Illustreeriv foto

Venemaa inimõiguslased olümpiasportlaste kaitsel

60
(Uuendatud 10:17 26.12.2017)
2016. aastal käivitunud Venemaa-vastane kampaania ei kujuta endast mingit äkilist sähvatust, vaid uut strateegiat. See on mõeldud tõsiselt ja pikaks ajaks

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Venemaa inimõiguslased astusid välja kodumaa olümpiasportlaste kaitseks. Inimõiguskeskus Memorial ja rahvusvaheline inimõiguste kaitse organisatsioon Human Rights Watch esinesid ühisavaldusega sportlaste õiguste rikkumisest seoses Pyeongchangi taliolümpiaga.

USA sprinter Justin Gatlin sattus uude dopinguskandaali
© AFP 2019 / Antonin Thuillier

"ROK-i distsiplinaarkomisjonis 2. detsembril langetatud otsuse tahumatu sõnastus Venemaa sportlaste suhtes "süütuse presumptsiooni tühistamise kohta" on 21. sajandi tsiviliseeritud ühiskonnas mõeldamatu," öeldakse avalduses. "Sedasorti kollektiivse vastutuse meetmed on loomulikud vahest ainult möödunud sajandi diktatuuride puhul, kuid täna näeme me kasvava ärevusega, kuidas düstoopia elemendid meie ellu ja mõjukate rahvusvaheliste organisatsioonide tegevusse tungivad. Vaevalt küll saab seda pidada juhuslikuks kokkusattumuseks, et Venemaa sportlaste demonstratiivne karistamine leidis aset lääneriike on vallanud Venemaa-vastase meediakampaania taustal. Isegi juhul, kui WADA informaator, kelle tunnistustel too otsus põhineb, suutnuks oma süüdistusi Venemaa Olümpiakomitee ametnike suhtes kinnitada, ei oleks ROK ikkagi tohtinud rakendada totaalset sportlaste karistamist." Ühenduste Memorial ja Human Rights Watch seisukohta toetasid Inimõiguste Nõukogu juht Mihhail Fedotov ja Helsingi grupi juht Ljudmilla Aleksejeva.

Muidugi viskan ma nalja. Tegelikult mõtlesin ma selle avalduse ise välja. Tegelikult ei ole keegi kellegi kaitseks välja astunud, kõik eelmainitud isikud on kooskõlaliselt vait.

Ja nad ei vaiki mitte sellepärast, et tegemist on spordiga – see on nende ampluaa.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Näiteks 2014. aastal esinesid ülalmainitud Memorial ja HRW ettekandega pealkirja all "Olümpiamängud iga hinna eest", kus kõneldi igasugustest kannatustest, mida võõrtöölistele olümpiarajatiste, selle uue putinliku Belomorkanali ehitusel osaks said.

Kuus aastat varem, 2008. aastal nimetasid inimõiguslased suveolümpiamänge Hiina Rahvavabariigis üksmeelselt "katastroofiks inimõigustele".

Ja isegi möödunud suvel, kui praegune totaalne Venemaa-vastane kampaania USA muude valimiskampaaniate hulgas alles hoogu kogus ja paistis tavalise vaoshoitud russofoobia taustal lühiajalise sähvatusena, läkitasid inimõiguslased eesotsas L. Aleksejevaga järsku Rahvusvahelisele Paraolümpiakomiteele enesele jahmatavalt julge pöördumise.

Selles kirjas teatasid nad, et ei kavatse vaidlustada venelaste dopingusobingu olemasolu fakti ennast. Ent mispärast kannatavad invasportlased, küsisid nad otsesõnu. "Te räägite Venemaa spordile mõju avaldanud riikliku masinavärgi olemasolust. Selles küsimuses me teiega ei vaidle. Aga mispärast te siis samal alusel (riiklikele organitele mõjuavaldamisena) ei välista paljusid teisi komiteesid? Tegemist on ilmselgete topeltstandarditega. Tulemusena rikutakse põhilisi inimõigusi Ei saa kallata kollektiivset vastutust süütute inimeste kaela. See on põhimõte, mida me kogu elu järgime. Me nõuame selle järjepidevat järgimist Venemaa riigiorganitelt ja ka rahvusvahelised organisatsioonid peavad seda järgima," kirjutasid Venemaa inimõiguslased.

Milleni see julge samm välja viis, on teada: julmalt ja demonstratiivselt paraolümplasi PyeongChangi ei lubatud, raiudes nende jaoks läbi isegi "neutraalse" osavõtuvõimaluse. Aga ega meie õiguste eest võitlejad hakanudki seda nõudma.

Miks siis inimõiguste eest võitlejad, kes poolteist aasta tagasi sõna võtsid, täna sõbralikult vaikivad?

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita>>

Mul on oma versioon.

Sellepärast, et Venemaa inimõiguslased on sellest ajast saadik kõigest aru saanud.

5. detsember saab olema Venemaa spordis tähtis päev
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Ennekõike jõudis neile kohale, et 2016. aastal käivitunud Venemaa-vastane kampaania ei kujuta endast mingit äkilist sähvatust, vaid uut strateegiat. See on mõeldud tõsiselt ja pikaks ajaks. Ning mida edasi, seda vähem on selles lubatavad igasugused rumalused "universaalsete inimõiguste" kohta. Ja muuks lüürikaks.

Varem, kuni kõik olid veendunud, et särava ühepolaarsuse väljakujunemine maailmas jätkub ja miski seda ei takista, olid igasugused jutupaunikud oma ridades lubatud. Sel määral, et "mitte küll protestida, aga vähemalt vaielda."

Ent nendest aegadest on paljugi muutunud. Isegi "ülemaailmse demokraatia peaprovintsis" läks midagi viltu ja valiti vale mees. Seejärel said ookeaniüleste projektide tiivad kärbitud. Seejärel läks Süürias midagi nihu, ja kõik ei lõppenud sugugi nii, nagu mõttekojad olid ennustanud. Nüüd aga jõuab lugu juba selleni, et tibatilluke Aasia riik ähvardab maailma hegemooni ballistilise raketiga Hwasong-14 ning temaga ei juhtu seepeale midagi.

Selles olukorras on anarhia inimõiguste ja vabaduste eest võitlejate hulgas lubamatu. Kõik üle kogu maailma leiduvad komiteed ja komisjonid, keskused, laureaadid, stipendiaadid ja valitsusvälised organisatsioonid, kes on ustavad demokraatlikule üleilmastumisele ja üleilmastumise demokratiseerimisele, peavad kõlama ühtses häälestuses. Ning sellest häälestusest kinni pidama, kui õiguste ja vabaduste kontrollpaketi valdajad kollektiivselt vaikivad. Ja kõik, kes lugupeetud rahvusvahelistest autoriteetidest ei taha muutuda petisteks, enesesse sulguvad ja vakka püsivad.

Iseäranis puudutab see venelastest "maailmavõitlejaid". Nendega käib omaette arveldus. Nendele, kes lähevad üle oma sünnimaa vaenuliku, agressiivse, hübriidselt igas valdkonnas sõdiva ja leviva propaganda poolele, andestamist ei tasu loota. Isegi pisiasjades. Vastasel juhul ei garanteeriks keegi neile stipendiumeid, kutseid seminaridele, honorare konsultatsioonide je ettekannete eest, loenguid, Schengeni või USA elamislubasid. Mitte keegi ei garanteeriks midagi isegi nende välismaal lapsendatud lastele.

Aga ei. Praegu on nende õigete venelaste, kes ei taha loobuda tsiviliseeritud riikide olemusest, kodumaa suhtes omaks võetud teistsugune toon: "Propaganda on jõuetu. Putin ei suuda sundida kõiki dopingu asjus vaikima. Kuritahtlik korrumpeerunud režiim liigub järjekindlalt oma äkilise kuulsusetu lõpu poole." Venemaast tuleb kõnelda vaid niiviisi – otsustavalt ja voorimehe kombel.

Või vähemalt vaikida.

Ja sellepärast vaikivadki inimõiguslased, vaikivad korruptsiooni vastu võitlejad, vaikivad "maailmanimedega õigusteadlased". Mitte keegi ei taha endale häda kaela tõmmata nõnda hoomamatu mõiste nimel nagu "isamaaarmastus" nimel, liiati kui seda annab määratleda kuidas iganes.

Lõppude lõpuks on kõik loogiline. Kui sportlased ise oma tulevikule mõeldes ei riski rahvusvahelise instantsi vastu protestida (ja samaviisi toimivad ka Venemaa spordiametnikud), siis miks peaks inimõiguslaste kogukond see viimne mohikaanlane olema? On nad mingid sinisilmsed või?

Aga tegemist on üsna näruse sümptomiga. Sest see näitab ilmekalt terve hulga justkui "meie" privilegeeritud ühenduste puhul tegelikku solidaarsustaset oma riigi ja kamaalastega suhtes.

Kusjuures võib-olla sedaviisi ongi parem. Enamuse jaoks jääb vähem illusioone.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

60
Tagid:
Olümpiamängud, WADA, inimõiguslane, PyeongChang, Venemaa
Teema:
Dopingusõda (74)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega