USA sprinter Justin Gatlin sattus uude dopinguskandaali

Venemaa skandaal pole kaugeltki ainus

74
(Uuendatud 12:08 24.12.2017)
Mööduval aastal keskendus maailm Venemaale, eriti viimasel ajal, kui ROK teatas, et Venemaa sportlased peavad olümpiamängudel võistlema neutraalse lipu all, kuid sugugi vähem ei lehka sobitegemise järele ka USA-s ja kõikjal mujal maailmas

Mats Wennerholm, Rootsi väljaanne Aftonbladet Inosmi vahendusel

Justin Gatlin ei suuda enam kunagi talle langetatud kahe süüdimõistva dopinguotsuse eest ära joosta. Ja nüüd, kui tema treener Dennis Mitchell ja endine agent Robert Wagner teolt tabati, on ta uuesti sündmuste keskpunktis. Gatlin väidab, et pole süüdi, kuid kes see ikka end ise süüdi tunnistab?

Kõik, mida ma nüüd tean: enam ei saa kedagi usaldada.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Mööduval aastal keskendus maailm Venemaale, eriti viimasel ajal, kui ROK teatas, et Venemaa sportlasetel tuleb olümpiamängudel võistelda neutraalse lipu all.

Kuid sugugi vähem ei lehka sobitegemise järele ka USA-s ja kõikjal mujal maailmas. Jooksjateriigid Etioopia ja Keenia peaksid loomulikult rahul olema, et WADA Venemaale keskendus.

Saksa telekanali ARD paljastused clenbuteroli sisaldusest mõne Jamaica sprinteri uriiniproovides 2008. aasta Pekingi olümpiamängudel sumbus samuti kiiresti Venemaa skandaali. Need mängud olid Jamaica suureks läbimurdeks: sprindialadel võideti 10 medalit.

Nüüd kinnitab ROK, et avastatud keelatud ainete jäljed olid liiga nõrgad, et seda dopingu tarvitamisena kvalifitseerida, sportlased võisid sellise annuse saada ka clenbuteroliga ravitud loomade liha söömisest.

Seega Jamaicat ei süüdistata, vaid neile üksnes teatati, et aine jälgi leiti mitme erineva spordiala sportlastelt. Kuid häirekell ei ole helisenud loomulikult mitte ainult korra ega kaks.

Putin kommenteeris ROKi otsust >>

Ja nüüd siis paljastas Briti ajaleht The Telegraph Gatlini ja tema lähikondsed, kes väitsid, et võivad hankida testosterooni ja rääkisid, kui laialt on levinud inimeste petmine dopinguga. Kuid Gatlin ajab vastu. Kahel korral varem käitus ta samamoodi.

Venemaa spordiminister Pavel Kolobkov
© Sputnik / Антон Денисов

Gatlin on üks vähestest, kes on suutnud pärast kaht eemaldamist suurde sporti tagasi tulla. Viimane eemalolek kestis neli aastat. Ma ise arvan, nagu paljud teisedki, et talle ei peaks enam kunagi võimalust andma. Tema puhul on ainus lahendus eluaegne eemaldamine.

Kuid 35-aastaselt teenib ta spordis endiselt miljoneid, ka tänu kullavõidule maailmameistrivõistlustel 100 meetri jooksus sel suvel. Kui Gatlini tookord finaalis publiku lemmikut Usain Bolti võitis, vilistasid pealtvaatajad ta välja.

Briti publik suhtub dopingusse umbes samamoodi nagu Rootsis. Ta ei kipu petistele andeks andma, nagu paljudes teistes riikides.

Nüüd ei saa Gatlinit milleski süüdistada, see on vaid kahtlus, kuid paljud imestavad, kuidas ta suudab 35-aastaselt ikka veel nii hea olla. Viimastel aastatel on tema tulemused olnud isegi paremad, kui 22-aastaselt, kui ta kulla võitmisega 2004. aasta Ateena olümpiamängudel ja 2005. aasta maailma meistrivõistlustel Helsingis tuntuks sai. Pärast seda jäi ta vahele teist korda ja eemaldati neljaks aastaks kuni 2010. aastani.

Doping-gate: kuidas Venemaa sportlased end kaitsta saavad >>

Praegu ei ole mingeid otseseid tõendeid ja pärast tagasipöördumist pole ta kunagi dopinguga vahele jäänud.

Ent ajalugu on mind õpetanud, et dopingu tarvitamisega vahele jääda on peaaegu võimatu, kui selleks on tõeliste asjatundjate tugi.

Peaaegu kõik maiilma suuremad dopinguskandaalid on algatanud "koputajad", mitte dopingulaborid. Erandiks oli Ben Johnson 1988. aastal Soulis, kui ta püüdis pärast vigastust ja vahetult enne võistlust meeleheitlikult oma vormi taastada ja tarvitas stanozolol steroidi. Käimasolevas Venemaa skandaalis andis WADA-le kõik vajalikud materjalid just informaator.

Suur Balco labori skandaal Ameerikas, mis puhkes 2003. aastal, algas sellest, kui Marion Jones'i treener Trevor Graham saatis laborisse THG jälgedega süstla, millega vedas enda järel kuristikku rekordarvu Ameerika tähtsportlasi.

Lance Armstrongist pole siinkohal üldse mõtet rääkida. Ta oli kõrvuni dopingut täis pumbatud, kuid ei jäänud kunagi vahele, kuni tema meeskonnakaaslane tema edu saladuse avaldas.

Jääb üle vaid oodata, millega seekord lugu lõpeb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

74
Tagid:
skandaal, doping, sport, Olümpiamängud, WADA, ROK, Justin Gatlin, Venemaa, USA
Teema:
Dopingusõda (74)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega