Kalevi korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys

"Kalevi" peatreener Donaldas Kairys: Eestis armastatakse ründavat korvpalli

94
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys rääkis Eesti meistrivõistlustest, eesti keelest ja sellest, keda ta soovitaks VTB Ühisliiga (VTB United League) tähtede manguks

TALLINN, 28. detsember — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Sputnik Eesti korrespondent kohtus "Kalevi" peatreener Donaldas Kairysega pärast korvpallurite treeningut enne mängu Raplaga.

Leedu treener määrati "Kalevi" juhendajaks tänavu novembris ja ta jätkas kohalikel meistrivõistlustel klubi võitudeseeriat. VTB Ühisliigas alustas Kairys kahe kaotusega võõrsil klubidelt, kus ta varem ise töötanud oli — Moskva CSKA-lt ja BC Tsmoki-Minsk-ilt, kuid alistas Tallinnas toimunud pinevas kodumängus Riia klubi "VEF".

Kui te sattusite Eestisse?

Mulle tehti vääriline ettepanek, mille ma hea meelega vastu võtsin. "Kalev" võistleb kõrgel tasemel, meeskonnas on head mängijad ja mul on, kellega töötada.

Millal otsustasite pühendada oma elu korvpallile?

See oli selge juba lapsepõlvest peale, olen ju leedulane ja Leedus on korvpall väga populaarne. Pealegi on see "pereäri", kogu mu perekond mängib korvpalli ja minu isa oli treener – tema jälgedes läksin minagi. Alguses mängisin korvpalli Šilutė linna spordikoolis, kust ma pärit olen. Siis sõitsin Ameerikasse ning keskkoolis ja kolledžis õppides mängisin korvpalli juba seal. Treenerina alustasin 2006. aastal Venemaal, töötasin Moskvas "Himki" juures tõlgi ja scout-treenerina.

Главный тренер БК Калев Дональдас Кайрис
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys.

Millises Euroopa riigis on korvpalli tase kõige kõrgem?

Ma ei tunne kõikide riikide taset. Olen töötanud peamiselt samas piirkonnas — kodumaal Leedus, Valgevenes, Lätis, Poolas, Venemaal ja Ukrainas, nüüd siis Eestis, kõik siinsamas. Kaks kõige tugevamat liigat, kus töötanud olen, on VTB Ühisliiga (Venemaa lahtised meistrivõitlused, kus mängib ka "Kalev"), samuti Euroliiga (seal töötasin Moskva CSKA staabi skaut-treenerina ja moskvalased võitsid selle Euroliiga).

Kas te õpite selle riigi keelt, kuhu te treenerina tööle tulete?

Kõikjal on piisanud inglise ja vene keelest. Eesti keeles tean praegu ainult viit sõna. Järgmisel kuul võibolla juba kümmet.

Mida arvate Eesti meistrivõistlustest?

Eesti liigas meeldib kõikidele meeskondadele mängida ründavat korvpalli ja skoori teha. Publikule see muidugi meeldib, kuid tuleb osata mängu kontrollida ka kaitses ja selle komponendi kallal me nüüd pingsalt töötamegi.

"Kalev" on sel hooajal Eesti meistrivõistlustel võitnud kümme mängu kümnest. Kas väärilise konkurentsi puudumine on suur probleem?

Ei ütleks. Nagu ma aru saan, on "Kalev" liiga liider, siia on koondatud parimad mängijad. Eesti kodakondsusega korvpallurid kuuluvad rahvuskoondisesse. Meie peame võitma Eesti meistrivõistluste mänge. Hea on see, et teised meeskonnad saavad mängida sellise tasemega korvpallurite vastu. Kuid ka Eesti meistrivõistluse mängud on rasked: kõik tahavad meid võita, meid "hammustada", kerge meil ei ole. Isegi meie viimase mäng TTÜ vastu (105:92), läks üsna raskelt — "Kalevil" tuli palju pingutada, et mängu käik enda kasuks pöörata.

Kas teile on oluline eelkõige võit või tahate väärilist korvpalli näidata?

Kõige tähtsam on, et me oma potentsiaali ära kasutaksime. On selge, et näiteks CSKA vastu me palju mänge ei võida, kuid alati on stsenaarium, kus meil on väike võimalus. Ja hiljuti kaotatud mängus meil see võimalus oli: tegutsesime hästi rünnakul ja kuna "Kalevil" vahetus treener (Alar Varrakut asendas meeskonna tüüri juures Kairys — toim.), siis kasutati uusi kombinatsioone ja CSKA ei olnud selleks ilmselt eriti valmis. Kuid jällegi, isegi selles mängus oleksin ma tahtnud, et oleksime paremini mänginud kaitses — pallide sisse viskamine tuleb meil palju paremini välja, kui vastase peatamine.

Korvpallikoondis tegi maailma edetabelis 35-kohalise tõusu!>>

Muide, teie kodumaa koondisest. Kas te ei arva, et korvpalli tase on seal alla käimas?

Ma ei usu. Näiteks ilma mitmete NBA-s ja Euroliigas mängivate võtmemängijateta suutis Leedu koondis novembris võtta kaks väga kindlat võitu Maailmameistrivõistluste valiksarjas (Leedu võitis Prištinas Kosovot — 99:61 ja Klaipedas Poolat —75:55). Korvpall on meil veres ja suve ilma korvpallita ei kujuta me lihtsalt ette. Kõikidest kvalifikatsioonidest saame me kindlasti edasi.

Kas te teisi spordialasid ka vaatate?

Teistest spordialadest huvitun väga vähe, alati tuleb vaadata korvpalli, kui mitte oma mänge, siis vastase või Euroliiga mänge. See võtab väga palju aega.

Tuleme siis tagasi korvpalli juurde. Kumb on tähtsam, kas individuaalne meisterlikkus või meeskonna koostöö?

Üks pole võimalik ilma teiseta. Vaja on tugevaid individuaalmängijaid, tuleb mõista nende tugevaid külgi ja neid õigesti kasutada. Minu töö on nüüd suunatud meeskonnasisele üksteisemõistmisele, sisemise sideme tugevdamisele, individuaalse meisterlikkuse osas on praegu raske midagi muuta.

Kas loodate serblase Branko Mirkoviči kui meeskonna liidri peale? Ta mängis väga hästi näiteks Riia vastu.

Kui liidri peale – jah. Ja mitte ainult visatud punktide pärast. Branko on liider hääle, käitumise, isikliku eeskujuga. On tore sellist korvpallurit oma meeskonnas omada.

Kas te pakuksite teda Ühisliiga tähtede mängu, mis toimub Peterburis järgmisel aasta veebruaris?

Ei, ainult kogu meeskonda tervikuna. Kas kõik, või mitte ühtki.

Главный тренер БК Калев Дональдас Кайрис
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys.

Kas korvpalli vaadatavus Eestis rahuldab teid?

Tahaksin näha rohkem pealtvaatajaid. Me mängime siiski ju nendele. Korvpall — see on produkt ja emotsioonid ja me tahame pakkuda meie vaatajatele rohkem positiivseid emotsioone, et nad tuleksid uuesti ja aitaksid omakorda meil võita.

Kas midagi lisaks korvpallile on Eestis juba meeldima hakanud?

Eestis meeldib Tallinn — väga mugav ja ilus linn. Tegelikult olen siin oldud kuu jooksul saanud tõeliselt väljas käia ainult ühe korra, kuid tähtsamad kohad õnnestus siiski läbi käia. Mul on tore siin olla.

94
Tagid:
korvpall, Kalev, peatreener, Donaldas Kairys, Eesti