PyeongChang 2018 taliolümpiamängude avatseremoonia

Pärast olümpiat: kuidas meil selle ROK-iga edasi käituda

97
(Uuendatud 18:18 26.05.2018)
Nüüd tuleb mõelda sellele, mida kogu selle hullunud spordibürokraatia-loomaaiaga pärast mängude lõpulejõudmist peale hakata, arutleb RIA Novosti autor

Dmitri Lekuhh, RIA Novostile

Seda oligi oodata. Esmaspäeval keeldus Rahvusvaheline Olümpiakomitee Prantsusmaa endise "sotsialistliku" spordiministri ning sõltumatu dopingutestimise organisatsiooni ITA juhi Valérie Fourneyroni juhtimisel esitamast kutset Pyeongchangi ROK-i arvates spordi vahekohtu poolt ebaõiglaselt õigeks mõistetud 13 Venemaa sportlasele ja kahele treenerile.

Arbitraažis õiguse saanud venelased ei pääse olümpiale >>

Meenutame. Veidi enne seda langetas rahvusvahelise spordiliikumise vormiliselt kõrgeimaks instantsiks olev Rahvusvaheline Spordiarbitraaž CAS õigemõistva otsuse 28 Venemaa sportlase suhtes, kellele teine, ROK-i "erikomisjon" oli määranud eluaegse olümpiamängudel osalemise keelu. Spordiarbitraaži otsuse põhjendust seni veel käepärast ei ole. Kuid on täiesti selge, et CAS tuvastas sedavõrd kisendavaid rikkumisi, et olles küll Rahvusvahelisele Olümpikomiteele kõigiti lojaalne, ei olnud tal lihtsalt võimalik kinnitada otsuseid, mis läksid vastuollu mitte ainult spordi-, vaid ka tsiviilõigusega.

Venemaa sportlased Olümpia avatseremoonial
© Sputnik / Алексей Филиппов

ROKI-i vastus oli lihtme – kohtu otsust eirata. Et kah meil kohus või mis?!

"Komisjon jäi nõusse, et CAS-i otsus ei kõrvaldanud kahtlusi dopingu tarvitamises, andmata komisjonile täit kindlust selles, et antud 13 sportlase andmeid võib lugeda puhtaiks."

Nagu öeldakse – selle peale võib suu ammuli jääda.

Vene keelde tõlgitult kõlab see järgmiselt: tuginedes kahtlustustele, mida me ei pea kellegi ees avaldama ja liiatigi tõestama, eitame seda kohtuinstantsi kui õiguslikku institutsiooni. Seega, kui kohus ei anna meile "piisavat veendumust" selles, et meie kahtlused on alusetud, on meil endiselt täielik õigus tugineda olümpiahartale, rahvusvaheliste kodaniku- ja inimõiguste põhimõtetele, kaasa arvatud õigusele tööd teha. Rääkimata siis mingitest sammaldunud sõgedustest nagu süütuse presumptsioon. Lühidalt öeldes, sõna otseses mõttes klassika: "Meie oleme siin võim."

Seda kõike tõsimeeli kommenteerida pole lihtsalt võimalik. Grupp mitte kellegi poolt selleks volitatud spordiametnikke kirjutas kõik olemasolevad seadused täielikult "oma käe järgi" ümber ning kui kohtuotsused nendele ei meeldi, siis nad mitte üksnes ei pea kohustuslikuks neid täita, vaid väidavad veel pealekauba, et kohus on vaja "reformida" vastavalt nende ettekujutustele kõige paremast.

Spordiarbitraaž tühistas 28 venelase olümpiakeelu >>

Aga meil soovitatakse elada selles "uue imelise maailma" suurepärases tegelikkuses oma uute "isandate" kapriise oma isiklikust taskust kinni makstes (meenutame vaid "15 miljonit dollarit alustuseks"). Ja söandamata isegi paluda neil selgitada, mille najal konkreetselt nende poolt otsuseid vastu võetakse.

Ja seetõttu on siin ilmselt juba mõtet mitte mõelda esmajoones olümpiamängudele Lõuna-Koreas, mis WADA ja ROK-i praeguste spordiametnike jõupingutustega on juba sattunud samasse ritta külma sõja aegsete "mittetäielike spordifoorumitega". Nüüd tuleb mõelda sellele, mida kogu selle hullunud spordibürokraatia-loomaaiaga pärast mängude lõpulejõudmist peale hakata.

Venemaa 2018. aasta olümpiamängudel, illustratiivne foto
© Sputnik / Григорий Сысоев

Loota, et need inimesed peatuksid ja "trendi ei jätka", on äärmiselt naiivne. Neil on praegu mängus niisugune raha ja säärane võim, mis võimaldab nii või teisiti kuni lõpuni osaleda "olümpiapärandi" mahasaagimises. Kusjuures mitte oma, vaid kogu maailma olümpialiikumise lõpuni: sest sport, mis on ilma jäetud sportlikust ausa võistluse põhimõttest, hääbub iseenesest.

Ütlen ausalt: mina isiklikult (nagu ilmselt kõik teisedki) ei tea, mida konkreetselt selles olukorras peale hakata.

Hiiglaslik rahvastevaheline äriettevõte nimega "mittetulunduslik organisatsioon Rahvusvaheline Olümpiakomitee" elab omaenese sisekorra järgi, mis pannakse paika üksnes tema kõrgema juhtkonna poolt, kontrollimatult ja kuidagigi tasakaalustamata.

Nüüd juba, muide, lihtsalt möönduse korras – ka "kohtuvõimuga" CAS-i näol.

Kas aga see organisatsion on suuteline mingisugusekski reformimiseks ja ükskõik kelle – kasvõi avalikkuse, kasvõi riikide, kasvõi ÜRO poolt "kontrolli alla võtmiseks" – see on väga küsitav.

Venemaa inimõiguslased olümpiasportlaste kaitsel >>

Teisest küljest, kaotada olümpialiikumine, mis on nende"valgustatud" inimeste poolt tegelikult erastatud, ent sisuliselt, vabandage mu paatost, kogu inimkonna vaieldamatu saavutus – sedagi ei tahaks.

Muidugi võib jätta "kõik nii, nagu on". Aga siis, nagu juba öeldud, on olümpialiikumine lihtsalt surmale määratud.

Lihtsalt sellepärast, et sportliku võistlemise põhimõttest ilma jäetud sport pole pealtvaatajale ja pöidlahoidjale lihtviisiliselt huvitav. Ja need reklaami- ning sponsorrahad, mille "voogudest osasaamise" eest ROK-i juhtkond oma korporatiivsetes huvides nii kõvasti kaasa lööb, voolavad sealt lihtsalt minema.

USA sprinter Justin Gatlin sattus uude dopinguskandaali
© AFP 2019 / Antonin Thuillier

Seetõttu jääb tõenäoliselt neil, kes meil riigi rahvusvahelise spordielu eest vastutavad, õppust võtta neilt, kes muude rahvusvahelise elu aspektide eest vastutust kannavad.

On ju kuidagi nõnda juhtunud, et keset Venemaad ohjeldama kutsuvaid sõbralikke hüüatusi kiidab Euroopa Liit omaenese "assotsieerunud partneritest" mööda minnes heaks uute gaasijuhtmete ehitamise. Seejuures on kuidagi sedasi välja kukkunud, et suure Venemaa karistamise kampaania lõpul teeb USA rahandusministeerium otsuse, et "ei ole soovitatav venelastega tülitseda".

Olümpiamängude põhimõte on, meenutagem: "Kiiremini, kõrgemale, kaugemale." Antud juhul tähendab see, et dialoogis ROK-iga on õiglane ka vastupidine sõnastus: "Nõrku pekstakse" (V. Putin).

Moskva valmistab ette sanktsioone WADA töötajate vastu >>

Tähendab, strateegiate valik edaspidiseks pole just suur: anda rahvusvahelisele bürokraatlikule korporatsioonile nimega ROK tunda Venemaa jõudu – või hakatakse kolkima.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

97
Tagid:
sportlased, analüütika, sport, doping, Olümpiamängud, CAS, ROK, WADA, PyeongChang, Lõuna-Korea
Teema:
Dopingusõda (74)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega