5. detsember saab olema Venemaa spordis tähtis päev

Doping-gate: kuidas Venemaa sportlased end kaitsta saavad

103
(Uuendatud 17:23 28.11.2017)
5. detsember saab olema Venemaa spordis tähtis päev. Sel päeval teeb Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) täitevkomitee teatavaks otsuse Venemaa sportlaste osalemise kohta 2018. aasta taliolümpiamängudel

Aleksei Avdohhin agentuurile Sputnik

Võimalikud on erinevad stsenaariumid. Nendest kõige halvema korral ähvardab Venemaad totaalne eemaldamine olümpiamängudelt või sportlaste kutsumine mängudele neutraalses staatuses – ilma lipu, hümni ja rahvuslike sümboliteta nende võistlusvormidel.

Kes Veenemaa koondise kallal urgitseb

Spordis Venemaa suhtes rakendatavate sanktsioonide põhjus on teada isegi spordikaugetele inimestele: väidetavalt on Sotši taliolümpiamängude dopinguproove manipuleeritud. See lugu on tolmunud – ROK-i Venemaa-vastane antidopingualane uurimine on kestnud juba üle aasta, kuid reaktiivsesse faasi jõudis see alles praegu. 

Juriidilise aluse ROK lõppotsusele valmistasid ette kaks ROK-i distsiplinaarkomisjoni. Ühe eesotsas oli 70-aastane šveitslane Samuel Schmid, kes uurib siiamaani riiklike struktuuride puutumust dopinguga Venemaa spordis. Uurimistulemuste avalikustamist on lubatud detsembri alguseks.

#noRussianoGames: Peterburi koolipoisi menukas algatus sotsiaalvõrgustikes >>

Teine šveitslane Denis Oswald (temagi on 70-aastane) juhib komisjoni, mis uuris võimalikke manipuleerimisi Venemaa sportlaste dopinguproovidega 2014. aasta Sotši taliolümpiamängudel ja on oma supi juba valmis keetnud: Sotšis võistelnud 16 Venemaa sportlase tulemused on tühistatud, Venemaalt on ära võetud 8 olümpiamedalit. Ja see pole veel kõik – ees seisavad uued kuulamised laskesuusatajate, bobisõitjate, kiiruisutajate ja hokimängijate kohta.

Mida sportlastele ette heitetakse

Kui kummaline see ka pole, on kõik venelaste Sotši mängudel antud dopinguproovid puhtad ega sisalda mingeid keelatud aineid. Sellise avalduse tegi Oswald ROK septembrikuisel istungjärgul Limas.

Mida siis Venemaa sportlastele ette heidetakse? Oswaldi komisjon juhtis tähelepanu kolmele momendile:

  • vigastustele ja kriimustustele dopinguproovide anumate kaante sisepindadel;
  • anomaalsele soolakontsentratsioonile analüüsides;
  • sama sportlase erinevate proovides DNA mittekokkulangemisele.

Kõik see on ROK-i arvates Sotši dopinguproovide manipuleerimise tulemus.

Spordidetektiiv

Venemaale tehtud dopinguetteheidete ajendiks sai Kanada juristi Richard McLareni ettekanne, mis algatas Ülemaailmse antidopinguagentuuri (WADA) uurimise Venemaa kohta. Selle esimene osa ilmus juulis enne 2016. aasta suveolümpiamänge.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Венявский

Peamiseks, ja paistab, et ainsaks McLareni informaatoriks osutus endine Moskva antidopingulabori direktor Grigori Rodtšenkov, kes lahkus Venemaalt paar kuud varem. Ta rääkis palju, kuid kontrollida tema juttu Sotši laboratooriumi seina tehtud august, torumeheks ümberriietunud FSB agendist, öisest uriiniproovide vahetamisest, martini ja viski põhjal kokku segatud dopingukokteilidest ei ole enam võimalik, seda enam tõestada.

Järgneva pooleteise aasta jooksul pärast ettekande avalikustamist tõrjus Venemaa kõik süüdistused. Sportlased on nii enne, kui ka pärast Olümpiamänge andunud sadu laitmatuid dopinguproove.

Venemaa uurimiskomitee viis McLareni ettekandes toodud faktide suhtes läbi omapoolse uurimise ja avalikustas põhjaliku kokkuvõtte. Venemaa õiguskaitseorganid süüdistasid Rodtšenkot ametiseisundi kuritarvitamises ja saatsid Interpolile tema vahistamistaotluse.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita — ärge lootkegi >>

Tegemata jäi ainult üks – katse vaidlustada juriidiliselt McLareni ettekanne rahvusvahelistes kohtuinstantsides. Alles nüüd saab selgeks, kuivõrd tähtis see oleks olnud.

Kui oled vait, tähendab, et oled süüdi

Ettekande teises osas (ilmus 2016. aasta detsembris, 5 kuud pärast esimest osa) seletas McLaren, et esimese osa kriitika puudumine tõendab tuvastatud faktide õigsust.

1980. aastal Moskvas algasid XXII olümpiamängud.
© Sputnik / Валерий Шустов

Selline on Kanada õigussüsteemi eripära (aga McLaren ja WADA, peakorteriga Montrealis tegutsebki selle järgi). Kõik, mis on avalikustatud ega ole mõistliku aja jooksul vaidlustatud, loetakse õigeks. Ja mida rohkem aega on nende, võimalik, et ebaõigete faktide avalikustamisest möödunud, seda meelsamini võtab avalikkus seda tõe pähe.

Kusjuures seda ümber lükata on võimalik ainult õigusrikkumise toimepanemise koha järgses kohtus. Selliste kohtuprotsesside puudumine võrdub süü tunnistamisega.

Seepärast, saamata Venemaalt kohtulikke vastuväiteid, veendus McLaren üha rohkem enda ja Rodtšenkovi sõnade õigsuses.

WADA võttis tagasi kahtlustused Venemaa sportlaste suhtes >>

Kuigi põhjust kohtusse kaevata oli ettekandes pisavalt. Venemaa sportlaste alandav revisjon enne 2016 Rio olümpiamänge, kogu paraolümpiameeskonna eemaldamine, paljude rahvusvaheliste võistluste korraldamisõigusest ilmajätmine, Venemaa antidipinguagentuuri (RUSWADA) litsentsi tagasikutsumine, medalite äravõtmine – kõik viimased Venemaa spordi pihta antud hoobid olid McLareni ettekande tagajärjed.

Hagi on siiski esitatud

Venemaa venitas viimse hetkeni. Võimalik, et loodeti ROK lojaalsusele või Venemaale nii tüüpilisele "äkki läheb õnneks" mentaliteedile, kuid tuleb välja, et sellega muutus olukord pöördumatuks. Mingite hagidega enne taliolümpiamänge ei saa seda enam parandada, aega ei jätku.

Kuid Venemaal on ka sportlasi, kes on valmis oma mainet ja head nime iseseisvalt kaitsma.

ОМ 2016.
© REUTERS / ALKIS KONSTANTINIDIS

Dmitri Sokolov, Kirill Svešnikov ja Dmitri Strahhov on laiemale avalikkusele vähetuntud sportlased. Nad on Venemaa trekiratturite koondise liikmed, kellele Rio de Janeiro mängud oleksid võinud olla nende karjääri esimesed, kuid said nendele alandavaks mõnitamiseks.

Läbinud edukalt kõik valikvõistlused, saabusid Sokolov, Svešnikov ja Strahhov Brasiiliasse, asusid elama olümpiakülla ja valmistusid meeskonnasõiduks. Päev enne avatseremooniat teatati neile nende mängudelt eemaldamisest ja paluti koondise elupaigast lahkuda, sest nende nimed tulid üles McLareni ettekandes sisalduvas dopinguproovide kadumise skeemis.

Kuidas sportlastest patuoinad tehti

Niisiis Svešnikovi, Sokolovi ja Strahhovi eemaldas mängudelt kolmest ROK ametnikust koosnev grupp McLareni valeinformatsiooni alusel positiivsete dopinguproovide kadumise programmi kohta. Ettekandes märgitakse, et jalgratturid andsid positiivsed rekombinantse erütropoetiini dopinguproovid (Strahhov isegi kaks korda), kusjuures nendel päevadel, kui sportlased mingeid dopinguproove ei andnud.

McLaren loobus Venemaa dopingusüüdistustest >>

Ettekandes on nende nimesid mainitud seoses Moskva antidopingulabori osakonnajuhataja Grigori Krotovi kirjaga. Rodtšenkov teatab, et jalgratturite analüüsid andsid positiivse tulemuse erütropoetiinile, kuid, ja siin on veel üks kumaline asjaolu, markeerib meed proovid naisisikute antud proovidena.

Ratturid meenutavad, et 2013. aasta oktoobris tulid nende juurde Peterburis RUSADA töötajad. Nad võtsid jalgratturitelt uriiniproovid ja edastasid need analüüsimiseks Moskva antidopingulaborile, mida juhtis Rodtšenkov.

Proovide võtmise protseduur tundus ratturitele kahtlane. Pärast analüüside andmist RUSADA esindajatele ei suletud proovianumaid kaantega, nagu WADA eeskirjad ette näevad. Treener Kuznetsovi küsimusele vastas RUSADA töötaja, et see on eksperimentaalne test, mida tehakse Rodtšenkovi ja RUSADA juhi Kamajevi nõudmisel ning seepärast võib standardprotseduuridest kõrvale kalduda.

WADA: Vene valitsus juhtis ulatuslikku dopingusüsteemi >>

Paari päeva pärast helistas keegi tundmatult telefoninumbrilt Kuznetsovile ja teatas, et ratturid andsid positiivse dopingutesti rekombinantsele erütropoetiinile. Kuznetsov seda ei kontrollinud, kuid saatis ratturid juba järgmisel päeval sõltumatusse "Invitro" laborisse. Sealsetes analüüsides ei ületanud erütropoetiini tase loomuliku taset organismis.

Kuznetsov teavitas juhtunust, samuti ratturitele teadaolevast Rodtšenkovi väljapressimise skeemist koheselt Venemaa spordiministri asetäitjat Juri Nagornõhhi. Skeemi kohaselt nõuti sportlastelt 140 kuni 160 tuhat rubla selle eest, et nende dopinguproovide positiivsed testitulemused eemaldatakse enne, kui nad jõuavad WADA andmebaasi ja ADAMS süsteemi.

On huvipakkuv, et selle skeemi (mille osalisteks olid Kamajev, Rodtšenkov ja tema õde Marina), kus positiivseid dopinguproove võltsiti, et nende varjamise eest sportlastelt raha välja pressida, kinnitas WADA oma 19. novembri 2015. aasta aruandes.

Pärast Kuznetsovi pöördumist Nagornõhhi poole jäeti jalgratturid rahule ja väidetavalt positiivseid dopinguproove ei meenutanud enam keegi. Nad jätkasid treenimist ja võistlemist nii enne kui ka pärast Rio olümpiamänge.

Mainimine kummalises kirjas, mis ettekandesse sattus, osutus piisavaks, et sportlased karjääri tähtsamatelt võistlustelt eemaldada. Nad ei saanud seda asja niisama jätta – niivõrd suur oli nende pettumus.

Svešnikov, Strahhov ja Sokolov süüdistasid McLarenit ja WADA-t lohakuses, laimus, solvavas vales, ametiseisundi kuritarvitamises, vandenõus ja eraelu puutumatuse rikkumises. Nende haginõue on 6 000 000 dollarit kahju ja saamata jäänud tulu hüvitamiseks, lisaks 1 miljoni trahvi määramine McLareni ja WADA kuritahtliku tegevuse eest.

Protsess tõotab tulla pikk – ainuüksi esialgseteks toiminguteks näeb Kanada seadus ette umbes kaks aastat.

Kuid sportlased on valmis ootama, et taastada oma maine, aus nimi ja võimalust vaadata nende ümber olevatele inimestele julgelt silma. Õiguse jaluleseadmiseks ei ole neil ajast kahju.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

103
Tagid:
analüütika, poliitika, doping, sportlased, sport, Olümpiamängud, WADA, ROK, Richard McLaren, Venemaa
Teema:
Dopingusõda (74)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega