Soovite tassikest teed? Plastikuga või ilma?

Teadlased: pakitee on väga ohtlik ja plastikut täis 

153
(Uuendatud 11:44 30.09.2019)
Kanadas asuva McGilli ülikooli teadlased avastasid, et üks teekott eraldab tee valmimise ajal vette kümneid miljardeid plastiku mikro- ja nanoosakesi.

TALLINN, 30. september — Sputnik.  Teadustöö tulemused avaldati veebisaidil Environmental Science & Technology, vahendab RIA Novosti.

Märgitakse, et ühest teekotist satub tassi umbes 11,6 miljardit plastiku mikroosakest ja 3,1 miljardit nano-osakest.

Spetsialistid märgivad, et see ületab märkimisväärselt plastmassikoguseid, mis leiduvad teist tüüpi toitudes ja jookides, sealhulgas isegi plastpudelitesse villitus vees.

Katse ajal kasutati mitut kotti nelja erinevat tüüpi puuviljateega, millest eemaldati teepuru ja mille tühjad pakid valati viieks minutiks üle 95 kraadini kuumutatud veega.

Seejärel filtreerisid teadlased vee ja uurisid kasutatud kotte ka elektronmikroskoobi all.

Seejärel lisasid teadlased avastatud nanoosakesi daphnia-koorikloomadega asustatud toitesöötmesse ja tõestasid, et plastosakeste kontsentratsiooni suurendamine vees tekitab koorikloomade arengus häireid.

Hetkel on ekspertidel veel keeruline mõista, kuidas täpselt osakesed inimeste tervist kahjustavad.

Lugege lisaks:

153
Tagid:
nanobotid, plastikureostus, plastik, tervislik toit, tervis, tee
Samal teemal
Eesti muusikud heidavad ühekordsed joogikõrred oma kontsertidelt välja
ÜRO allkirjastas Eesti juhtimisel ühekordsete plastnõude piiramise leppe
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Участник климатической конференции COP25 в Мадриде

Miks ÜRO kliimanõupidamine Madridis läbi kukkus

(Uuendatud 21:26 16.12.2019)
Euroopa kogemused kasvuhoonegaaside heitmekvootidega kauplemise mehhanismi rakendamisest ei meeldi teistele riikidele. ÜRO kliimateemaline tippkohtumine Madridis valmistas Euroopa Liidule ja keskkonnakaitsjatele pettumuse.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Pariisi kliimakokkuleppele alla kirjutanud riikide Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni egiidi all korraldatud Madridi tippkohtumine COP25 on arvatud läbikukkunuks võimatuse tõttu kasvuhoonegaaside emissioonikvootidega kauplemise rahvusvahelistes reeglites kindlalt kokku leppida.

Arvatakse, et selline kauplemismehhanism, mida Euroopa Liit praegu rakendab (ETS) – leides, et kvoodihindade tõstmine on kujunenud vandenõuks, seda eeskätt Eesti põlevkivienergia jaoks – ongi sätestatud COP25 kõnelustel kinnitamiseks ette valmistatud lepingu artiklis 6.

Seega tuleb kokku leppida süsinikheite arvutamise ühtses metoodikas ja muudes üksikasjades, kuid vastuseis kvootidega (kas üldse, tervikuna või selle üksikute osistega) kauplemise põhimõtte vastaste riikide poolt eesotsas USA (kes Pariisi kliimaleppest taganes), Brasiilia, Austraalia ja Saudi Araabiaga, aga ka Hiina ja Indiaga, kelle kõhklusi ületada ei õnnestunudki.

Kõnelus laiahaardelisema ja tõhusama kokkuleppe võimaliku allkirjastamise üle otsustati lükata järgmisse aastasse.

Tippkohtumine kukkus läbi, kuid kõik pole veel kaotatud

Nagu portaal Sputnik Eesti juba teatas, kaitses peaminister Jüri Ratas Madridis kõige julgemaid ja ulatuslikumaid meetmeid võitluseks kliimasoojenemise vastu ja rääkis riigi kavatsusest investeerida nn rohelisse tehnoloogiasse.

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас и генсек ООН Антониу Гутерреш (слева)
© Фото : Stenbocki maja
Eesti peaminister Jüri Ratas ja ÜRO peasekretär Antonio Guterres

Delegatsioonide mitu päeva väldanud kooskõlastuskõnelused ei viinud kokkuvõttes mitte kuhugi – kokku leppida õnnestus vaid raamtingimustes, millest paljude poliitikute ja kõikide keskkonnakaitseühenduste meelest mitte sugugi ei piisa.

"Ma olen COP25 tulemustes pettunud," kirjutas ÜRO peasekretär Antonio Guterres oma Twitteri-kontol. "Rahvusvaheline üldsus kaotas võimaluse kliimakriisi tagajärgede leevendamiseks suuremaid ambitsioone üles näidata. Aga me ei tohi alla anda," leiab Guterres.

"See ÜRO kliimamuutuste konventsiooni osapoolte COP istungjärk ei saavutanud kõiki neid eesmärke, mille nimel me siia tulime. Kõigist meie läbirääkijate jõupingutuste ja kohustuste kiuste ei jõudnud me artikli 6 osas kokkuleppele ja oleme sunnitud ütlema, et oleme selles pettunud," öeldakse Euroopa Komisjoni ja praegu Euroopa Liidu eesistujaks oleva Soome ühisavalduses kliimakõneluste tulemuste kohta.

Lugege lisaks:

Tagid:
saastekvoot, Pariisi kliimalepe, kliimapoliitika, ÜRO
Samal teemal
See on kõigi kohustus – millest Kersti Kaljulaid ÜRO Peaassambleel rääkis
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega