Põhja-Iirimaa võttis Eestilt võidu enne eesriide langemist

Põhja-Iirimaa võttis Eestilt võidu enne eesriide langemist

60
(Uuendatud 15:30 09.06.2019)
Järjekordseks hea mänguga ebaõnnestumiseks osutus Eesti jalgpallikoondise koduväljaku mäng Põhja-Iirimaa koondise vastu 2020. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistluste valiksarjas. Kodumeeskond kaotas Põhja-Iirimaa jalgpalluritele tulemusega 1:2.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti ja Põhja-Iirimaa kohtumine 2020. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistluste valiksarjas leidis aset Tallinna A. Le Coq Arenal laupäeval, 8. juunil. Külalised viisid Tallinnast võidu tulemusega 2:1.

Eesti meeskonna peatreener Martin Reim, kes enne mängu ei avaldanud ühtegi saladust koondise stardirivistuse kohta, valis põhiväravavahiks Sergei Lepmetsa Tallinna "Levadiast". Kaptenina viis koondise väljakule Eesti koondise ja Tallinna "Flora" veteranpoolkaitsja Konstantin Vassiljev.

Algkoosseisus tuli ründemängu käivitamiseks väljakule ka põhikoosseisu debütant Vlassi Sinjavski. Ründetippu võttis koha sisse Hollandi tugevuselt teises liigas mängiv Rauno Sappinen.*

Võistlust oli jälgimas ka umbes poolteist tuhat Põhja-Iirimaa fänni, kes täitsid peaaegu terve ühe väravataguse tribüüni. Briti alamad toetasid oma mängijaid väga valjuhäälselt ja üksmeelselt ega jäänud kodupublikule selles osas eriti alla.

Болельщики сборной Северной Ирландии
© REUTERS / INTS KALNINS
Võistlust oli jälgimas ka umbes poolteist tuhat Põhja-Iirimaa fänni

Mäng toimus külaliste territoriaalse ülekaalu all, kuid ohtlikke olukordi sellest ei tekkinud. Eesti meeskond tegutses tagasihoidlikult ja püüdis teha vasturünnakuid, mis esialgu samuti tulemusi ei andnud.

Kuid siis, mängu 25. minutil toimunud vasturünnakul teeniti umbes 20 meetri kaugusel vastase väravast ohtlik karistuslöök (Vassiljev andis ebatäpse põikisöödu, mille Iirimaa kaitsja oleks äärepealt vahelt lõiganud, mistõttu külalismeeskond pidi Sergei Zenjovi vastu määrusi rikkuma). Karistuslöögil oli Konstantin Vassiljev täpne - 1:0.

Игроки сборной Эстонии радуются забитому голу
© REUTERS / INTS KALNINS
Eesti jalgpallurid

Edasine esimene poolaeg kulges enamvähem samamoodi. Eesti jalgpallurid tegid teravaid vasturünnakuid ning kaitsja Madis Vihmann suutis nurgalöögist tulnud palli isegi väravasse saata, kuid kohtunik nägi ründepoolset määrusterikkumist ja väravat ei loetud. Põhja-Iirimaa pommitas väravakasti, kuid Lepmets püüdis need pallid kindlalt. Seis 1:0 enne vaheaega ei muutunud.

Teine poolaeg algas Eesti koondise karistusala piiramisega - võõrustajad ei suutnud keskvälja ületada. Pruukis aga Eestil vaid korraks vastase väljakupoolele mina, kui löök tabas latti - hea kauglöök õnnestus väsimatul Vassiljevil. Lojaalsed fännid heiskasid suure plakati, millega tänati Kostjat 113-nda koondisemängu eest.

Судья отменяет гол Мадиса Вихманна
© Sputnik / Денис Пастухов
Kohtunik nägi ründepoolset määrusterikkumist ja väravat ei loetud

Külalised vastasid peaaegu kohe suurepärase latitabamusega. Olukorra päästis halvimast Lepmetsa reaktsioon, kes tõrjus väravasse suunduva palli nurgalöögiks.

60. minutil tuli Sappineni asemel väljakule teine ​​debütant – floralane Erik Sorga.

Eesti tegi, mis suutis

Võimalus silma paista tekkis Sinjavskil, kuid Iirimaa väravavaht lõi väravasse suunduva palli jalaga eemale. Põhja-Iirimaa suurendas survet ja sõna otseses mõttes muutis mängu käiku. Kümme minutit enne lõppu vahetusest mängu tulnud Conor Washington sai Eesti kaitsega karistusalas kenasti hakkama ja lõi väravale – seekord oli Lepmets võimetu.

Момент игры между сборными Эстонии и Северной Ирландии
© REUTERS / INTS KALNINS
Mängu käik

Veel kolm minutit hiljem tegi väravavahile püüdmatu pealelöögi teine ​vahetus​mängija - Josh Magennis. Eestil tekkis kohe võimalus seis viigistada, kuid Iiri väravavaht päästis raske kauglöögi.

Väljakuperemeeste edasised katsed seisu võrdsustada polnud edukad. Artjom Dmitrievil oli üksi värava keskele jäädes hea võimalus pealöögiks, kuid löök läks väravast mööda. Seega revanšist asja ei saanud ja Euro 2020 kvalifikatsioon algas Eestile kahe kaotusega Põhja-Iirimaalt.

Игроки сборной Северной Ирландии радуются забитому голу
© REUTERS / INTS KALNINS
Põhja-Iirimaa võttis Eestilt võidu enne eesriide langemist

Kohtumise pealtvaatajaid oli üle 8000. Kohtumise parimaks mängijaks tunnistatud Konstantin Vassiljev sai Tauno Kangro Kalevipoja skulptuuri.

Samal õhtul õnnestus Venemaal oma koduväljakul raskusteta võita üht Euroopa nõrgimt meeskonda - San Marinot tulemusega 9:0.

Järgmised on sakslased

Järgmise kvalifikatsioonimängu peab Eesti koondis juba 11. juunil. Mainzis, kus vastaseks on paljukordsed maailma ja Euroopa meistrid - sakslased.

Euroopa 2020. valiksarjas osalevad kõik 55 Euroopa rahvusmeeskonda. Kvalifikatsiooniga selgitatakse 20 põhiturniiril osalejat - igast alagrupist pääseb sinna kaks parimat võistkonda. Veel neli võistkonda (kes kvalifikatsiooni ei läbi) saavad Euro 2020 finaalturniirile üleminekumängudega UEFA Rahvusteliiga turniirilt.

Euro 2020 finaalvõistlused toimuvad juunist augustini 2020 kaheteistkümnes Euroopa linnas: Londonis, Bakuus, Münchenis, Roomas, Peterburis, Amsterdamis, Bilbaos, Bukarestis, Budapestis, Kopenhaagenis, Dublinis ja Glasgow's.

*Mängu protokoll koos võistkondade koosseisudega on kättesaadav Eesti Jalgpalliliidu veebilehel.

60
Tagid:
jalgpall, sport, Iirimaa, Eesti
Samal teemal
Inna Zlidnis: naiste jalgpall väärib lugupidamist
Algab rahvusvaheline noorte jalgpalliturniir Tartu Santos Cup 2018
Diplomaadid ja poliitikud võitlesid heategevusliku jalgpalliturniiri karika eest
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega