VTB Ühisliiga: Kalev vs. Nižni Novgorod

VTB Ühisliiga: Eesti korvpalli lipulaev alustab hooaega Venemaal

189
(Uuendatud 09:05 06.10.2018)
Sellest, kas muudatused Tallinna Kalevi koosseisus ning Eesti ja Läti korvpalliliigade ühinemine aitavad Eesti meeskonnal VTB Ühisliiga play-off mängudeni välja jõuda, kõnelesid Sputnik Eestile Kalevi peatreener Donaldas Kairys ja mängija Branko Mirkovic.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinna korvpalliklubi Kalev mängib VTB Ühisliiga turniiri kümnenda hooaja esimesed mängud Nižni Novgorodis, Himkis ja Moskvas.

Juba eeloleval pühapäeval, 7. oktoobril mängivad Eesti korvpallurid Nižni Novgorodi meeskonnaga samanimelises linnas Volga jõe ääres. Nädala pärast seisab Kalev Moskva oblastis vastamisi Himlkiga, kelle ridades teeb uuel hooajal kaasa võrratu korvikütt Aleksei Šved, 22. oktoobril aga on eestlaste vastaseks Moskvas praegune liiga meister CSKA.

Kalevi esimeste mängude rängavõitu ajagraafik ühisliigas jätkub mänguga Saraatovi Avtodromiga, ent sedakorda kodus – 27. oktoobril saavad tallinlased lõpuks ometi astuda koduse Saku Suurhalli väljakupõrandale.

Mittevene osalejate nimekirja lisandus Poola

Tänavu astub ühisliigas üles uustulnuk – Poola meeskond Zielona Gora, ja niiviisi on klubide arv kasvanud möödunud hooajaga võrreldes 14-ni. Neist üheksa osalejat esindavad Venemaad ja viis teisi riike: lisaks Poolale ja Eestile on olemas Valgevene (Tsmoki-Minsk), Läti (VEF) ja Kasahstan (Astana). Oldu öeldud, et Kalev mängib VTB Ühisliigas selle asutamise hetkest saadik.

Hooajal 2018/2019 on turniiri reglemendis toimunud muudatusi, millest põhiosa puudutab otsustavate mängude turniirijärku. Sinna pääseb nagu varemgi tulemuste põhjal kaheksa tugevaimat, kuid möödunud aastal toimunud "nelja turniir" on ära jäetud. Taas hakkab toimima täisväärtuslik play-off süsteem – poolfinaalid ja finaalsarjad kuni kolme võiduni. Möödunud aastal oleks play-off jalgpalli maailmameistrivõistluste tõttu kavast välja kukkunud ning ennekõike sellepärast polnud otstarbekas seda korraldada.

Почетный президент Единой Лиги ВТБ Сергей Иванов
Ühisliiga aupresident Sergei Ivanov.

"Sai ka otsustatud naasta klassikalise skeemi juurde, kus korraliste meistrivõistluste tulemuste põhjal tugevam meeskond mängib kaks esimest mängu kodus. Peamine muudatus aga on selles, et poolfinaalis mängib nüüd turniirimängudes kõrgema koha saavutanud meeskond selle meeskonnaga, kes on jäänud kõigi poolfinalistide hulgas madalaimake kohale. Sellega tõstame korraliste meistrivõistluste atraktiivsust ja püüame mitte lasta tekkida olukorral, kus meeskond hooaja esimeses järgus käed rüppe laseb ja, end alles play-offiks kokku võtab," lausus uue hooaja formaadi kohta liiga aupresident Sergei Ivanov, teatab liiga ametlik koduleht.

Kalevis tuli Sokk Soku asemele
Korvpallur Reinar Hallik
© Sputnik / Ангелина Мандрыка

Muudatused on puudutanud ka Kalevit. Hooaegade vahepeal lahkusid Tallinna klubist meeskonnale olulised mängijad – ameeriklane Cedric Simmons, montenegrolane Bijan Subotic, hollandlane Thomas van der Mars ja eestlane Sten Sokk, kuid ilmusid ka uued näod. Üheks juhtmängijaks võib kujuneda Poola mulluste meistrivõistluste parimaks korvpalluriks tunnistatud ründav kaitsemängija, capeverdelane Ivan Almeida.

Lisandunud on kolm ameeriklast – Chavon Lewis, Reggie Lynch ja Landen Lucas ning noor valgevenelane Maksim Salaš.

Eesti mängijatest täiendasid Kalevi ridu oma mitte just parimaid rahastusaegu üle elava Tartu Ülikooli meeskonna endised mängumehed Kristjan Kitsing ja Sten Soku vend Tanel Sokk.

Meeskonda on jäänud kogenud Kristjan Kangur, kes on määratud kapteniks, Martin Dorbek, Erik Keedus, Janari Jõesaar ja veel üks leegionär – serblane Branko Mirkovic.

Peatreeneriks jääb leedu spetsialist Donaldas Kairys

Kalevi leedulasest juhendaja selgitas Sputnik Eestile, et kokkuvõttes on ta meeskonna eelseisvaks hooajaks komplekteerimisega rahul.

Главный тренер БК Калев Дональдас Кайрис
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kalevi peatreener Donaldas Kairys.

"Ent mõned mängijad on muidugi veel noored, alles esimest aastat elukutselises korvpallis. Seetõttu kulgeb teatud mängumomentide väljatöötamine aeglasemalt kui tavaliselt. Ilmselt nõuab see aega, et turniiril osalemiseks vajalikku kõrgvormi saavutada. Ja mul on raske vastata, kas me oleme möödunud hooajaga võrreldes tugevamaks saanud, vastuse sellele annavad esimesed mängud VTB Ühisliigas," tõdes Kairys.

Ei tasu spekuleerida sel teemal, ütles Kairys, et esimesed kolm mängu ühisliiga raames toimuvad võõrsil: "Ma ei saa seda mõjutada ega mõtle sellele, ei oleksime võinud hooaega kodus alustada. On kolm külaliskohtumist. Nižni Novgorid, Himki ja CSKA on kolm tugevat klubi, varem või hiljen tuleb nendega mängida. Nižni Novgorodi lendame reede ühtul, laupäeval teeme seal trenni ja pühapäeval on mäng."

Donaldas Kairyse hinnangul on koduste esivõistluste uuel formaadil (käesolevast hooajast on Eesti ja Läti korvpallimeistrivõistlused ühendatud) on kahetine mõju. "Tugevate meskondade arvu suurenemine annab Kalevile võimaluse pidada rohkem põnevaid ja pingeisi kohtumisi, kuid ülemäärased kilomeetrid teel külalismängudele Lätisse mõjutavad muidugi mängijaid ja nende taastumise kiirust."

Serbia mängujuht Branco Mirkovic ütles kommentaaris Sputnik Eestile, et on meelestatud optimistlikult: "Ootan sel aastal head esinemist. Meil on hea meeskond, ja kui meid edu saadab, siis jõuame VTB Ühisliiga play-offini. Ei pea seda miinuseks ega plussiks, et hooaega alustame Venemaal. Kui sa tahad play-off staadiumini välja jõuda, tuleb igal juhul võita ka võõrsil peetavates mängudes, ja pole kuigi oluline, kus need toimuvad."

Баскетболист таллиннского Калева Бранко Миркович
© Sputnik / Вадим Анцупов
Serbia mängujuht Branco Mirkovic.

Mirkovici arvates mõjub Eesti-Läti ühendatud korvpalliliiga meeskonnale positiivselt.

"Uus liiga on suurepärane variant. Meie esimesel kodusel mängul Ventspilsi vastu oli Kalevi spordihall meie pöidlahoidjaid tulvil täis. Ning mida enam mänge heade vastastega niisuguses õhkkonnas on, seda paremini see meeskonnale mõjub. Eesti ja Läti liigade ühinemine tuleb minu meelest ainult kasuks."

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, jäi Kalev möödunud hooajal kahel korral nižninovgorodlastele alla. Pealtvaatajatele eriti põnevaks kujunes nende meeskondade vaheline mäng Kalevi jaoks kodusel väljakul. Tookord suutis Nižni Novgorod Tallinna Kalevilt alles lisaajal võidu käest võtta, külaliste esimängija serblane Stefan Jelovac aga püstitas VTB Ühisliiga ühe mängu resultatiivsusrekordi, noppides 49 punkti.

189
Tagid:
korvpall, Kalev, VTB Ühisliiga, peatreener, Donaldas Kairys, Eesti
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega