Kalevi korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys

"Kalevi" peatreener Donaldas Kairys: Eestis armastatakse ründavat korvpalli

111
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys rääkis Eesti meistrivõistlustest, eesti keelest ja sellest, keda ta soovitaks VTB Ühisliiga (VTB United League) tähtede manguks

TALLINN, 28. detsember — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Sputnik Eesti korrespondent kohtus "Kalevi" peatreener Donaldas Kairysega pärast korvpallurite treeningut enne mängu Raplaga.

Leedu treener määrati "Kalevi" juhendajaks tänavu novembris ja ta jätkas kohalikel meistrivõistlustel klubi võitudeseeriat. VTB Ühisliigas alustas Kairys kahe kaotusega võõrsil klubidelt, kus ta varem ise töötanud oli — Moskva CSKA-lt ja BC Tsmoki-Minsk-ilt, kuid alistas Tallinnas toimunud pinevas kodumängus Riia klubi "VEF".

Kui te sattusite Eestisse?

Mulle tehti vääriline ettepanek, mille ma hea meelega vastu võtsin. "Kalev" võistleb kõrgel tasemel, meeskonnas on head mängijad ja mul on, kellega töötada.

Millal otsustasite pühendada oma elu korvpallile?

See oli selge juba lapsepõlvest peale, olen ju leedulane ja Leedus on korvpall väga populaarne. Pealegi on see "pereäri", kogu mu perekond mängib korvpalli ja minu isa oli treener – tema jälgedes läksin minagi. Alguses mängisin korvpalli Šilutė linna spordikoolis, kust ma pärit olen. Siis sõitsin Ameerikasse ning keskkoolis ja kolledžis õppides mängisin korvpalli juba seal. Treenerina alustasin 2006. aastal Venemaal, töötasin Moskvas "Himki" juures tõlgi ja scout-treenerina.

Главный тренер БК Калев Дональдас Кайрис
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys.

Millises Euroopa riigis on korvpalli tase kõige kõrgem?

Ma ei tunne kõikide riikide taset. Olen töötanud peamiselt samas piirkonnas — kodumaal Leedus, Valgevenes, Lätis, Poolas, Venemaal ja Ukrainas, nüüd siis Eestis, kõik siinsamas. Kaks kõige tugevamat liigat, kus töötanud olen, on VTB Ühisliiga (Venemaa lahtised meistrivõitlused, kus mängib ka "Kalev"), samuti Euroliiga (seal töötasin Moskva CSKA staabi skaut-treenerina ja moskvalased võitsid selle Euroliiga).

Kas te õpite selle riigi keelt, kuhu te treenerina tööle tulete?

Kõikjal on piisanud inglise ja vene keelest. Eesti keeles tean praegu ainult viit sõna. Järgmisel kuul võibolla juba kümmet.

Mida arvate Eesti meistrivõistlustest?

Eesti liigas meeldib kõikidele meeskondadele mängida ründavat korvpalli ja skoori teha. Publikule see muidugi meeldib, kuid tuleb osata mängu kontrollida ka kaitses ja selle komponendi kallal me nüüd pingsalt töötamegi.

"Kalev" on sel hooajal Eesti meistrivõistlustel võitnud kümme mängu kümnest. Kas väärilise konkurentsi puudumine on suur probleem?

Ei ütleks. Nagu ma aru saan, on "Kalev" liiga liider, siia on koondatud parimad mängijad. Eesti kodakondsusega korvpallurid kuuluvad rahvuskoondisesse. Meie peame võitma Eesti meistrivõistluste mänge. Hea on see, et teised meeskonnad saavad mängida sellise tasemega korvpallurite vastu. Kuid ka Eesti meistrivõistluse mängud on rasked: kõik tahavad meid võita, meid "hammustada", kerge meil ei ole. Isegi meie viimase mäng TTÜ vastu (105:92), läks üsna raskelt — "Kalevil" tuli palju pingutada, et mängu käik enda kasuks pöörata.

Kas teile on oluline eelkõige võit või tahate väärilist korvpalli näidata?

Kõige tähtsam on, et me oma potentsiaali ära kasutaksime. On selge, et näiteks CSKA vastu me palju mänge ei võida, kuid alati on stsenaarium, kus meil on väike võimalus. Ja hiljuti kaotatud mängus meil see võimalus oli: tegutsesime hästi rünnakul ja kuna "Kalevil" vahetus treener (Alar Varrakut asendas meeskonna tüüri juures Kairys — toim.), siis kasutati uusi kombinatsioone ja CSKA ei olnud selleks ilmselt eriti valmis. Kuid jällegi, isegi selles mängus oleksin ma tahtnud, et oleksime paremini mänginud kaitses — pallide sisse viskamine tuleb meil palju paremini välja, kui vastase peatamine.

Korvpallikoondis tegi maailma edetabelis 35-kohalise tõusu!>>

Muide, teie kodumaa koondisest. Kas te ei arva, et korvpalli tase on seal alla käimas?

Ma ei usu. Näiteks ilma mitmete NBA-s ja Euroliigas mängivate võtmemängijateta suutis Leedu koondis novembris võtta kaks väga kindlat võitu Maailmameistrivõistluste valiksarjas (Leedu võitis Prištinas Kosovot — 99:61 ja Klaipedas Poolat —75:55). Korvpall on meil veres ja suve ilma korvpallita ei kujuta me lihtsalt ette. Kõikidest kvalifikatsioonidest saame me kindlasti edasi.

Kas te teisi spordialasid ka vaatate?

Teistest spordialadest huvitun väga vähe, alati tuleb vaadata korvpalli, kui mitte oma mänge, siis vastase või Euroliiga mänge. See võtab väga palju aega.

Таллиннский Калев против Альбы из Секешфехервара
Tallinna Kalev.

Tuleme siis tagasi korvpalli juurde. Kumb on tähtsam, kas individuaalne meisterlikkus või meeskonna koostöö?

Üks pole võimalik ilma teiseta. Vaja on tugevaid individuaalmängijaid, tuleb mõista nende tugevaid külgi ja neid õigesti kasutada. Minu töö on nüüd suunatud meeskonnasisele üksteisemõistmisele, sisemise sideme tugevdamisele, individuaalse meisterlikkuse osas on praegu raske midagi muuta.

Kas loodate serblase Branko Mirkoviči kui meeskonna liidri peale? Ta mängis väga hästi näiteks Riia vastu.

Kui liidri peale – jah. Ja mitte ainult visatud punktide pärast. Branko on liider hääle, käitumise, isikliku eeskujuga. On tore sellist korvpallurit oma meeskonnas omada.

Kas te pakuksite teda Ühisliiga tähtede mängu, mis toimub Peterburis järgmisel aasta veebruaris?

Ei, ainult kogu meeskonda tervikuna. Kas kõik, või mitte ühtki.

Главный тренер БК Калев Дональдас Кайрис
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Kalevi" korvpalliklubi peatreener Donaldas Kairys.

Kas korvpalli vaadatavus Eestis rahuldab teid?

Tahaksin näha rohkem pealtvaatajaid. Me mängime siiski ju nendele. Korvpall — see on produkt ja emotsioonid ja me tahame pakkuda meie vaatajatele rohkem positiivseid emotsioone, et nad tuleksid uuesti ja aitaksid omakorda meil võita.

Kas midagi lisaks korvpallile on Eestis juba meeldima hakanud?

Eestis meeldib Tallinn — väga mugav ja ilus linn. Tegelikult olen siin oldud kuu jooksul saanud tõeliselt väljas käia ainult ühe korra, kuid tähtsamad kohad õnnestus siiski läbi käia. Mul on tore siin olla.

111
Tagid:
korvpall, Kalev, peatreener, Donaldas Kairys, Eesti
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega