RUSADA taastab usaldust

RUSADA taastab usaldust, kuid lõdvaks lasta veel ei tasu

70
(Uuendatud 15:06 25.01.2019)
Maailma Antidopingu Agentuur (WADA) jättis Venemaa Antidopingu Agentuuri (RUSADA) nõuetelevastavuse kehtima, kuid lõdvaks lasta on veel vara, leiab Sputniku autor Aleksei Avdohhin.

Aleksei Avdohhin

RUSADA staatuse säilimine selles loos, mis alles detsembri lõpus tundus üsna sünge, on oluline läbimurre, kuid eufooriaks pole põhjust - olukord pandi pausile ja oodata on mitmeid tagasilööke, mille tõttu Venemaale esitatavad nõuded võivad veelgi karmistuda.

Mitte ainult mainekahju

Kõigepealt paar meeldetuletust. Pärast 2014. aasta Sotši olümpiamängude dopinguskandaali oli RUSADA peaaegu kolm aastat maailma dopinguvastasest süsteemist väljas - 2015. aasta sügisel hindas WADA tema tegevuse sobimatuks oma koodeksiga ja jättis ta akrediteeringust ilma.

Логотип Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Антон Денисов
RUSADA taastab usaldust

RUSADA kehtestatud sanktsioonid osutusid Venemaa spordile suureks probleemiks ja asi ei ole ainult mainekahjus. Rahvusvaheliste tippvõistluste korraldamisõigusest ilmajätmine (mitte küll kõikidel aladel, kuid laskesuusatamises, uisutamises, suusatamises, kergejõustikus) oli oluline kahju, raskused Venemaa kergejõustikuföderatsiooni ja Venemaa paraolümpiakomitee õiguste taastamisega, probleemid venelaste osalemisega tähtsatel võistlustel isegi neutraalse staatusega, võimetus testida sportlasi rahvusvaheliseks võistlusteks, väljastada terapeutilisi erandeid (luba meditsiinilise näidustuse korral keelatud ravimeid võtta – toim.) ja üldse täieõiguslikult töötada – need on RUSADA isolatsiooni peamised tagajärjed.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Täieõigusliku organisatsiooni staatuse taastamiseks kulus 34 kuud, RUSADA juhtkond tuli täielikult välja vahetada ja Vene Föderatsiooni spordiminister Pavel Kolobkov pidi nõustuma Schmidi aruande järeldustega, mis kinnitasid Venemaa ametnike osalemist dopinguskeemides. Alles pärast seda taastati RUSADA õigused (septembris 2018) ja sedagi paari range klausliga:

  • võimaldada kuni 31. detsembrini 2018 WADA ekspertidel juurdepääs Moskva antidopingu labori juhtimissüsteemi (LIMS) andmetele; WADA vajab andmebaasi kõikide rikkumiste jälgimiseks, mida endised antidopingu ametnikud varjata võisid;
  • võimaldada kuni 30. juunini 2019 WADA-le juurdepääs kõikidele labori võetud proovidele. See on vajalik elektroonilises andmebaasis olevate kahtlaste juhtumite kontrollimiseks.

Muide, juba esimene tingimus oleks venelaste ja WADA tundlikud suhteid äärepealt ära rikkunud - sõltumatud eksperdid saabusid enne aastavahetust Moskvasse, kuid andmeid neile ei antud, sest nende seadmed ei olnud Venemaa seadustele vastavalt sertifitseeritud. Teine, paar nädalat hiljem toimunud katse osutus edukaks, kuid tähtaegade rikkumine tõi kaasa uused kahtlused, nõuded RUSADA-t karistada ja jutud "kavalatest venelastest", kes venitasid aega et andmebaasi muuta.

Venemaa kõrvaldamine on tühistatud, hoolimata kriitikalaviinist >>

Surveavaldustest hoolimata reageeris WADA toimunule rahulikult - asutuse juht Craig Reedy teatas, et Venemaa andmete võimaldamine on olulisem kui määratud ametlik tähtaeg, ning ettepanekut säilitada RUSADA staatus toetasid kõik 11 WADA täitevkomitee liiget.

Selgus, et RUSADA on "efektiivne ja hea dopinguvastane organisatsioon". Formaalselt on RUSADA staatuse taastamine ja pikendamine ajutine - kuni kontrolli lõpuni ja kogu "tegevuskava" täitmiseni. Järgmised kaks-kolm kuud uurivad WADA eksperdid üksikasjalikult Moskva antidopingu labori arvutitest allalaaditud andmeid (neil oli informaatoritelt saadud ebaseaduslik koopia).

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nende ülesanne on leida positiivsete, kuid varjatud dopingproovide jälgi ja tegeleda teiste andmebaasis olevate kahtlaste kannetega. WADA varasemate hinnangute kohaselt hoitakse Moskvas umbes kolmesadat, värskematel andmetel üle 2,8 tuhande probleemse proovi.

See ei tähenda, et kõik need sisaldaksid keelatud aineid ja kuuluksid erinevatele sportlastele (pole isegi kindel, et kõik need oleksid andnud venelased) - kõigi detailide uurimiseks on järgmine samm. Viimane võimalus on kahtluse all olevate sportlaste dopingproovide topeltkontroll. Praegu on need proovid Venemaa uurimiskomitee poolt pitseeritud Moskva hoidlas, kuid need peavad olema WADAle analüüsimiseks kättesaadavad enne 30. juunit.

Mis edasi?

Ilmselgelt kehtestatakse nüüd juba personaalsed sanktsioonid sportlastele, kelle kauges minevikus antud dopinguproovid (neid säilitatakse 8 aastat) on kas positiivsed või asendatud. Võetakse ära auhinnad, tühistatakse tulemused, sportlased diskvalifitseeritakse ...

Mis RUSADA-sse puutub, siis tulevikus võib teda (ja koos temaga "puhtaid" sportlasi) ohustada ainult kaks asjaolu:

  • kui WADA leiab, et Moskva antidopingu laborist saadud andmeid on muudetu;
  • või kui WADA-le ei võimaldata huvitatud proovidele juurdepääsu juunikuu lõpun.

Ning see on kõige hullem variant, mis viiks Venemaa kolme aasta tagusesse olukorda - tagasipöördumine neutraalsete sportlaste, personaalsete võistlustele lubamise ja sanktsioonide juurde.

Kuid tundub siiski, et suhtumine RUSADA-sse on järk-järgult muutumas, veel üks WADA tegevjuht Olivier Niggli kinnitas:

"Muidugi on see nüüd juba uus organisatsioon. Ta on täielikult muutunud. Detsembris korraldasime RUSADA auditi, mis läks väga hästi. See osutus tõhusaks ja heaks dopinguvastaseks organisatsiooniks. Arvan, et see on väga paljulubav hetk, sest Venemaal vajavad kõik head dopinguvastast süsteemi. See on tuleviku võti."

See on just see juhtum, kui tuleviku huvides tuleb minevikuga hüvasti jätta, kui raske ja hävitav see hüvastijätt ka ei tunduks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

70
Tagid:
doping, analüütika, poliitika, sport, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Moskva valmistab ette sanktsioone WADA töötajate vastu
Olümpia on ameeriklaste äri
Vene dopingulabori eksjuht müüs keelatud aineid
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega