ning osooniaukude moodustumine. Samas, nagu noor teadlane märkis, on veel rida teisigi probleeme, mida täiel määral saavad tundma meie lapsed ja lapselapsed. Inimkond tarbib tohutul hulgal planeedi ressursse. Kui me seda samas vaimus jätkame, siis võib juhtuda mis iganes, kuni globaalsete niheteni litosfääri kihtides, arvab Vidjajev.

„Inimesel tuleb oma tegude eest maksta. Kõik kokku toob kaasa maavärinaid, taifuune ja muid kataklüsme," toonitas ta. Üliõpilane on veendunud, et üks võimalusi traagilisi tagajärgi välitida on — kasutada taastuvenergiat. Seda enam, et aastate edenedes kasutatakse elektrienergiat veelgi suuremas ulatuses kui praegu, nentis Vidjajev.

Maailmamere potentsiaal

Kui väljatöötatud seadme testimine Läänemere vetes läheb edukalt, siis asutakse laineelektrijaama prototüüpi katsetama ka teistes maailma paikades. Leiutise esimeseks „sihtauditooriumiks" saavad elektrit vajavad väikesaared.

„Kui me saavutame edu Läänemeres, kus ei ole kõrgeid laineid, siis pole enam raske korrata seda edu ka maailmameres. Seal, kus on külluslikult lainejõudu, on seadeldisel kergem töötada," lausus Nikon Vidjajev kokkuvõtteks.

Tema sõnul piisab ühest sajandikust protsendist kogu maailmamere lainetes peituvast energiast selleks, et kogu maailm energiaga varustada ja seda jääb ülegi. Noor teadlane loodab, et justnimelt tema meeskond saavutab selles suunas edu.

62
Tagid:
elektrigeneraator, laineelektrijaam, leiutis, Maailma Energeetikanõukogu, TTÜ, Nikon Vidjajev, Eesti, Saaremaa
Mistrali vene analoog - dokklaev Sevastopol

Krimmis ehitatakse kopterikandjate "Mistral" vene analoogid

(Uuendatud 11:10 04.12.2019)
Laevade asemel, mida Pariis 2014. aastal Moskvale müümast keeldus, ehitab Venemaa Kertšis oma helikopterikandjad, mis on prantslaste toote funktsionaalsed analoogid.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Krimmis valmivad uued "Mistral"-tüüpi universaalsed laevad suudavad korraga pardale võtta 12–16 kopterit.

Vaatlusalused kopterikandjad pole ekspeditsioonilaevad, mille loomise plaane Ühinenud Laevaehituskorporatsioonis varem arutati, vaid nad on osa teisest, sõltumatust projektist. Tulevikus võidakse Prantsuse "Mistrali" sarnaste laevade seeriat jätkata.

Uued Venemaa universaalsed dokklaevad võivad kanda 12-16 helikopterit. Laevatüübi jaoks töötati Venemaal välja kopter Ka-52 "Alligaator" – Ka-50 "Musta hai" rünnakplatvormi modifikatsioon.

Ka-52 laevaversiooni peamine omadus on kandesüsteem, mis võimaldab kopteri labasid kokku voltida, nii et see laeva angaari mahub.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 2011. aastal sõlmiti Prantsuse ettevõtte DCNS / STX ja RosOboronExport vahel kahe "Mistral"-tüüpi helikopterikandja tarnimiseks leping, maksumusega 1,2 miljardit eurot. Venemaa sai Prantsusmaalt kogu Mistrali dokumentatsiooni.

Esimese laeva pidanuks Pariis Venemaale üle andma 2014. aasta novembris, kuid Ukraina sündmuste ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tõttu peatas Prantsusmaa president Francois Hollande lepingu täitmise. Selle tulemusena müüdi Venemaale mõeldud kopterikandjad Egiptusele.

Lugege lisaks:

Tagid:
Krimm, Venemaa, helikopter, laev, Prantsusmaa, Mistral
Teema:
Relvastus
Samal teemal
Relvastus
Tallinnas algas planeedi suurim robootikafestival Robotex, illustreeriv foto

Tallinnas toimub planeedi suurim robootikafestival Robotex

(Uuendatud 11:44 30.11.2019)
Sel nädalavahetusel vallutab Tallinna Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International, mis toimub pealinnas juba 19. korda

TALLINN, 30. november — Sputnik. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Töötubades saavad väiksemad robootikahuvilised lahendada põnevaid üleseandeid põrandarobot Clementoniga, lahendada liiklusteemalisi ülesandeid ja programmeerida EV3 robotit, mängida progemänge, tutvuda haridusrobotite BeeBoti, BlueBoti ja Ozobotiga.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Suurematele pakub Digipurk lahendamis- ja nuputamisrõõmu Arduino Uno riistvara programmeerimise, termomeetri ja radari ehitamise töötubades.

Robotex International 2018 toimus 30. novembrist — 2. detsembrini. Festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Festival tõi kokku üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Robotex International on iga-aastane sündmus ja planeedi suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded robootika-, teaduse- ja tehnikahuvilised.

Robotex on Eesti oma bränd ja sellel aastal toimub Robotex International Tallinnas juba 19. korda. Festival on täidetud erakordsete võistluste, siginat-saginat täis messiala, põnevate töötubade ning palju muuga.

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Saku Suurhallis Baltimaade suurim e-spordi, elustiili ja tehnoloogia festival, kus "Counter-Strike: Global Offensive" ja "Rocket League" ja "Guns of Boomi" finaalides läks jagamisele rekordiline 200 000-dollarine auhinnafond.

Lugege lisaks: 

Tagid:
robot, IT, Tallinn, Saku Suurhall, tehnoloogia, Robotex
Teema:
Tallinna uudised
Samal teemal
Tallinna uudised
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega