Lääne-Virumaalt perekond Leek – vanemad Erkki ja Jaanika ning lapsed Marc-Erik, Jan-Markus ja Remi

EOK tunnustab Eestimaa sportlikke perekondi

134
EOK tunnustab Eestimaa sportlikke perekondi, kes on valitud kõigist 15 maakonnast. Nende seas on ka Viljandimaa perekond Tugi, kelle peretütar Gedly kuulub odaviskajana Eesti koondisesse täna õhtul Buenos Aireses avatavatel noorte olümpiamängudel.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul on peresport üks valdkondadest, mida EOK peab spordis oluliseks ning millesse panustab.

"On teada, et koolis ei saa lapsed piisavalt kehalist koormust ja seetõttu on oluline just vanemate roll lastele sportimisharjumuste tutvustamisel. Ja kindlasti võiks teha seda vabal ajal üheskoos, mis omakorda liidab perekonda ning tugevdab pereväärtusi. Meie poolt tunnustatavad pered on sportliku eluviisi ja koostegemise enda jaoks leidnud ning meil on hea meel neid tunnustada," ütles Sõõrumaa.

Eestimaa sportlikud pered, kes valiti välja koostöös maakondlike spordiliitudega, saavad koos tunnustusega Eesti Olümpiakomiteelt preemiaks koguperekülastuse sel nädalavahetusel toimuvale Tallinn International Horse Showle koos ööbimisega Hilton Tallinn Park hotellis.

EOK tunnustas Eestimaa sportlikke perekondi>>

Tänavu teenisid Eesti sportliku pere tunnustuse perekonnad kõigist 15 maakonnast:

Harjumaalt perekond Siimumäe – pereema Heidi ning tütred Pauliine (22) ja Leanne (18)

Perekond Siimumäe on heaks näiteks sportliku vaimu ja aktiivse eluhoiaku propageerimise kohta.

Pereema Heidi on on eeskujuks mitte ainult oma tütardele, vaid suuresti terve Kose valla elanikele. Heidi on võitnud mitmeid medaleid Eesti kergejõustiku meistrivõistlustelt ja jätkab väga edukat esinemist seeniorsportlaste Euroopa ja maailmameistrivõistlustel. Ema eeskuju järgivad ka tütred Leanne ja Pauliine, jätkates medaliteväärilist esinemist Eesti tiitlivõistlustel.

Perekonna tervislike eluviiside propageerimist ja aktiivset sporditegevust iseloomustab ka aktiivne tegevus spordiürituste korraldamisel nii organiseerijate kui ka kohtunikena. Kohtunikutegevuses on nad tegevad ka vabariiklike meistrivõistluste korraldamisel.

Hiiumaalt perekond Kesküla – vanemad Märt ja Meeli ning lapsed Ellise (15), Miina (15), Herta (12), Atso (8)

Ida-Virumaalt perekond Rajas – vanemad Heigo ja Helen ning lapsed Silver (11), Ronja (8) ja Mirta (6)

Ema Helen osaleb koos tütarde Herta, Mirta ja Ronjaga peaaegu kõikidel kohalikel rahvajooksudel. Vanemad tütred käivad trennis ja kõik koos igal vabal momendil liiguvad looduses kas kõndides, joostes või jalgrattaga sõites. Tütred ja ka ema ise on oma vanusegrupis kohalike rahvajooksude auhinnasaajate hulgas.

Poeg Silver on lõpetanud Audentese Spordigümnaasiumi Otepääl suusatamise erialal. Ka tema käib rahvajooksudel jooksmas ja võistlustel discgolfi mängimas.

Isa Heigo harrastuseks korvpall. Vabal ajal mängib ta seda Ida-Virumaa rahvaliigas Iisaku võistkonnas.

Järvamaalt perekond Selge – vanemad Aare ja Margit ning lapsed Signe (35), Sirle (30), Sven (32), Sten (27), Sille (25), Sken (20)

Perekond Selge on Järva vallast (endisest Järva-Jaani vallast) Karinult pärit väga sportlik perekond.

Pereisa Aare võtab osa paljudest rahvaspordiüritustest. Viimasel seitsmel aastal on osalenud Paide-Türi jooksul ning alati on Järva-Jaani valda esindanud maakonna tali ja suvemängudel.

Pereema Margit on tervisesportlane ja tegeleb kepikõnniga. Ta on oma lastele toeks olnud kõikide nende sportlike tegevuste juures ning peres on sport olnud väga tähtsal kohal just vanemate positiivse hoiaku tõttu.

Tütred Sille (25), Sirle (30) ja Signe (35) on kõik väga sportliku eluviisiga. Tegelevad erinevate jõusaali aladega (bodypump, jumping jne) ning osalevad erinevatel jooksuvõistlustel.

Pojad Sken (20), Sten (27) ja Sven (32) on samuti väga sportlikud. Sken mängib aktiivselt võrkpalli ning lisaks tantsib ka rahvatantsurühmas. Sten on väga hea suuskadel ja muudel kestvusaladel. Lisaks on just Steni eestvedamisel saanud traditsiooniks suur Karinu rännak, millest võtab osa sadu inimesi, kes tahavad ennast proovile panna. Sven mängib võrkpalli ja korvpalli, olles ka Järva-Jaani esindusmeeskondade liige.

Tegemist on perekonnaga, kelle sportlikku vaimu Järva-Jaani kandis imetletakse ning kelle tegemised paistavad ka kaugemale silma. Lisaks on märkimisväärne, et koos spordivad mitme põlvkonna liikmed.

Jõgevamaalt perekond Kaasik – vanemad Magnus ja Rita ning lapsed Hanna-Brita (19) ja Madis (26)

Pereisa Magnus on spordiga tegelenud aastaid, mänginud korvpalli, suusatanud ja viimastel aastatel osalenud aktiivselt rahvajooksudel. Mitmel aastal on tegelenud kunstlume tootmise ja raja ehitamisega Kuningamäe terviserajale.

Spordinädal 2018 saab Tallinna Vabaduse väljakul avapaugu>>

Pereema Rita on enda kanda võtnud tütre treeningutele ja võistlustele viimise ning osaleb kohtuniku ja ergutajana kohalikel suusa- ning jooksuvõistlustel.

Tütar Hanna-Brita tegeleb murdmaasuusatamisega ja kuulub Eesti juunioride koondisesse. Osaleb ka erinevatel jooksuvõistlustel. Poeg Madis on aastaid tegelenud BMX rattasõiduga ning on väravavaht FC TransferWises.

Läänemaalt perekond Hein – vanemad Heigo ja Krista ning lapsed Eric (16), Sten (13) ja Emma (8)

Isa Heigo on Läänemaa kergejõustikuklubi eestvedaja ja korraldab Haapsalu 10 km maanteejooksu. Ta tegeleb aktiivselt jooksmisega, lisaks ujumisega, sõidab rattaga, lisaks on kavas veel triatlon, lohesurf ja talviti suusatamine. Ema Krista tegeleb kergejõustikuga ja käib regulaarselt jõusaalis.

Poeg Eric on tugev ujuja ja tegeleb kergejõustikuga. Tütar Emma on kergejõustiklane, kes võitis sel aastal TV 10 olümpiastardi nooremate tüdrukute mitmevõistluse, teivashüppe ja 60 m tõkkejooksu, püstitades kõikidel aladel uue maakonnarekordi. Poeg Sten mängib jalgpalli.

Lääne-Virumaalt perekond Leek – vanemad Erkki ja Jaanika ning lapsed Marc-Erik (16), Jan-Markus (14) ja Remi (6)

Isa Erkki on sportlike eluviisidega ja tuntud vabatahtlik erinevate sündmuste läbiviimisel. Ta osaleb rahvajooksudel, rattarallidel ja mujalgi. Möödunud enam kui aasta jooksul osales Erkki Budapesti ja Amsterdami poolmaratonidel, Virumaa rahvajooksudel ja aitas korraldada nii Eesti Ööjooksu Rakveres kui ka Südasuve Maratoni Võsul.

Eriliseks saavutuseks peab Erkki enda jaoks möödunud aastal Käsmu-Rakvere "Lõpuks Koju" 44 km pikkuse distantsi ja Lõuna-Eestis rattamaratoni läbimist. 2018. aastal on Erkkil juba uued väljakutsed – Võhandu 100 maratoni läbimine kanuuga. Kõigele lisaks on Erkki olnud noorte korvpallipoiste abitreeneriks ja panustab aktiivselt kohaliku korvpalliliiga lauakohtunikuna. Seega võib Erkkit pidada läbi ja lõhki spordihingeks, kelle panus on märgatav ja tuntav olulisemalt laiemalt kui vaid oma pereringis.

Erkki abikaasa Jaanika on spordimehele suurepärane paariline, olles igapäevaselt tegev sporditarvikuid- ja riideid müüvas ettevõttes Rademar. Jaanika huvialadeks on kepikõnd, rattasõit ja treeningud sõudeergomeetril.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Sportlikule perele annavad värvi ja jõudu juurde kolme last: Marc-Erik, Jan-Markus ja Remi. Kõige väiksem, Remi, on lasteaias käimise kõrvalt aktiivne jalkasõber ja kaks suuremat poissi teevad spordikoolis mehetegusid korvpalliväljakutel.

Põlvamaalt perekond Jakobson – vanemad Erko ja Liisi ning lapsed August (12), Hele (10) ja Manivald (8)

Koos perega on nad kohal enamustel Lõuna-Eestis toimuvatel jooksu-, suusatamise ja orienteerumisspordi üritustel. Tulemuslikumad on olnud isa koos lastega. Esikoha võidud koondarvestuses tänavustel Põlva orienteerumisteisipäevakutel M35 klassis Erko, M8 klassis Manivald ja N10 klassis Hele ning teine koht Augustil M14 klassis, tõestavad seda.

Ema Liisi naudib pingevabalt omas tempos jooksmist ja suusatamist. Lisaks võistlemisele löövad lapsed kaasa aktiivselt ka treeningutel. Hele ja August harjutavad Põlva Spordikooli orienteerumisosakonnas, Manivald murdmaasuusatamises.

Augustile ja Erkole meeldib lisaks tegeleda lauatennisega. Lisaks spordile tuntakse peres rõõmu laulmisest ja pillimängust — vanemad laulavad segakooris Hilaro, kodus on üle 10 erineva mängitava muusikariista.

Pereisa Erko paljude harrastuste hulka kuulub veel võrkpall, millega saab tegeleda võrkpalliklubi Volly treeningutel kaks korda nädalas.

Kogu perega seistakse hea oma kogukonna, Lutsu küla esindatuse ja tulemusliku esindatuse eest. Olgu need siis Põlva valla külade suve-ja talimängud, või Põlvamaa suve- ja talimängud, milledel Lutsu küla osaleb.

Pärnumaalt perekond Kaljur – vanemad Maido ja Mari-Liis ning lapsed Markus (12), Laura-Liis (10), Liis-Marie (8), Maria (6), Romet (3) ja Robin (3)

Ühiselt osaletakse paljudel orienteerumis- ja jooksuvõistlustel üle Eesti. Rahvaspordiüritustel pandi lapsed rajale juba siis, kui tehti esimesi samme. Orienteerumist alustati vanemate "kõhukotis", järgnesid nööriradadega neljapäevakud ja kaheksatunnised rogainid. Isa ja ema on läbinud ka 24-tunniseid rogaine. Vaatamata sellele, et pere elab üle kuue aasta Pärnumaal, jätkatakse Harjumaal kunagi alustatud Nissi valla rahvajooksu (8 aastat), kus erinevatel aastatel osaleb 150-250 osalejat. Harju KEK RSK nimekirjas on erinevates vanuseklassides üleriigilistel orienteerumisvõistlustel võidetud igat värvi medaleid.

2017. aasta edukaimaks perekondlikuks spordipäevaks peavad pereliikmed ise Alma linnaspriti. Isa Maido ja Laura-Liis võitsid Pärnus mõlemad etapid, seega kokkuvõttes võitjad. Tartus oldi vastavalt teised ja kolmandad, aga kokkuvõttes ikkagi võitjad. Tallinna etapil oldi esimesed ja kolmandad. Tartu öisel etapil I ja II koht. Ema Mari-Liis koos Liis-Mariega olid Pärnu etappidel kolmandad ja neljandad. Ühel etapil pääseti ka kokkuvõttes poodiumile. Orienteerumise pargituuril oli Laura-Liis N10 I koht, Markus M12 II koht, Liis-Marie I koht, Maria II koht.

Kontaveit tõuseb maailma edetabelis mööda Williamsist ja Šarapovast>>

Samuti osaletakse piirkondliku tähtsusega sporisündmustel koos perege. Neist suuremad on Kolme koolimaja jooks, Kilingi-Nõmme triatlon/duatlon ja 7-etapiline SK Saarde kiiruslik tšempionaat.

Raplamaalt perekond Düüna – ema Margit ning lapsed Anete (23), Aade (21), Joel (18) ja Laura (15)

Düünade pere on olnud aktiivne osaleja Rapla Maakonna Tali- ja Suvemängude erinevatel spordivõistlustel, esindades oma koduvalda (oli Raikküla, nüüd on Rapla). Samuti osaletakse maakonna meistrivõistlustel ja koolispordi võistlustel ning kohaliku spordielu üritustel.

Osaledes läbi aegade väga mitmetel aladel – kabe, male, lauatennis, suusatamine, kergejõustik, jalgrattakross, sõude-ergomeeter, ujumine, orienteerumine.

Anete, Aade, Joel ja Laura on osalenud või osalevad senini tulemuslikult ja aktiivselt Raplamaa koolispordi võistlustel hooajaringselt ja väga mitmetel aladel. Edukamad ollakse mõtte- ja lauamängudes.

Koduses majapidamises tegeleb pere hobuste kasvatamise ja ratsamatkadega.

Saaremaalt perekond Gull – vanemad Rauno ja Kristel ning lapsed Gerli (19), Grete (12) ja Getter (5)

Terve pere on väga sportlik. Pereisa Rauno on pikaajaline Kuressaare tennisetreener, Saare Tenniseklubi president ning ka ise aktiivne harrastusmängija, kelle auhinnakollektsioonis on medaleid nii Eesti meistrivõistlustelt kui ka rahvusvahelistelt Saarte Mängudelt. Teise spordialana tegeleb Rauno aktiivselt racketloniga.

Pereema Kristel on terve oma elu spordiga tegelnud. Põhiline spordiala on tema elus olnud võrkpall. Ta on kuulunud omavanuste noortekoondisesse, mänginud Eesti meistriliigas erinevates võistkondades ja aastaid kuulunud Saaremaa võrkpallinaiskonna koosseisu, nii Eesti võistlustel, kui ka ülemaailmsetel Saarte mängudel. Suvel mängib ta ka rannavollet. Kristelil on parim saavutus rannavolles Saarte mängudel pronksmedal (aastal 2007a). Lisaks mitmed medalid Saare mk meistrivõistlustelt. Viimastel aastatel on Kristel hakanud tõsisemalt harrastama tennist. Selles on ta saavutanud mitmeid häid kohti Saare mk meistrivõistlustelt. Töö on tal samuti spordiga seotud. Nimelt annab ta GoSpa veekeskuses vesivõimlemist ja saunajoogat.

Nõukogude Liidu kõige kiiremad autod valmistati Eestis>>

Tütar Gerli võistleb kooli eest igal spordialal, aga kõige hingelähedasemad on talle võrkpall, rannavolle ja tennis. Võrkpallis ja rannavolles on ta jõudnud kõige kaugemale — kuulunud mõlemal alal Eesti omavanuste noortekoondisesse. U18 vanuses võitis ta rannavolles EM-il 9. koha. 2017. aastal saavutas Gerli Saarte mängudel kuldmedali. Tennises on ta saavutanud palju häid tulemusi Saare mk meistrivõistlustelt.

Tütar Grete mängib tennist ning oli nomineerimise hetkel oma vanuseklassis Eestis 1. kohal. Nelja-aastane Getter mängib esimest aastat tennist.

Tartumaalt perekond Pihlak – vanemad Marek ja Evelin ning lapsed Laura-Liisa (11) ja Jakob (6)

Perekond Pihlaku jaoks on sport nagu hapnik – see on saatnud kõiki pereliikmeid lapsepõlvest saadik. Pereisa Marek on olnud professionaalne võrkpallur ja esindanud ka Eesti koondist, pereema Evelin on noppinud eri värvi medaleid Eesti meistrivõistlustelt judos.

Evelin alustab sügisel 25. hooaega judotreenerina ning töötab Elva Gümnaasiumis kehalise kasvatuse õpetajana. Marek on samuti kehalise kasvatuse õpetaja ning võrkpallitreener ja korraldab Elvas erinevaid spordisündmusi ning populaarset Elva kohvkutepäeva. Tütar Laura-Liisa tegeleb alates 3. eluaastast rühmvõimlemisega ja poeg Jakob käib teist aastat judo treeningutel.

Sportlikud ja liikuvad on perekond Pihlak ka pärast tööd ja treeninguid – osaletakse aktiivselt oma linna spordi- ja kultuuriüritustel ja võetakse osa erinevatest rahvaspordivõistlustest. Sport on elustiil – vabal nädalavahetusel võib Pihlakuid koos näha suusarajal, rattaringil või jooksutiirul – nii on nad heaks eeskujuks ka oma õpilastele. Olulisel kohal on ka peretraditsioonid ja väärtused.

Valgamaalt perekond Kattai – vanemad Tiit ja Anneli ning lapsed Anna Liisa (15) ja Kevin (24)

EAS toetab 400 000 euroga rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tiit on MTÜ Valga Petnque Klubi asutaja ja eestvedaja, koos Anneliga korraldatakse klubi tööd. Võistluste läbiviimistesse on kaasatud ka lapsed – klubi 2017. aasta kalendris oli 25 võistlust; läbi viiakse ka rahvusvahelisi võistlusi – Balti karikasarja. Korraldatavatel võistlustel osalevad kõik pereliikmed.

Tiit ja Anneli Kattai teevad koostööd ka teiste Valgamaa spordiklubidega: 2017. aastal oldi abiks Valgamaa Spordiveteranide Seltsi karoona meistrivõistluste ja petanki meistrivõistluste läbiviimisel.

Oma lastes oskuslikult spordihuvi tekitamisega ja laste sportimisele kaasaaitamisega on Anneli ja Tiit kasvatamas väärikat noort põlvkonda ning kogu perekond oma pühendunud tegevusega loob kogukonnale juba mitme aasta jooksul liikumisüritustest osasaamise võimalused ning on ise spordi- ja liikumisüritustel kaasalööjad.

Anneli on 2017 Eesti seenioride MV petankis N45-49 – I koht; Tiit on Eesti seenioride mitmekordne meister petankis ning 2017. aastal 6. koha omanik. Anna Liisa oli 2017. aastal petankis Eesti noortekoondise liige, petanki Eesti sise-meistrivõistluste täiskasvanute trio koosseisus II koht ning sai TV 10 olümpiastarti IV etapil TV kettaheites 4. koha tulemusega 26,49m. Kevin on Valga linna 2017. aasta meister piljardis ning samal aastal võitis tugevuselt teise Eesti piljardisarja.

Viljandimaalt perekond Tugi – vanemad Taimo ja Maarika ning lapsed Berit (19), Gedly (17) ja Tero (1)

Sportlik isadepäev Tallinna spordihallis
© Sputnik / Владимир Новиков

Perkond Tugi on sportlik perekond, kus vanemad tegelevad ise aktiivselt igapäevaselt treeningutega ja löövad kaasa erinevatel spordialadel ning Gedly ja Berit on kergejõustikus heitealadel omas vanuseklassis vabariigi paremikus. Perekonniti on käidud orienteerumis-, ujumis ja suusavõistlustel ning rahvaspordi üritustel.

Isa Taimo on veel tänagi tugev odaviskaja ning on tulnud vabariigi valdade suvemängudel odaviskes medalile. Täna ta tegeleb paljude spordialadega ning veab vallas dicgolfi spordiklubi, aga tihti võib teda näha korvpalliväljakul ning lauatennist mängimas. Ema Maarika Meier lööb kaasa ujumisvõistlustel ning igapäevaselt on teda näha kergliiklusteel oma tervise eest hoolitsemas. Oma lastele on vanemad igati eeskujuks tervete eluviiside harrastamisel ning perekonnaga lüüakse kaasa vallas pakutavatele spordiüritustel. Tihti on vanemad tütreid toetamas võistlustel.

Mõlemad tütred on tublid spordilapsed ning igapäevaselt treenivad Karksi-Nuia Spordikoolis. Beriti lemmikalad kergejõustikus on kuulitõuge ja kettaheide, aga Gedly on hea odaviskaja ja kuulitõukaja. Mõlemad tüdrukud on spordikooli ja gümnaasiumi esindanud ujumises ning korv- ja võrkpallis. Gedlyle kuulub tüdrukute B-klassi odaviske vabariigi rekord ning Euroopa noorte olümpiafestivalil 2017 tuli ta eelmisel aastal seitsmendaks ja võitis noorte EM-il pronksmedali. Mõlemad tüdrukud on tulnud Eesti meistrivõistlustel omas vanuseklassis meistriks ning Gedly on võitnud mitu korda Balti matši. Gedly võistleb ka 6.-18. oktoobril Buenoses Aireses toimuvatel noorte olümpiamängudel — seda siis odaviskes.

Võrumaalt perekond Kuragin – vanemad Valeri ja Kersti ning lapsed Karel (15) ja Kaisa (10)

Palju õnne kõigile sportlikele peredele ja jätkuvat liikumisrõõmu!

134
Tagid:
sport, perekond, Eest Olümpiakomitee, EOK, Eesti
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega