Põhja-Iirimaa võttis Eestilt võidu enne eesriide langemist

46
(Uuendatud 15:30 09.06.2019)
Järjekordseks hea mänguga ebaõnnestumiseks osutus Eesti jalgpallikoondise koduväljaku mäng Põhja-Iirimaa koondise vastu 2020. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistluste valiksarjas. Kodumeeskond kaotas Põhja-Iirimaa jalgpalluritele tulemusega 1:2.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti ja Põhja-Iirimaa kohtumine 2020. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistluste valiksarjas leidis aset Tallinna A. Le Coq Arenal laupäeval, 8. juunil. Külalised viisid Tallinnast võidu tulemusega 2:1.

Eesti meeskonna peatreener Martin Reim, kes enne mängu ei avaldanud ühtegi saladust koondise stardirivistuse kohta, valis põhiväravavahiks Sergei Lepmetsa Tallinna "Levadiast". Kaptenina viis koondise väljakule Eesti koondise ja Tallinna "Flora" veteranpoolkaitsja Konstantin Vassiljev.

Algkoosseisus tuli ründemängu käivitamiseks väljakule ka põhikoosseisu debütant Vlassi Sinjavski. Ründetippu võttis koha sisse Hollandi tugevuselt teises liigas mängiv Rauno Sappinen.*

Võistlust oli jälgimas ka umbes poolteist tuhat Põhja-Iirimaa fänni, kes täitsid peaaegu terve ühe väravataguse tribüüni. Briti alamad toetasid oma mängijaid väga valjuhäälselt ja üksmeelselt ega jäänud kodupublikule selles osas eriti alla.

Болельщики сборной Северной Ирландии
© REUTERS / INTS KALNINS
Võistlust oli jälgimas ka umbes poolteist tuhat Põhja-Iirimaa fänni

Mäng toimus külaliste territoriaalse ülekaalu all, kuid ohtlikke olukordi sellest ei tekkinud. Eesti meeskond tegutses tagasihoidlikult ja püüdis teha vasturünnakuid, mis esialgu samuti tulemusi ei andnud.

Kuid siis, mängu 25. minutil toimunud vasturünnakul teeniti umbes 20 meetri kaugusel vastase väravast ohtlik karistuslöök (Vassiljev andis ebatäpse põikisöödu, mille Iirimaa kaitsja oleks äärepealt vahelt lõiganud, mistõttu külalismeeskond pidi Sergei Zenjovi vastu määrusi rikkuma). Karistuslöögil oli Konstantin Vassiljev täpne - 1:0.

Игроки сборной Эстонии радуются забитому голу
Eesti jalgpallurid

Edasine esimene poolaeg kulges enamvähem samamoodi. Eesti jalgpallurid tegid teravaid vasturünnakuid ning kaitsja Madis Vihmann suutis nurgalöögist tulnud palli isegi väravasse saata, kuid kohtunik nägi ründepoolset määrusterikkumist ja väravat ei loetud. Põhja-Iirimaa pommitas väravakasti, kuid Lepmets püüdis need pallid kindlalt. Seis 1:0 enne vaheaega ei muutunud.

Teine poolaeg algas Eesti koondise karistusala piiramisega - võõrustajad ei suutnud keskvälja ületada. Pruukis aga Eestil vaid korraks vastase väljakupoolele mina, kui löök tabas latti - hea kauglöök õnnestus väsimatul Vassiljevil. Lojaalsed fännid heiskasid suure plakati, millega tänati Kostjat 113-nda koondisemängu eest.

Судья отменяет гол Мадиса Вихманна
© Sputnik / Денис Пастухов
Kohtunik nägi ründepoolset määrusterikkumist ja väravat ei loetud

Külalised vastasid peaaegu kohe suurepärase latitabamusega. Olukorra päästis halvimast Lepmetsa reaktsioon, kes tõrjus väravasse suunduva palli nurgalöögiks.

60. minutil tuli Sappineni asemel väljakule teine ​​debütant – floralane Erik Sorga.

Eesti tegi, mis suutis

Võimalus silma paista tekkis Sinjavskil, kuid Iirimaa väravavaht lõi väravasse suunduva palli jalaga eemale. Põhja-Iirimaa suurendas survet ja sõna otseses mõttes muutis mängu käiku. Kümme minutit enne lõppu vahetusest mängu tulnud Conor Washington sai Eesti kaitsega karistusalas kenasti hakkama ja lõi väravale – seekord oli Lepmets võimetu.

Момент игры между сборными Эстонии и Северной Ирландии
Mängu käik

Veel kolm minutit hiljem tegi väravavahile püüdmatu pealelöögi teine ​vahetus​mängija - Josh Magennis. Eestil tekkis kohe võimalus seis viigistada, kuid Iiri väravavaht päästis raske kauglöögi.

Väljakuperemeeste edasised katsed seisu võrdsustada polnud edukad. Artjom Dmitrievil oli üksi värava keskele jäädes hea võimalus pealöögiks, kuid löök läks väravast mööda. Seega revanšist asja ei saanud ja Euro 2020 kvalifikatsioon algas Eestile kahe kaotusega Põhja-Iirimaalt.

Игроки сборной Северной Ирландии радуются забитому голу

Kohtumise pealtvaatajaid oli üle 8000. Kohtumise parimaks mängijaks tunnistatud Konstantin Vassiljev sai Tauno Kangro Kalevipoja skulptuuri.

Samal õhtul õnnestus Venemaal oma koduväljakul raskusteta võita üht Euroopa nõrgimt meeskonda - San Marinot tulemusega 9:0.

Järgmised on sakslased

Järgmise kvalifikatsioonimängu peab Eesti koondis juba 11. juunil. Mainzis, kus vastaseks on paljukordsed maailma ja Euroopa meistrid - sakslased.

Euroopa 2020. valiksarjas osalevad kõik 55 Euroopa rahvusmeeskonda. Kvalifikatsiooniga selgitatakse 20 põhiturniiril osalejat - igast alagrupist pääseb sinna kaks parimat võistkonda. Veel neli võistkonda (kes kvalifikatsiooni ei läbi) saavad Euro 2020 finaalturniirile üleminekumängudega UEFA Rahvusteliiga turniirilt.

Euro 2020 finaalvõistlused toimuvad juunist augustini 2020 kaheteistkümnes Euroopa linnas: Londonis, Bakuus, Münchenis, Roomas, Peterburis, Amsterdamis, Bilbaos, Bukarestis, Budapestis, Kopenhaagenis, Dublinis ja Glasgow's.

*Mängu protokoll koos võistkondade koosseisudega on kättesaadav Eesti Jalgpalliliidu veebilehel.