Fännide  meeleavaldus Venemaa olümpiakoondise toetuseks

#noRussianoGames: Peterburi koolipoisi menukas algatus sotsiaalvõrgustikes

59
(Uuendatud 20:22 28.11.2017)
Maailma spordiametnikud ehitavad tõkketara sportlaste ja nende fännide vahele, usuvad peterburilastest isa ja poeg Starkovid, kes on käivitanud sotsiaalvõrgustikes spontaanse meeleavalduse Venemaa olümpiakoondise toetuseks

ТАLLINN, 28. november, Aleksei Stefanov. "Kui langetati otsus meie suusatajate mängudelt kõrvaldamiseks, tuli Roma, kes juba kuus aastat tegeleb suusatamisega ning on nende sportlastega isiklikult tuttav, minu juurde ja küsis: "Aga kui nüüd minu kohta oleks sedasi öeldud, mida te siis tunneksite?" ütles agentuurile Sputnik Romani isa Igor Starkov.

Акция российских болельщиков в поддержку отстраненных российских лыжников
© Sputnik / Яша Каррара
Fännide meeleavaldus Venemaa olümpiakoondise toetuseks

"Ma vastasin, et ega teagi, mis sel juhul minuga juhtuks. Nii ta siis tegigi ettepaneku vene sportlasi sotsiaalvõrgustike kaudu toetada – lapsed on praegu ses mõttes väga tänapäevased. Romalt võib küsida tema klassikaaslase telefoninumbrit ja ta ei suuda seda leida, aga kui tal on tarvis kõigiga korraga ühendust võtta, leiab ta sõbrad otsekohe sotsiaalvõrgustike kaudu üles. Nii et selle meeleavalduse algataja roll kuulub täielikult temale. Mina aitasin ainult salvestada intervjuu ühe diskvalifitseeritud sportlase, Maksim Võlegžanini ema Rufima Pavlovnaga," lisas ta.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita — ärge lootkegi >>

Ebavõrdne kohtlemine

Veel kuus aastat tagasi ei teadnud Starkovide perekond suusatamisest suurt midagi, kuid Romani soov saada suusatajaks ja seejärel saada kutseliseks sportlaseks pööras nende elus uue lehekülje – nüüd on nad kõigi Venemaa ja rahvusvaheliste võistlustega mitte ainult kursis, vaid püüavad ka paljudel neist kohal olla. Seal on nad tutvunud mitte üksnes sportlaste endi, vaid ka nende pereliikmetega, sõpradega, naistega, vanematega. Nende hulgas on ka ühe eluaegse võistluskeelu saanud sportlase – Maksim Võlegžanini ema.

WADA võttis tagasi kahtlustused Venemaa sportlaste suhtes >>

"Võib kirjutada rohkesti postitusi ja nende kommentaare, laike märkida, aga kui inimesed näevad selle mehe ema silmi, kes oma poega lapsest peale treeningutele vedas, temaga tegeles, ja kellele järsku alusetult öeldakse, et tema poeg on see kõige viimane, et temalt võetakse ära ta auhinnad ja võimalus neid veel võita, ei ole see vähemasti aus. Vanemad kannatavad sellest kõige enam. Seetõttu me palusimegi Rufina Pavloval kõnelda tema pojast ja oma tunnetest," selgitas Starkov vanem.

13-aastase Roman Starkovi flashmob sai alguse sellest, et ta avaldas oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus VKontakte pika kirja, milles ta kirjutas, et on mures Maksim Võlegžanini, Jevgeni Belovi, Aleksandr Legkovi, Aleksei Petuhhovi, Jevgenia Šapovalova, Julia Ivanova ja teiste vene sportlaste saatuse pärast, keda "ilma mingite tõenditeta sunnitakse alatiseks areenilt lahkuma" ning on nördinud "topeltstandardite" üle. Näiteks selle üle, et Venemaa sportlaste taustal "saab Norra suusataja Martin Sundby tõestatud dopingutarvitamise eest ainult kahekuise võistluskeelu".

FIFA lükkas ümber kuuldused Venemaa koondise uurimisest >>

"Ma olen alati igatsenud saada olümpiavõitjaks. Ma uskusin olümpialiikumisse! Kuidas ma saan oma tulevikus kindel olla, kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee, kes peab sportlaste huve kaitsma ja kõigisse ühtemoodi suhtuma, teeb selliseid karme otsuseid lihtsalt kellegi ütluste põhjal? Kogu maailm ei saa aru, miks ainult Venemaa sportlaste osas säärane suhtumine. Miks me kõik vait oleme – sportlased, riik, maailm? Miks? ROK hävitab omaenese kätega olümpialiikumise ideaale ja põhimõtteid!" märkis Roman oma kirjas ja kutsus "kõiki inimesi, spordisõpru, sportlasi andma ebaõiglusele vastulöök" ja "mitte vaikima".

Ennustamine analuusidenajal >>

Kiiresti populaarseks

See üleskutse koos videoga sai alguseks spontaansele meeleavaldamisele, mis on kiiresti ületanud Romani ja tema vanemate tutvusringkonna piirid. Sotsiaalvõrgustikus VKontakte tuli otsekohe luua terve kogukond mitte enam lihtsalt vene suusatajate, vaid kogu Venemaa olümpiakoondise kaitseks, ning see on hakanud veebis väga kiiresti populaarsust koguma. Siin on info meie sportlaste võistlustelt kõrvaldamise ümber toimunud sündmustest, auhindade ja nimetuste äravõtmisest hakanud palju kiiremini levima. Ka põhiliseks teemaviiteks nii Romani veebilehele kui ka võrgukogukonnale sai hüüdlause #noRussianoGames.

Акция российских болельщиков в поддержку отстраненных российских лыжников
© Sputnik / Яша Каррара
Fännide meeleavaldus Venemaa olümpiakoondise toetuseks

"Ma isegi ei arvanud, et minu ja kogukonna kodulehel on nii palju vaatamisi. Olin kindel, et kui keegi mu üleskutset silmabki, siis nii 100 – 200 inimest. Seegi oleks olnud juba väga hea. Tahtsin lihtsalt poistele näidata, et inimesed toetavad neid," ütles Roma agentuurile Sputnik. "Oma aktsiooniga tahan ma saavutada üht – et meie sportlased nende ebaõiglaste süüdistustega rahule jäetaks ja kõik nende võidetud medalid neile tagasi antaks. Ja veel, muidugi, tahan näha kõiki meie sportlasi Olümpiamängudel esikohtadel. Sest meil on maailma parim meeskond!"

Las näevad, et meid on palju

Ööl vastu esmaspäeva jõudsid Starkovid tagasi Soomest Ruka linnast, kus lõppes murdmaasuusatamise maailmakarika esimene etapp. Enne sõitu tellisid Starkovid sada T-särki vene suusatajate fotoportreedega ja kirjaga No Russia, No Games, "et poisid," nagu Starkov vanem ütleb, näeksid, et meid on väga palju."

1980. aastal Moskvas algasid XXII olümpiamängud.
© Sputnik / Валерий Шустов

Miljardite pöidlahoidjate hääl

Tema sõnade kohaselt "rahvusvahelised spordiametnikud ehitavad tõkketara sportlaste ja spordifännide vahele", "ei taha kuulda, mida sportlased neile räägivad", "arvavad, et nemad seisavad sellest kõrgemal", "kuid "ilma pealtvaatajateta, ilma toetuseta, ilma inimesteta staadionitribüünidel pole kellelegi sporti vaja".

"Ma mõtlen, et kui need spordiametnikud tuhandete sportlaste häält ei kuule, siis peavad nad kuulda võtma mitmemiljardilise spordifännide armee hääl. Kui kolme päevaga oli meie flashmobi #noRussianoGames videot Maksim Võlegžanini emaga vaadanud mitusada tuhat inimest, tähendab see, et me oleme õigel teel. Ja tõenäoliselt koputame niiviisi kiiremini ka lääne spordisõprade südametele, et nad näeksid ja mõistaksid, milline omavoli spordimaailmas toimub, ja toetaksid meid," lausus Igor Starkov lõpetuseks.

USADA kutsub üles Venemaad taliolümpialt kõrvale jätma >>

Iga minutiga koguneb sõnumeid teemaviitega #noRussianoGames kõigis sotsiaalvõrgustikes üha enam ja enam, meeleavaldamisega liituvad mitte ainult spordifännid, vaid ka poliitikud, ühiskonnategelased, tuntud inimesed nii Venemaalt kui raja tagant. 5. detsembril aga peab Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee langetama otsuse Venemaa osalemise kohta 2018. aasta taliolümpiamängudel Pyongyangis. Roma Starkov loodab, et ametnikud saavad tema üleskutsest teada ja võtavad kõikide aktsiooniga #noRussianoGames ühinenud spordisõprade arvamust kuulda.

59
Tagid:
sportlased, fännid, meeleavaldus, sotsiaalvõrgustik, sport, toetus, Olümpiamängud, olümpiakoondis, ROK, Roma Starkov, Igor Starkov, Peterburi, Venemaa
Teema:
Dopingusõda (74)
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega