Skandaal Eesti jalgpallis, illustratiivne foto

FCI Tallinn ja FC Flora said fännide käitumise pärast trahvi

139
(Uuendatud 11:07 20.09.2017)
Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) distsiplinaarkomisjoni otsusega määrati kahele pealinna jalgpalliklubile FCI Tallinn ja FC Flora kohtumise ajal publiku vahel puhkenud kakluse eest rahatrahv

TALLINN, 16. september — Sputnik. 2016. aastal Eesti meistriks tulnud FCI Tallinna karistati 3000 ja 2015. aasta meistermeeskonda FC Flora 550-eurose trahviga. Kohtumine toimus laupäeval 9. septembril FCI Tallinna staadionil Punasel tänaval ja lõppes tulemusega 3:1. 

Komisjonile esitati vahejuhtumi tõenditena 7 kirjalikku seletust, 3 videosalvestist ja 89 fotoülesvõtet. Komisjon langetas arutelu tulemusena järgmise otsuse: võõrustajavõistkond FCI Tallinn rikkus meistrivõistluse reglementi ega taganud kohtumise turvalisust. Üks pealtvaataja jooksis väljakule ja teine üritas sama teha, fikseeriti erinevad korrarikkumised ja toimus kaklus.

Briti ajaleht Independent kritiseeris Inglismaa jalgpallikoondise pöidlahoidjaid, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

FCI Tallinna karistati selle kakluse eest 1500-eurose rahatrahviga ja lisaks määrati 1500 eurot trahvi korra ja ohutuse tagamatajätmise eest. Arvestati ka kirja, mille EJL oli saatnud FCI Tallinnale 8. septembril selle kohta, et käimasoleval hooajal on puudujääke turvalisusega juba esinenud. FC Flora sai 300 eurot trahvi oma poolehoidja eest, kes mängu ajal väljakule jooksis ja 250 eurot publiku ebaväärika käitumise eest tervikuna.

"Vene impotendid, kasige Moskvasse!"

FCI Tallinna tegevdirektor Aleksandr Altosar väidab asjassepuutuvalt, et kuigi FCI Tallinnale määratud rahatrahv oli kuus korda suurem, provotseerisid konflikti just külalismeeskonna poolehoidjad. 

"Meie staadionil oli see esimene kord. Seitsme aasta jooksul pole siin olnud ühtki probleemi. Kui inimesed tulevad jalgpallimängu vaatama selleks, et seal korda rikkuda, siis seda nad ka teevad," teatas Altosar portaalile Sputnik Eesti.

Tema sõnul olid paljud külaliste poolehoidjad purjus ja karjusid: "Vene impotendid kasige Moskvasse," ning üritasid mängu katkestada.

Esimesena kasutas Tallinna jalgpalliklubi FCI Tallinn kohta sõna "impotent" Eesti jalgpalliportaali soccernet.ee ajakirjanik Kasper Elissaar. Pärast Meistrite liiga ebaõnnestunud matši Malta jalgpalliklubiga "Hibernians" avaldas ta artikli pealkirjaga "Kaks ei jäänud kolmandata. Impotentne Infonet vajus murule".

Reinar Hallik
© Sputnik / Ангелина Мандрыка

Võimalik põhjus – FC Flora poolehoidjate soovimatus mänguväljakut jagada

FCI Tallinna direktor arvab, et see oli ettekavandatud aktsioon, et kutsuda FC Flora juhtkonda üles mitte lubama FCI Tallinnal mängida järgmisel hooajal "A. Le Coq Arenal", mis on ka Eesti koondise peastaadion.

Väärib märkimist, et Lasnamäe (pealinna suurim peamiselt venekeelse elanikkonnaga linnaosa) jalgpalliklubi FCI Tallinn kavandab järgmisest hooajast oma mängud läbi viia just seal.

"550-eurone trahv määrati korratuse algatanud väljakule jooksnud pealtvaataja eest, kelle pärast mäng peatada tuli, kuid need, kes teda kinni ei hoidnud, said palju suurema rahatrahvi – 3000 eurot. Mõelge nüüd ise, on see õiglane või mitte" lisas Altosar.

FCI Tallinna president Andrei Leškin kirjutas oma Facebooki kontol sarkastiliselt: "Jääb arusaamatuks, mille eest trahviti Florat? Nad aitasid meil välja selgitada lünga turvasüsteemis, neid oleks tulnud premeerida, võib-olla isamaale osutatud teenete eest koguni orden anda."

See ei ole esimene FC Flora ja FCI Tallinna konflikt. Sputnik Eesti venekeelses versioonis on varem ilmunud nende meeskondade mängu ajal rahvuslikul pinnal toimunud inetutest solvangutest.

Eesti Jalgpalli Liidu kommentaar

Distsiplinaarkomisjon arutas teemat väga põhjalikult — esmalt said kõik liikmed tutvuda materjalidega ja seejärel järgnes peaaegu kahe tunni pikkune arutelu.

Võtame alati karistuste määramisel arvesse ka varasemat praktikat. Näiteks 2009. aastal, kui oli tõsine intsident Sillamäel, määrasime Sillamäe klubile 3 miinimumpalga suuruse rahatrahvi ja lisaks veel tingimusliku koduväljaku keelu. Miinimumpalk on täna 470 eurot ehk siis 1500 euro suurune trahv FCI poolehoidjate kaklemise eest tulenes ka sellest praktikast. Tõsi, arvestasime, et võrreldes 2009. aastaga on liiga publikuhulk ja avalik tähelepanu oluliselt suurenenud.

Mis puudutab turvalisuse tagamist mängudel, siis palusime intsidenti analüüsida turvaekspert Einar Lillol, kes tõi välja: olukorra eskaleerumise põhjuseks olid ebapiisavad turvameetmed, see tähendab nii füüsilist turvatöötajate arvu kui ka poolehoidjate eraldamist, samuti õiget ettevalmistust lähtuvalt poolehoidjate kultuuriruumist. Eriti kahetsusväärne ja raskendav asjaolu karistuse määramisel on see, et kannatada sai ka asjasse mitte puutuv laps.

Turvalisuse eest mängul vastutab koduklubi. Saatsime FCI Tallinnale 8. augustil ehk kuu aega enne intsidenti kirja, kus tõime välja tervelt 8 FCI kodumängu hooajast 2017, kus oli rikutud Premium liiga juhendit — oli nõutust vähem turvamehi mängul. Suuliselt on sellele mitmel korral tähelepanu juhtinud inspektorid.

Premium liiga juhend lubab ebapiisavate turvameetmete rakendamise korral automaatselt, ilma komisjoni otsuseta määrata kuni 500 euro suuruse trahvi, mida me FCI suhtes ei ole kordagi rakendnud. Seega oli turvalisuse tagamise eest määratud 1500 euro suurune trahv nii konkreetsel mängul kui ka kogu hooaja jooksul esinenud puuduste eest.

Väljakule jooksmise osas — viimane trahv, mis selle eest Eesti liigas määrati, oli kaks hooaega tagasi Nõmme Kaljule, summaks 100 eurot. Nüüd määrasime FC Florale 300 eurot — põhjuseks üks väljakule jooksmise katse ja üks väljakule jooksmine.

250 euroga karistati lisaks Flora fänne staadioni sisekorra rikkumiste eest — näiteks oma sektorist lahkumine esimesel poolajal jms. Mitte üheski selgituses ega materjalis, ka mitte FCI Tallinna poolt meile saadetud materjalides, ei ole kordagi mainitud rahvuslikul pinnal skandeerimist. Kui selline tegevus oleks tõestatud, siis on sellise käitumise eest karmimad karistused. "

139
Tagid:
publik, trahv, jalgpall, skandaal, Infonet, Flora, EJL, Eesti