Eesti krooniti Euroopa Kuldliiga võitjaks

Eesti võrkpallikoondis võitis Euroopa Kuldliiga

30
(Uuendatud 00:35 15.06.2018)
Eesti võrkpallikoondis alistas Euroopa Kuldliiga finaalis 3:0 kodupubliku ees mänginud Tšehhi.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Eesti rahvusmeeskond kohtus neljapäeval Tšehhis Karlovy Varys Euroopa Kuldliiga finaalis võõrustajate koondisega. Eesti tegutses terve mängu väga enesekindlalt, võites avageimi 25:21, teise 25:22 ja kolmanda 25:21. See tähendas, et kolmandat aastat järjest võitis Eesti koondis Euroopa või Maailmaliigas kulla. Pronksimatšis alistas Türgi 3:2 Portugali, teatas Eesti Võrkpalli Liit.

Diagonaalründaja Renee Teppan tõi oma 100. koondisemängus 13 punkti. Ta sõnas pärast finaali, et edu tõi see, et jäädi ka otsustavatel hetkedel rahulikuks.

Real — Atletico Tallinnas: piletijaht on avatuks kuulutatud >>

"See ongi timmimise asi, me peame aru saama, et me oemegi lihtsalt head! Me peame iseennast usaldama, 100% me veel ei usalda, aga näha on, et geimilõppudes viigiseisul me ei tundnud kordagi, et kaotame. Iga geim keegi pani servijoone taga peo püsti. Peame üksteisesse uskuma ja usaldama üksteist," sõnas Teppan ja lisas, et kuigi võita on hea, valdavad teda kahetised tunded.

"Teame, et asi ei ole veel otsakorral. Täna naudime võitu, mille nimel me kaks kuud tööd oleme teinud, aga oleme alles teel," lisas Teppan.

Teppan valiti ka turniiri kõige väärtuslikumaks mängijaks.

"Oma mänguga jäin rahule, täitsa okei oli. Pärast eilset mängu juba teadsin, et mängin täna hästi. See kõlab võibolla veidralt, aga see ongi see, mida keegi ei näe, see, kus Teppan on edasi läinud," lisas ta.

Maicel Uibo tõusis hooaja edetabeli liidriks >>

Mõlemad finalistid kindlustasid ühtlasi pääsu järgmisel nädalal (20.-24.06) Portugalis peetavale FIVB Challenger Cupile, mille võitja pääseb Rahvuste liigasse. Challenger Cupil kuulub Eesti ühte alagruppi Portugali ja Kasahstanga, teises grupis mängivad Kuuba, Tšehhi ja Tšiili. Kahe alagrupi kaks esimest meeskonda pääsevad poolfinaali.

Venemaa alustas kodust MM-i suurepärase 5:0 võiduga
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Oliver Venno tegutses taas nurgaründajana ja tegi seda taas suurepäraselt, tuues mängu parimana 14 punkti. Lisaks võimsatele rünnakutele pakkus Venno ka head kaitsetööd ja valiti nurgaründajatest ka turniiri sümboolsesse koosseisu. Venno tõdes, et kõik sujus justkui õlitatult ja ka pingelised hetked ei tekitanud närvilisust.

"Tunne oli hea ja tundsime, et suudame geimilõpud enda kasuks keerata ja ei olnud kordagi sellist tunnet, et nüüd läheks midagi kehvasti. Rasked olukorrad suutsime ilusti lahendada ja serviga suutsime suruda päris hästi," kommenteeris Venno.

Riik panustab sportlaste toetamisse 8 miljonit eurot >>

Rait Rikberg lisas, et Tšehhit ei alahinnatud. "Ega see finaalivastane teab mis nõrgast puust ei olnud, mäletan hästi, et mängisime nendega ja saime 0:3 kindla kaotuse. Nüüd on asjalood vahetunud ja võitsime 3:0. Meie kõige suurem tugevus on, et me oleme ühtlane meeskond. Hoiame hästi kokku ja teeme seda, mida treener meilt palub," ütles meeskonna üks tugitalasid.

Kolmapäevases poolfinaalis alistas Eesti 3:0 Portugali, tšehhid said sama tulemusega jagu Türgist. Pärast poolfinaali sai üks eesmärk küll täidetud, ent Eesti mängijad ja treenerid tahtsid liiga kindlasti võiduga lõpetada. Seda tõestas ka mängu kulg.

Eesti alustas samas koosseisus nagu poolfinaalis ehk Kert Toobal, Renee Teppan, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Oliver Venno, Kristo Kollo, libero Rait Rikberg. Andri Aganitsa blokipunktist läks Eesti koondis mängu alguses 5:3 juhtima ja eestlaste mõnepunktilises eduseisus geimi esimene pool ka kulges.

Pohlak: tuleb olla slaavlaste kombel loominguline ja eestlaste kombel arukas >>

Eesti blokk oli hea nagu ka rünnak, võimsaid etteasteid tegid nii tempomehed kui Venno ja Teppan. Teppani rünnaku järel haaras Eesti 15:11 edu ning Tšehhi oli sunnitud mõtlemisaega kasutama. Siis tegi tšehhide poolel hea serviseeria Michal Finger, viies serviässaga võõrustajad juhtima 16:15 ning see oli mõtlemisaja koht Eestile.

Jätkus tasavägine mäng, kuni Teppani rünnak ja Eesti blokk andsid geimi lõpus Eestile 22:18 eduseisu ja avavaatuse lõpetas Teppani löök, seisuks 25:21. Teppan tõi avageimis 7 silma.

Журналист Sputnik Эстония встал на коньки
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teise geimi alguses viis Kollo rünnak Eesti juhtima 6:4, Venno suurendas vahet 7:4-le ning Kollo juba 8:4-le. Eesti rünnak oli tõepoolest võimas ja mitmekülgne ning tšehhi peatreener võttis mõtlemisaja.

Kahe-kolmepunktiline eduseis püsis, kuni vastased sarnaselt avageimile geimi keskel viigistasid 13:13 ning asusid omakorda 16:15 juhtima. 19:19 viigiseisult said eestlased blokipunkti ja Venno blokist auti rünnak andis meile 21:19 edu. Taas olid Eesti mängijad otsustavatel punktidel kindlamad, võites geimi Kollo kavalast rünnakust 25:22.

Kolmas geim kulges punkt-punktis, tabloolt käisid läbi numbrid 7:7 ja 9:9. Punkt ja serviäss Tammemaa esituses viisid külalised 12:10 eduseisu. Venno ennastsalgav rünna viis Eesti ette 15:12 ning Tšehhi võttis mõtlemisaja. Tšehhide kaks järjestikust eksimust andsid meile 19:17 eduseisu, millele järgnes pommlöök Vennolt.

Veel võttis Tšehhi peatreener time-out´i, kuid järjekordne rünnak Venno esituses ning äss Tammemaalt ja Eestit lahutas Euroopa Kuldliiga võidust kolm punkti. Aganitsa temporünnak ja punkt Vennolt tõid matšpalli seisul 24:19. Kahte esimest matšpalli ei realiseeritud, kolmas aga küll ja geimivõit 25:21 oli tõsiasi.

Eesti jäähokikoondis on suurepärases hoos >>

Eesti resultatiivseim oli 14 punktiga (+9) Oliver Venno, Renee Teppan lisas 13 (+9) ning Kristo Kollo ja Andri Aganits mõlemad 12. Eesti vastuvõtt oli 47 ja rünnak 57%. Blokipunkte teeniti 8 (neist 5 tõi Timo Tammemaa) ja servil löödi 2 ässa ning tehti 10 viga. Tšehhi resultatiivseimana tõi Michal Finger 18 punkti (+14). Tšehhi vastuvõtt oli 58%, rünnakuid realiseeriti 58-protsendiliselt. Blokiga teeniti 7 ja serviga 4 punkti.

30
Tagid:
võit, sport, võrkpall, Euroopa Kuldliiga, Eesti Võrkpalli Liit, Rait Rikberg, Oliver Venno, Renee Teppan, Euroopa, Karlovy Vary, Tšehhi, Eesti
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega