Eesti 2016. aasta suveolümpiamängudel

Team Estonia uus hoog Eesti tippsportlastele

90
(Uuendatud 16:34 28.02.2019)
Sellest aastast suurendas Kultuuriministeerium rahastust tippspordile. Tänu sellele sai Eesti Olümpiakomitee (EOK) astuda esimesed sammud, et luua Team Estonia, teatas Kultuuriministeerium.

TALLINN, 28. veebruar — Sputnik. Eesti tippspordi rahvusvahelise konkurentsivõime suurendamise nimel rajatava Team Estonia kaudu täiendab EOK tipp- ja noorsportlaste ja treenerite toetussüsteemi. Samuti tagatakse kõrgtasemel tingimuste ja tugiteenuste kättesaadavuse, et võita medaleid olümpiamängudelt ja rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt, seletab EOK kommunikatsioonijuht Maris Lindmäe.

EOK peasekretär Siim Sukles ütles, et 100-protsendilisest Team Estonia käivitumisest saab rääkida ehk nelja-viie aasta pärast.

"Alustame järk-järgult vastavalt uute ressursside lisandumisele. Kultuuriministeerium on leidnud meile järgmiseks neljaks aastaks vahendeid kokku kaheksa miljoni euro ulatuses, täismahu saavutamiseks on vaja kuni 20 miljonit eurot. Selle suure ja ambitsioonika programmi eesmärk on medalite võitmine olümpiamängudel ja rahvusvahelistel tiitlivõistlustel pidades sealjuures meeles, et medal pole ainult eesmärk, vaid ka vahend. Medal tekitab ühtekuuluvustunnet ning innustab inimesi ja noori liikuma," rääkis Sukles.

Eesti korvpallur Heino Enden
© Sputnik / Денис Пастухов

Tänu Kultuuriministeeriumi täiendavale rahasüstile tõstis EOK jaanuarist olümpiaettevalmistusprogrammi C-taseme sportlaste toetuse 600 eurolt 1000 eurole kuus. Veel kahe aasta eest olid C-taseme toetused 400 eurot ning mullu 600 eurot kuus.

EOK premeeris Kelly Sildaru ja tema treenerit>>

Võistkonnaalade toetus kasvas 450 000 euro võrra ning noorsportlaste toetused jõudsid 2000 eurolt 3000 eurole aastas. Samuti hakkasid 1500-eurost aastatoetust saama saavutusspordile orienteeritud noortega tegelevad valitud treenerid.

Täiendavalt said 100 000 eurot toetust Eestis pikkade edukate traditsioonidega ja maailmas olulise kandepinna ning jälgitavusega mitteolümpiaalad nagu male, mootorrattasport, orienteerumine, autosport ja võistlustants.

Lisarahal on sportlaste ja treenerite jaoks väga tuntav mõju. Olümpiaettevalmistuse C-taseme toetust saav kergejõustiklane Karl-Robert Saluri, kes tegi oma olümpiadebüüdi kümnevõistluses Rio mängudel ning elab ja treenib praegu USAs, pidas toetuste tõstmist heaks uudiseks.

"Juhhuuuu! Asjad liiguvad," oli tema esimene reaktsioon uudisest kuuldes.

Saluri märkis, et praegu see toetus mitte lihtsalt ei aita teda, vaid on hädavajalik.

Kiiruisutaja Saskia Alusalu
© Фото : из личного архива Алусалу

"Minu igapäevased elamiskulud on isegi väga kokkuhoidlikult elades suuremad kui ülikooli makstav stipendium. Ilma selle toetuseta peaksin Ameerikas kooli ja trenni kõrvalt ekstra töö leidma, aga tippsportlasena tulemustele kaasa see ei aitaks ega poleks ka legaalselt lihtsalt võimalik," rääkis Saluri.

Lisaks elamiskuludele ja treeningtoetusele on Saluri arvestanud toetusest ka väikese varu spordimeditsiini reservfondi.

Kahel eestlasest suusatajal lasub dopingukahtlus>>

Eesti Võimlemisliit, kes hiljuti pääses olümpiaettevalmistusprogrammi C-taseme toetusele 5-liikmelise iluvõimlemise rühmkava koondisega ja treeneriga, saab toetuse eest ettevalmistus- ja võistlusprotsessi kvaliteetsemaks muuta ning pakkuda sportlastele paremaid tingimusi.

"Varem on tiitlivõistlusteks ettevalmistavate võistluste eest pidanud tasuma lapsevanemad ja koduklubid, aga nüüd saab alaliit kulud katta EOKlt saadud toetusega. See on suur abi. Kui näiteks eelmisel hooajal sai koondis käia kahel MK-etapil, siis nüüd on plaan võistelda kõigil neljal etapil ning lisaks veel iluvõimlemise Grand Prix´del. Rahvusvaheliselt oma tulemustega pildis olemine ja enese pidev tõestamine aitab teha võistkonnale nime, mis on iluvõimlemises tipptasemel läbilöömiseks hädavajalik. Oleme toetuse abil täiendanud ka varustusparki. Nüüd saab koondis trennis kasutada samu vahendeid, millega võisteldakse. Väga oluline on ka see, et koondise treener saab toetatud, sest varem on treener koondist juhendanud vabatahtlikus korras," rääkis Eesti Võimlemisliidu peasekretär Tene-Riin Vaarmann.

Julia Beljajeva
AFP / ROBERT MICHAEL

Vaarmann märkis, et toetus ei kata küll kõiki kulusid, aga on hea vaheetapp.

"Raha, mida lapsevanemad varem kulutasid sportlaste võistlustele sõitmiseks, panustatakse nüüd füsioteraapiasse, sest seda veel alaliidu eelarvest koondislastele lubada ei saa. Järgmine samm siit olekski see, et alaliit suudaks maksta ka tugiteenuste eest," lisas ta.

Oluline oli ka toetuse suurenemine noorsportlastele ning noortetreenerite kaasamine toetusprogrammi.

Tartu maratoni võitis rajarekordiga soomlane Niko Koskela>>

"See, et toetust saavad lisaks noorsportlastele nüüd ka treenerid, on tervik. Toetussummad ei kata ära noorte sportlase eelarvet, aga noorte jaoks on oluline olla nähtaval ning saadav summa õpetab sportlast planeerima oma aasta treening- ja võistlusplaani ning eelarvet. Meie soovitus noorsportlastele on, et nad kasutaksid seda summat treeninglaagrite jaoks või võistluskuludeks. Mõni noor kasutab toetust ka endale vajalike tugiteenuste, näiteks spordipsühholoogilise nõustamise ostmiseks," ütles Vaarmann.

Kui suured on toetused alanud aastast?

Jaanuarist käivitunud programmi esimeses osas suurendati eeskätt sportlaste ja treenerite toetusi.

Olümpiaettevalmistusse kaasatud individuaalalade toetus on 3,3 miljonit eurot, mida on mullusega võrreldes ligi poolteist miljonit eurot rohkem.

Raha tuleb riigieelarvest (hasartmängumängumaks ja Kultuuriministeeriumi toetus) ning EOK omavahenditest. Kokku panustab EOK tänavu tippspordi toetuseks, sealhulgas ka võistkonnaaladele, mitteolümpiaaladele ning delegatsioonide lähetuskuludele olümpiavõistlustele 4,2 miljonit eurot aastas.

90
Tagid:
olümpia, rahastamine, sport, Kultuuriministeerium, EOK
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega