Inglise koondis peale kaotust Belgiale

Inglastest orvud: kuningriik hülgas oma alamad

77
(Uuendatud 19:56 17.07.2018)
Briti "poliitilise ja kultuurieliidi" hulgast ei tulnud keegi oma jalgpallureid toetama. Vastupidi, koorekiht tegi kõik, et rahvusmeeskonda saabuks Venemaale toetama nii vähe jalgpallisõpru, kui võimalik. Tuleb tõele au anda – ka inglaste kaotus oli nende jaoks võit.

Dmitri Lekuhh RIA Novosti jaoks

Nagu Venemaa meeskond, nii jõudsid ka Britid MM-turniiril kaugemale, kui keegi lootnud oli. Jah, kui meilt ei oodanud keegi isegi "alagrupist" edasi jõudmist, siis loomulikult olid inglaste prognoosid mõnevõrra paremad. Kuid sellele vaatamata ei võetud neid tõsiselt — jah, päris korralik, kuid liiga noor meeskond. Peaaegu noorim, samaväärselt Nigeeriaga. Keskmine vanus küünib vaevu kahekümne kuue aastani.

Inglise vutifännid: "Ärge uskuge seda, mida ajalehtedest loete" >>

Kuid inglased, kes oma alagrupi küllalt kergesti läbisid (koos neile hiljem saatuslikeks osutunud belglastega), said kõigepealt jagu – mis sest, et trahvilöökide etapis — küllaltki tugevast Kolumbiast, keda paljud pidasid üheks üllatusfavoriidiks. Seejärel alistas Inglismaa küllaltki rahulikult rootslased, jõudis poolfinaali ning meeskonnast hakati rääkima kui ühest karikapretendendist just siin ja nüüd.

Ja miks ka mitte?

Koondis, mille koosseisus on turniiri parim väravakütt Harry Kane. Tõenäoliselt parim sööduandja Jamie Vardy. Kõige loomingulisem mängija Dele Alli. "Manchester United"i" tulevane lootus Marcus Rashford ja ka Jesse Lingard — miks mitte?

…Ent äkitselt Inglismaa murdus 

Juba poolfinaalis, kus mängiti horvaatidega, oli tegu täiesti teistsuguse meeskonnaga. Löönud kiire esimese värava, läks tavapäraselt jultunud, tige ja mänguosav Inglismaa üle kaitserežiimile, vastates rünnakutele igavalt ja kaitstes end "ülekaaluka" vastase eest. Ja närvitses seejuures metsikult, lubades endale vigu, mida oleks kadestanud isegi Venemaa rahvusmeeskond oma halvimatel aastatel.

Muide.

Selsamal hetkel kahetsesid väga paljud veel kord, et meie meeskond veerandfinaali loteriis horvaatidele kaotas. Niisuguse Inglismaa meeskonna, kes koguneb oma värava alla, on arg ega jookse, oleksime üsnagi reaalselt alistanud. Mida horvaadid tegidki: hoolimata mõistetavast rõõmust — üldiselt üsnagi argiselt.

Kuidas maailmameistrivõistlused purustavad müüte Venemaast >>

Ja nii edasi.

Noh, kolmanda koha matšil jäid britid prantslastele kaotanud Belgiale alla nii, et seda oli lausa valus vaadata. Belgia lihtsalt "kontrollis mängu". Inglased aga, kes ilmselt samuti üritasid, ei pääsenud isegi soodsatele rünnakupositsioonidele.

Ja kui Hazard lõpuks Inglise väravavahi juurde eravisiidile jooksis (et ta selliseid võimalusi kasutamata ei jäta, peaksid britid oma Chelsea esimängija kohta hästi teadma), muutus kõik täiesti selgeks. 

Inglismaast, nagu räägivad jalgpalli inimesed, lasti lihtsalt õhk välja. Pole ka raske mõista, miks.

Meenutame veel kord selle tõeliselt hiilgava meeskonna põhiomadusi: õel, väga kiire ja kompromissitu, siirast ja väga emotsionaalset, kaunite kombinatsioonidega jalgpalli mängiv.

Ja mis tõenäoliselt kõige tähtsam — kordame seda uuesti – noorus. Üks turniiri noorimaid.

Kui te küsite inimeselt, kes mõistab jalgpalli rohkem või vähem professionaalselt, mida niisugusel meekonnal kõige enam vaja on, vastaks ta mõttepausita — sellised mängijad vajavad eelkõige emotsionaalset tuge.

Ja just selles vallas meeskond ausalt öeldes reedeti.

Tegi seda ei keegi muu kui Briti oma meedia ja poliitiline eliit. Käituti samamoodi, kui Venemaa meedia meistrivõistluste alguses oma meeskonna suhtes. Ainult laisk "nooremkorrespondendi vanemassistent", kusjuures mitte ainult spordimeedia vallas, jättis kasutamata võimaluse oma võimete ja loovuse piirides Tšerõševi meeskonda pilgata.

Koondist ei usaldatud, teda ei aidatud, ega toetatud. Peame Venemaa mängijatele tunnustust avaldama, nad mitte ainult ei pidanud survele vastu, vaid ka murdsid selle. Ja mitte ainult sellepärast, arvan ma, et mängijad on vanuselt küpsemad, vaid ka seetõttu, et kogu maa ei olnud nende toetamisel kitsi: me mäletame, milline jalgpallisõber istus esimese kohtumise ajal Saudi printsi kõrval.

Inglismaa puhul niisugust "meediarünnaku lainet" ei olnud. Kõik oli mõnevõrra erinev. Kuid probleemi olemus sellest ei muutu: inglise meeskond jäi üldmõttes orvuks.

Suurbritannia jalgpallisõbrad Venemaal
© Sputnik / Владимир Астапкович

Pöörake tähelepanu: vägagi sümpaatne Horvaatia president hüppas koos fännidega meeskonna toetuseks poodiumil. Ja poolfinaalide ajal — surunud pöidlad pihku — elas oma mängijatele peaminister Medvedjevi loožist kaasa. Belglastele saabus Venemaale kaasa elama kuninglik paar, lüües käega Donald Trumpi Brüsselisse saabumisele. Prantslasi toetas kogu hingest nende president Macron, kes jäi kohale ka finaalmänguks.

Poolfinaalis, nagu te mõistate, mängisid neli võistkonda. Kolmest me just rääkisime teile.

Briti "poliitilise ja kultuurieliidi" hulgast ei tulnud keegi oma jalgpallureid toetama. Vastupidi, koorekiht tegi kõik, et rahvusmeeskonda saabuks Venemaale toetama nii vähe jalgpallisõpru, kui võimalik, Ja kui siis ühel parimal kaasaegsel Briti treeneril Gareth Southgate"il jätkus veel närvi pressikonverentsil Venemaad ja turniiri korraldust ülimalt positiivselt kiita – võite juba ette kujutada, kuidas Briti meedia sellele reageeris. 

Ja kui te arvate, et kõik see noort Inglise meeskonda emotsionaalselt ei mõjutanud, siis te tõenäoliselt ei mõista jalgpalli.

Rahvuskoondis mängib oma kodumaa eest. Riigi juhtkond aga, üritades omaenda probleeme lahendada, jättis meeskonna ilma igasuguse tähelepanuta ja tõi ta teatud mõttes isegi ohvriks. Asetades nad suvelaagri koolipoiste olukorda, kelle juurde külastuspäeval keegi ei saabunud,

Tagajärge näeme me turniiritabelis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

77
Tagid:
jalgpallisõbrad, Jalgpalli MM, fännid, propagandasõda, propaganda, Jalgpalli MM, MM 2018, FIFA, Horvaatia, Belgia, Inglismaa, Prantsusmaa, Venemaa
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega