Vene meeskond peale Saudi Araabial löödud väravat

Vene jalgpalluritelt otsitakse agressiivselt dopingut

47
(Uuendatud 16:49 25.06.2018)
Jalgpalli 2018. aasta maailmameistrivõistluste avamisest on möödunud vaid nädal, kuid meie Anglo-Saksi partnerid juba muretsevad korraldanud turniiri puhtuse pärast, pöördudes taas igihalja "Venemaa dopinguteema" poole.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Briti ajaleht "Telegraph" märkis Vene meeskonna "kahtlasi" edusamme, st võitu Saudi Araabia (5-0) ja Egiptuse üle (3: 1), mis võimaldas koondisel 1/8 finaali jõuda. Ajaleht võib kahtlusi vabalt väljendada — nii palju kui talle meeldib — see on tema õigus, edastab RIA Novosti.

Selline tõsine ametkond, nagu USA Antidopingu Agentuur, ei ole enam ajalehe tasemel, kuid tema juhataja Travis Tygart nõudis samuti "agressiivset uurimist", selgitamaks, kas Vene jalgpalluritel on dopinguga kõik korras — "et kaitsta avalikkuse usaldust jalgpalli-MMi aususesse." Sest "reeglid näevad ette, et sporditulemuste järsu paranemise korral tuleb sportlasi alati hoolikalt uurida ja äärmuslikud näitajaid nõuavad täiendavaid dopingu teste." 

Siinkohal on huvitav, et mureliku jalgpallikogukonna nimel räägib isik, kel on jalgpalliga parimal juhul minimaalne kokkupuude. 

USA meeskond ei osale meistrivõistlustel, tingituna jalgpalli vähesest populaarsusest (mis omakorda tuleneb spordiala madalast arengutasemest) Ameerika Ühendriikides. Euroopa jalgpalli nimetatakse seal "socceriks" — see ei meeldi eriti inimestele, kes armastavad oma nn "Ameerika jalgpalli", mis sarnaneb rohkem ragbile. Seetõttu on Tygarti südamevalu sarnane olukorrale, kus Vene spordifunktsioonid (või isegi FIFA president Infantino) vaevaks end küsimusega: kas Ameerika jalgpalli meistrivõistlustel on ikka kõik OK?

Kui me isegi tunnistame, et Tygartit ajendab ülitundlikkus võimalike probleemide suhtes, mis sunnib teda huvituma kõikidest spordialadest maailmas, sõltumata sellest, kas see üldse USA antidopinguagentuuriga seotud on, näivad tema väited kindlasti enneaegsetena. Jalgpalli MM ei ole jõudnud mitte ainult finaalini, vaid isegi mitte poole peale. 

Möödunud on vaid veerand turniirist ning vene meeskond on mänginud kõigest kaks matši, millest kindlasti ei piisa agressiivsete nõudmiste esitamiseks. Ta oleks võinud vähemalt juulini oodata. 

USA-le ikka vähe: nüüdsest otsustab Ameerika, kes on dopingut tarvitanud ja kes mitte >>

Kuid väide paneb meid mõtlema, mida üldse tuleks "ootamatult kahtlaseks paranemiseks" pidada. Kahtlemata, kui külakolka jalgpallurid äkitselt Saksamaa koondise ja seejärel ka Prantsusmaa meeskonna ülekaalukalt alistavad, on tegu tõesti väga ebatõenäolise arenguga. Vene meeskonna eduka debüüdi puhul ei pea see päris paika. Venemaa, Saudi Araabia ega Egiptuse võistkonnad ei kuulu jalgpallihiiglaste ega ka külaklubide kaalukategooriatesse — nende koht oli kusagil keskel, kus võib juhtuda igasugu ootamatusi. Näha ka siin midagi täiesti uskumatut viitab juba paranoiale.

Rahvusvaheline ärikeskus Moskva City
Sputnik / Алексей Филиппов

Rääkimata tõsiasjast, et üldiselt on jalgpalli atraktiivsus tingitud mängu suuresti ettearvamatutest tulemustest, kus eilne meister võib äkitselt sattuda kaotajate hulka, mullust autsaiderit aga saadab ootamatu edu. Sellise volatiilsuse pärast jalgpalli armastataksegi (ja ka muretsetakse kirglikult mängutulemuste pärast — kuni südameatakkideni välja). Loomulikult võib iga ootamatu resultaadi korral agressiivset uurimist nõuda, kuid mõistlikum on end mitte naeruvääristada. 

Olulisem on aga tõsiasi, et doping on meeskonnamängude puhul nõrk abimees.

Muidugi võime öelda, et kiiruse ajutine suurenemine, hüppevõime tõus, vastupidavuse lisandumine võib teatud eelise luua. Võib, kuid iseenesest ei ole see paremus otsustava tähtsusega.

Individuaalvõistlustes, mis toimuvad olümpiadeviisi "Citius, altius, fortius!" all, võib doping tõepoolest aidata olla kiirem, kõrgemal ja tugevam — ja midagi muud polegi vaja. Meeskondlikes mängudes aga ei võistelda mitte inertse materjaliga, vaid elava vastasega, kellel on oma tahe.

Siin omandab olulise rolli meeskonnavaim, võime järgida rünnakuplaani — kooskõla, kus igaüks mõistab oma manöövrit —meeskonnaliikmete võime improviseerida, käigu pealt kaaslase pass vastu võtta. Kõike seda doping ei anna ega saagi anda, sest ta ei ole mõeldud kollektiivse koostöö parandamiseks. 

Kui stimulaatorid jalgpallis toimiksid ja neist reaalset kasu tõuseks — oleks ka jalgpallimaailmas kõik poliitkorrektne – pjedestaalidel seisaksid Norra astmaatikud ja vennad Williamsid naiste kategoorias – nagu ette nähtud. Niisiis, seni kuni niisugust ainet pole välja mõeldud (ja tõenäoliselt seda ei juhtugi, sest meeskonnategevus on äärmiselt keerukas), jääb dopinguskandaalide statistika jalgpallis väga napiks ja hoopis teistsuguseks — keegi kasutas vahendeid kehakaalu vähendamiseks, keegi lihtsalt proovis narkootikume. Seegi on mõistagi taunitav, kuid seletamatute võitude-kaotuste puhul täiesti ebaoluline.

Rodtšenkov tunnistas üles, et ei ole kunagi Vene sportlastele dopingut andnud >>

On ilmselge, et isegi kui Rodtšenkov ja McLaren püüavad ka 2018. aasta MM-il oma ootuspäraselt kohutavate avaldustega esineda, oleks tegu täiesti sobimatute vahenditega ettevõetud rünnakuga. Esitades sahkerdamissüüdistusi seal, kus see isegi teoreetiliselt võimatu on — näitavad meie Anglo-Saksi partnerid vaid oma olematuid teadmisi selle suure meeskondliku spordiala vallas.

47
Tagid:
meeskonnasport, dopingukahtlus, jalgpall, doping, Jalgpalli MM, USA Antidopingu Agentuur, Travis Tygart, Richard McLaren, Serena Williams, Venus Williams, Grigori Rodtšenkov, Saudi Araabia, Egiptus, USA, Venemaa
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
ROK plaanib CAS-i otsuse venelaste karistused tühistada edasi kaevata
Venemaa sportlaste kohtuotsuste avaldamine lükati edasi
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega