2018. aasta taliolümpia hõbemedalist Natalja Zabijako

Zabijako: kui tõused pjedestaalile, on see midagi erilist

87
(Uuendatud 14:03 03.03.2018)
2018. aasta taliolümpia hõbemedalist Natalja Zabijako rääkis portaalile Sputnik Eesti kuidas ta jõudis iluuisutamisse, miks esineb Venemaa koondises ja kuidas treeningud tavaliselt toimuvad.

TALLINN, 3. märts — Sputnik, Ilona Ustinova. 2018. aasta taliolümpial PyeongChangis võitis hõbemedali Eestis sündinud Natalja Zabijako, kes esines paarissõidus koos Aleksandr Enbertiga Venemaa koondises.

Tallinnas sündinud sportlanna võitis taliolümpial hõbemedali >>

Sellest miks ta endale nimelt tolle spordiala valis ja kuidas iluuisutajad treenivad, aga ka oma hobidest pajatas Natalja eksklusiivintervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Kes teid treeneri järel esimesena võidu puhul õnnitles?

Vanemad. Nende uhkustunne on muidugi tohutu. Nemadki on kulutanud väga palju jõudu, aega ja tervist, et meid omal ajal treeninguile viia.

Kuidas kulges olümpiamängudeks valmistumine?

See käis kõik neli aastat, kusjuures sõltumata sellest kas me pääseme olümpiale või mitte. Aga viimasel kuul oli juba väga tõsine ettevalmistus nii jääl kui ka saalis. Me lendasime valikuvooruks Jaapanisse, treenisime kaks korda päevas 3-4 tundi jutti.

Venemaa uskumatu võit >>

Mida te oma partneriga tundsite, kui võitsite olümpiamängudel hõbemedali?

Neid tundeid ei anna kirjeldada. Kui tõused pjedestaalile, sulle riputatakse kaela olümpiamedal, on see midagi erilist. Aga arusaamine ise, et me võitsime olümpiamängudel hõbemedali, jõudis peale pisut hiljem, juba siis, kui koju tagasi jõudsime.

Серебряные призеры Олимпиады Наталья Забияко и Александр Энберт
© Фото : из личного архива Натальи Забияко
Natalja Zabijako esines paarissõidus koos Aleksandr Enbertiga

Mispärast valisite nimelt iluuisutamise?

Ma olin 4-aastane, kui hakkasin iluuisutamisega tegelema. Vanemad lugesid mulle ette terve rea spordialasid ning mina pidin valima. Kui nimetati iluuisutamist, siis kujutasin ette, et see tähendab seda, kui lapsed uisutavad, mängivad tagaajamist. Mulle tundus see väga põnevana ja ma tahtsin proovida.

Aga kui tulin treeningule, siis selgus et kõik pole hoopiski nii, nagu arvasin. Aga sellegipoolest meeldis see mulle väga ja jätkasin treenimist. Algul oli väga raske, kõik ei õnnestunud sugugi. Juhtus koguni et põgenesin jäält pisarad silmis, kui olin kukkunud. Aga hiljem hakkas see mulle üha enam meeldima ja ma mõistsin, et see on see millega tahan tegelda.

"Kentsakas intervjuu": politoloog Rodtšenkovi ilmumisest ekraanile >>

Millal otsustasite, et sport saab teie elukutseks?

Oma sportlasetee algul ei mõelnud ma kunagi sellele et tuleb tingimata mingeid kõrgusi saavutada. Tegelesin alaga, sest see mulle lihtsalt meeldis. Aga juba teadlikumas eas kui hakkasin võistlustel käima, hakkasin juba aru saama, et tahan midagi saavutada.

Kes oli Tallinnas teie treeneriks?

Minu esimeseks treeneriks oli Oksana Romanenkova, kelle juures treenisin ligi aasta, seejärel aga Anna Levandi.

Наталья Забияко и Александр Энберт
© Sputnik / Александр Вильф
Natalja Zabijako ja Aleksandr Enbert

Kas pole hirmus teha uusi kolmikpöördeid?

Ei ole hirmus, need saavad järjepanu selgeks. Kõik korraga ei õnnestu, kuid hirmu pole kunagi tundnud. Tuleb kõikide elementide kallal tööd teha, neid läbi töötada, pidevalt midagi uut juurde õppida. Seega, nagu öeldakse, täiuslikkusel ei ole piire.

Kui pingeline on treeningute ajakava?

Praegu on mul kaks treeningut päevas, kumbki 3-4 tundi.

Kas enese jaoks ka aega jääb?

Ma jõuan koju kella 8 paiku õhtul ja pean puhkama. Aga isikult enda jaoks jääb ainut üks puhkepäev – pühapäev.

Pärast olümpiat: kuidas meil selle ROK-iga edasi käituda >>

Kuidas te tavaliselt vaba aega veedate?

Käin jalutamas, käin kinos, mulle meeldib süüa teha, armastan küpsetada. Mõnikord joonistan, vahel kirjutan värsse. Tuleb ette ka aktiivsemat puhkust, näiteks kardisõitu.

Miks asusite võistlema just Venemaa eest?

Neli aasta tagasi tehti mulle ettepanek minu praeguse treeneri Nina Mihhailova Mozeri poolt, mõtlesin järele ja jäin nõusse. Samahästi kui kohe, mil kolisin, sain Venemaa kodakondsuse.

Команда российских фигуристов на пьедестале
© Sputnik / Александр Вильф
Venemaa iluuisutajad 2018. aasta taliolümpial PyeongChangis

Kui kiiresti te oma uue partneriga kokku sobisite?

Kui ma Venemaale kolisin, siis esimese aasta uisutasin koos Juri Larionoviga. Trauma tõttu oli ta sunnitud karjääri lõpetama. Praeguse partneriga olime juba tol ajal tuttavad, ta uisutas meie rühmas, kuid teise partneriga. Me olime pidevalt koos kogunemistel, suhtlesime omavahel, seetõttu polnud ta minu jaoks uus inimene.

PyeongChang 2018 taliolümpiamängud >>

Ja kui me hakkasime paaris uisutama, siis lihtsalt tõusime ja sõitsime, hakkasime elemente selgeks õppima ja harjutama. Mingeid raskusi teineteise mõistmiseks ei tekkinud. Me otsustame kõike koos. Kui kellelegi miski ei meeldi või kui on seda ebameeldiv täita, siis tingimata arutame seda. Vahetame arvamusi, leiame kompromissi. See on alati olnud kogu meeskonna ühine ülesanne.

Kuidas reageerivad need, kes teid tänaval ära tunnevad?

Kui ära tunnevad, siis tavaliselt paluvad augrammi või koos pildistamist. Alati kirjutame rõõmuga fotole alla. Mõnikord saadame foto e-meilile koos allkirjaga tagasi.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Õiend

Natalja Zabijako sündis 15. augustil 1994. aastal Tallinnas. Võitis võistkonnavõistlustel PyeongChani olümpiamängudel hõbemedali. Medali kätteandmise päeval kirjutas Venemaa spordimister Pavel Kolobov alla määrusele talle aunimetuse "Venemaa teeneline meistersportlane". On 2018. aasta Euroopa meistrivõistluste ja kahekordne Eesti meister aastaist 2010 ja 2011.

87
Tagid:
iluuisutaja, hõbemedal, sport, Olümpiamängud, Aleksandr Enbert, Natalja Zabijako, PyeongChang, Lõuna-Korea, Eesti, Venemaa
Teema:
Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita (29)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega