Jevgenia Moskaljuk

Vabatahtlik Eestist: rahvaste ühtsus on saanud MM-i visiitkaardiks

65
(Uuendatud 18:20 08.07.2018)
Eestist pärit vabatahtlik Venemaa MM-il Jevgenia Moskaljuk jutustas juhuslikust kohtumisest Venemaal Sotši linnas Valgamaalt pärit eestlannaga, Venemaa jalgpallisõprade reageeringuist oma koondise mängudele ja kõige lärmakamatest vutifännidest.

TALLINN, 7. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Jalgpalli maailmameistrivõistlused Venemaal kulgevad sõpruse, rahvaste ühtsuse ja vastastikuse lugupidamise tähe all ning väljaspool rahvuslikku kuuluvust. Niisugused on Eestist pärit vabatahtliku muljed MM-il valitsevast õhkkonnast.

Jevgenia töötab MM-i ajal Sotši linnas, täites ülesannet "Vastastikune koostöö meediaga" – ta käib mitmesugustel maailma esivõistlustega seotud üritustel ning Sotšis Fišti staadionil toimuvaid mänge vaatamas.

Sotšis on MM-i raames toimunud neli mängu: Belgia – Panama, Saksamaa – Rootsi, Austraalia – Peruu (alagrupimängud) ja Uruguay – Portugal (1/8-finaal). Selsamal staadionil mängivad 7. juulil veerandfinaalis Venemaa ja Horvaatia.

Jevgenia Moskaljuk lausus Sputnik Eestile, et vabatahtlikuna töötada pole sugugi raske, vaid huvitav: "Muidugi tuleb ette füüsilist väsimust, kui päeva lõpuks ei tunne enam jalgu all, iseäranis peale hilisõhtuseid mänge, kui alles teisel öötunnil koju jõuad. Aga väsimus läheb kiiresti üle ja alles jäävad vaid töövahetuse jooksul saadud emotsioonid."

Kogemus maksab rohkem kui raha: miks vabatahtlik Eestist jalgpalli MM-ile sõidab>>

Вид на медиазону с рабочего места Евгении Москалюк
© Фото : из личного архива Евгении Москалюк
Vaade Jevgenia Moskaljuk töökohalt.

Mängu käiku jälgida vabatahtlikul päriselt ei õnnestu, sest tuleb tegelda oma otseste töökohustustega. Aga kuna Jevgenia toimetab meediatribüünil (kus paiknevad raadio- ja telekommentaatorid ning fotograafid), siis on võistlevate meeskondade pöidlahoidjad tal otse silme ees. Nii et kui mitte jalgpalliväljakul juhtuvat, siis tribüünidel valitsevat õhkkonda õnnestub Jevgenial kindla peale täiel määral nautida.

Vabatahtliku kogemuste kohaselt on kõige lärmakamateks kaasaelajateks Fišti staadionil olnud Peruu fännid: kogu mängu vältel ei vaibunud kära sekundikski. Inimeste emotsioonid staadionil on aga see, mis igaveseks südamesse jääb.

Elu keeb ka väljaspool staadioni piire

Kogu Adleris (see on Sotši linnaosa, kus vabatahtlikud elavad ja kus mänge võõrustav Fišti staadion paikneb) on õhkkond hästi jalgpallikeskne ning kui juhuslik inimene linna satub, saab ta Jevgenia sõnul otsemaid aru, et seal leiab parajasti aset suursündmus – tohutu hulga rahvuslippudega inimeste, lipuvärvidesse maalitud nägude, igast ilmanurgast pärit vutifännide kõikvõimalike ergutushüüete skandeerimise järgi.

Sotši tänavail on palju erinevate riikide esindajaid. Keegi peab pöialt konkreetsele riigile või jalgpallurile, keegi lihtsalt ilusale ja tehniliselt heale mängule.

Tallinna Vabaduse väljakul saab vaadata jalgpalli MM finaalmänge>>

Adleri kohalikke elanikke, nentis Jevgenia, on raske eristada, aga neil, kellega on õnnestunud suhelda, on hea meel linna külaliste üle ja ollakse väga külalislahked.

"Eesti elanikke ma Sotšis vutifännide seas kohanud ei ole. Kuid üllataval kombel majutati mind elama koos vabatahtliku tütarlapsega, kes on sünnilt eestlanna. Tema nimi on Karina Kesvatera ja tal on jalgpallimängija kogemus. Karina on mänginud koguni Eesti rahvuskoondises. Praegu elab ta Austraalias, juba kaks aastat. Aga tahan märkida, et vabatahtlike puhul ei ole tunda kuuluvust ühegi riigi või rahvuse juurde, siin on kõik ühtsed. Me oleme ühe tervikuna hõivatud ühe ja sama ettevõtmisega ja naudime kõike ilma rahvusliku kuuluvust rõhutamata."

Евгения Москалюк (справа) и Карина Кесватера - коллега по команде волонтеров
© Фото : из личного архива Евгении Москалюк
Karina Kesvatera ja Jevgenia Moskaljuk (paremalt).

Ent samasugused hoiakud ei ilmne Jevgenia arvates sugugi ainult vabatahtlike puhul. Need on kõigil jalgpallisõpradel, kes suhtuvad üksteisesse suure lugupidamisega, teevad fotosid konkurentide lippudega, on kõigi suhtes sõbralikud ja avatud. Niisugune kaasahaarav õhkkond on väga muljetavaldav ja paneb mõtlema sellele, kui tugevalt maailmameistrivõistlused Venemaal inimesi on ühte liitnud.

Jalgpalli MM 2018>>

"Inimesed on selle jalgpaliturniiri ülisuureks koostisosaks. Rahvaste sõprus ja ühtehoidmine – just see on oluline, mida tasub praegustel meistrivõistlustel esile tõsta. Jalgpall jääb jalgpalliks, aga pole midagi tähtsamat MM-ile saabunud eri rahvustest inimeste vastastikusest austusest ja ühtekuuluvusest," lisas ta.

Евгения Москалюк и австралийские болельщики
© Фото : из личного архива Евгении Москалюк
Jevgenia Moskaljuk koos Austraalia fännidega.

Armastusest vihkamiseni on üksainus samm

Vabatahtlik on kohal ka Venemaa ja Horvaatia koondise MM-i veerandfinaali mängus, mis peetakse Fišti staadionil laupäeval, 7. juulil. Pärast Venemaa võitu Hispaania üle, lausus Jevgenia Moskaljuk, olid kõik Sotši elanikud õnnelikud ega suutnud asetleidnut päriselt uskuda, õhus pulbitses rõõm koos jahmatusega.

"Samas ei saa jätta mainimata kontraste Venemaa vutifännide reaktsioonidele oma koondise suhtes. Pärast eelviimast mängu, kui Venemaa kaotas Uruguayle tulemusega 0:3, kirus iga venelane, kellega me pärast mängu suhtlesime, oma meeskonda nii kuis jaksas. Seega kaotuse korral polnud pöidlahoidjate toetust sugugi tunda," lausus ta.

Ent Jevgenia on kindel: horvaatidega mängides valitseb nii staadionitribüünidel kui ka neist väljaspool imetabane õhkkond, ning suurepärane toetus turniiri peremeestele saab tagatud.

"Kus Lenin magab?": mida küsivad välismaalastest jalgpallifännid vabatahtlikelt>>

Varasemas intervjuus Sputnik Eestile ütles Jevgenia Moskaljuk, et MM-il Venemaal vabatahtlikuna töötamiseks kasutab ta oma isiklikku puhkust, kuna niisugune kogemus on rahast kallim.

Ajaloos esimesed jalgpalli maailmameistrivõistlused Venemaal toimuvad 14. juunist 15. juulini. Maailmakarikaturniiri mänge võõrustavad Moskva, Peterburi, Kaliningrad, Volgograd, Kaasan, Nižni Novgorod, Samaara, Saransk, Rostov Doni ääres, Jekaterinburg ja Sotši.

65
Tagid:
Jalgpalli MM, MM 2018, Jevgenia Moskaljuk, vabatahtlik, Sotši, Eesti
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)