Venus ja Serena Willams.

"Jah" narkootikumidele, "ei" meldooniumile: mis haigusi põevad Ameerika tšempionid

122
USA-le kuldmedaleid võitnud põdurate sportlaste diagnoose ei täpsustata. Siiski on teada, et suurem osa preparaate, mida tšempionidel tarvitada lubati, on narkootilise toimega.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ülemaailmne antidopinguagentuur (WADA) süüdistas Venemaa häkkereid keelatud aineid tarvitanud sportlaste kohta andmete lekitamises. Organisatsioon märkis, et salajasse andmebaasi sissemurdmine seab löögi alla Venemaa usaldusväärsuse. RIA Novosti uuris, miks ja milleks lubatakse Ameerika sportlastel dopingut kasutada.

Rasked haigused ja kaalukad põhjused

Häkkeritegrupi Fancy Bears poolt avalikustatud dokumentide kohaselt lubas WADA "ravieesmärkidel" kasutada tugevatoimelisi keelatud aineid õdedel Venus ja Serena Williamsil, sportvõimleja Simone Biles'il ja korvpallur ja Elena Delle Donne'l. USA-le kuldmedaleid võitnud põdurate sportlaste diagnoose ei täpsustata. Siiski on teada, et suurem osa preparaate, mida tšempionidel tarvitada lubati, on narkootilise toimega.

Oksikodoon, mida tarvitas tennise endine maailma esireket Serena Williams, on võimas analgeetik (valuvaigisti), poolsünteetiline opioid, "morfiini, heroiini ja kodeiini parendatud versioon". Venemaal on selle käitlemine keelatud, rääkis agentuurile RIA Novosti arst-farmakoloog, Lomonossovi nimelise Moskva riikliku ülikooli fundamentaalmeditsiini teaduskonna dotsent Nikolai Korobov: "Analgeetikut kasutatakse tugeva valu korral, lõikustel, tõsiste traumade korral, onkoloogiliste haiguste puhul. Spordis on nende preparaatide kasutamine keelatud, sest kui valu vaigistada, siis ei tunne inimene enda koormuse taluvuse piire". Arsti sõnul annab aine tarvitamine sportliku eelise, kuna see kõrvaldab täielikult valuaistingu, mis takistaks finišisse jõuda.

Metüülprednisolooni ja prednisoloon, mida on samuti paljude aastate vältel Serena Williams'i verest leitud, on põletikuvastase toimega glükokortikoidsed hormoonid. Neid kasutatakse krooniliste põletikuliste, sealhulgas autoimmuunhaiguste raviks.

Inimesed, kes tarvitavad regulaarselt metüülprednisolooni, ei saa olla sportlased, on Nikolai Korobov kindel:

"Sellised preparaate kasutakse spordis eriskeemide alusel ilmselt selleks, et mitte kahjustada tervist. Nad annavad sportlasele eelise aladel, kus tuleb taluda suuri füüsilisi koormusi: nad vähendavad nii valu, kui ka põletikku, mis kestvate füüsiliste koormuste korral tekib."

Serena õde, tennisist Venus Williamsi osutus samuti vägagi põduraks olümpiavõitjaks: nelja aasta jooksul, alates 2010. aastast lubati tal tarvitada triamtsinolooni. See aine kuulub preparaatide gruppi, mis kutsuvad esile bronhide laienemise, rääkis Nikolai Korobov: "Neid preparaate määratakse bronhide spasmidega bronhiaalastmat põdevatele haigetele. Inimesed, kes selliseid preparaate tarvitavad, ei ole võimelised spordis kõrgeid tulemusi saavutama: nad on pigem invaliidide kandidaadid, mitte sportlike tippsaavutuste pretendendid." Tervele inimesele avaldab triamtsinolooni tarvitamine aga positiivset efekti: kopsude hingamismaht suureneb ja see annab sportlasele eelise konkurentide ees.

WADA meeletus

Noor Ameerika võimlemistäht Simone Biles tuli 2013. ja 2014. aasta maailmameistrivõistlustel medalivõitjaks olles amfetamiini mõju all. Uimasti kasutamise oli WADA heaks kiitnud ravimina tähelepanu defitsiidi ja hüperaktiivsuse häire (ADHD) vastu. Võrguväljaande webmd.com andmetel põeb seda haigust iga kümnes Ameerika laps. täiskasvanutest põeb ADHD kõigest 4%.

Venemaal ADHD ametlikus haiguste klassifikaatoris pole ja sellist diagnoosi ei panda eriti tihti, ütles agentuurile psühhiaater, narkoloog ja Venemaa meditsiinitehniliste teaduste akadeemia akadeemik Aleksandr Tesler.

Amfetamiinipreparaate kirjutatakse selle sündroomi raviks välja veelgi harvem. Selleks peab inimese seisund olema tõesti raske ja sellises seisundis sportlast ei tohiks võistlustele lubada: "Amfetamiini kirjutatakse välja haigele, mitte tervele inimesele tähelepanu kontsentratsioonivõime tugevdamiseks. Amfetamiin, kui psühhostimulaator suurendab aktiivsust ja töövõimet mitmekordselt, pingesööstu on nii lihtsam teha. Seejuures toimub see lisasooritus organismi reservide arvelt ja sellele järgneb närvisüsteemi kurnatus, rääkimata juba ainesõltuvusest. Jäägu see WADA südametunnistusele, kuid öelda amfetamiinile "jah" ja mildronaadile "ei", see on meeletus, seda minu arvates muidugi."

2016. aasta augustis andis positiivse amfetamiinitesti Ameerika naiskorvpallur Elena Delle Donne, kellel oli lubatud tarvitada amfetamiini ja hydrocortisoni. Oma mikroblogis tänas sportlane häkkereid, et nad juhtisid avalikkuse tähelepanu asjaolule, et ta tarvitab uimasteid legaalselt.

Nagu teatas Nikolai Korobov, ei paista täiskasvanute raviks amfetamiini tarvitamine "eriti veenev". On ilmselge, et psühhostimulaatorid suurendavad sportlase vastupidavust ja füüsilise aktiivsuse tulemuslikkust. Arst rõhutas, et preparaadid kahjustavad tervist, kuid sportlased on sportlike saavutuste nimel nõus sellise ohvri tooma.

Dopingu legaliseerimise kanal

Niikaua, kui ei avalikustata andmebaasi olümpia- ja tiitlivõistlustest osavõtjate haiguste ja analüüside tulemuste andmeid, võistlevad tegelikult nende arstid, mitte sportlased ise, on Nikolai Korobov veendunud. Farmakoloogi arvates kestab niikaua ka omapärane dopingu legaliseerimise kanal, kus sportlasele pannakse vale diagnoos ja siis kirjutatakse selle raviks välja keelatud preparaate.

Põhiprobleem on topeltstandardite poliitikas, teatas agentuurile RIA Novosti spordiagent Andrei Mitkov. Samal ajal, kui Venemaa tennisist Maria Šarapova kõrvaldatakse kahjutu meldoniumi tarvitamise pärast, lubatakse õdedel Williamsidel tarvitada terminaalsetele haigetele mõeldud preparaate:

"Maailma dopinguvastast süsteemi saab päästa ainult täieliku avalikustamisega. Kui iga inimene mistahes riigis võib minna üldtuntud võrgulehele ja vaadata sealt, mitu proovi on andnud näiteks Šarapova ja mitu Williams, mis tulemused neil proovidel olid, milliseid teraapilisi erandeid on neile tehtud, millised verepassid neil on ja nii edasi.

Ainult nii saab vältida manipuleerimisi, varjamisi ja muud seesugust. Kui räägitakse mingist konfidentsiaalsusest, on see lihtsalt naeruväärne. Maailma tippsportlastel ei saa olla mingit eraelu, mingeid suletud andmeid."

Tuleb luua uus, absoluutselt avatud struktuur ja allutada kõik dopingunõuded ühtsetele standarditele, on Andrei Mitkov veendunud: "See on tõsine poliitika, tohutu raha ja mõjuvõim. Praegu võib WADA tühistada mistahes sportlase võidu ja määrata hõbemedalivõitja tšempioniks. Ta nõuab volitusi riikide võistlustelt eemaldamiseks. ROK püüab sellele vastu seista. "Reformimisega" aga soovitakse tegelikult WADA volitusi hoopis laiendada."

 

 

122
Tagid:
meldoonium, doping, WADA, Venus Williams, Serena Williams
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Durmanov: Williamsi tarvitatud dopingu eest pannakse vangi
Häkkerid avaldasid USA sportlaste andmeid
Ivars Kalviņš: mildronaati tuleb soovitada, mitte keelata
Svetlana Žurova: ajaloos on meldooniumiga seotud palju kummalisi kokkusattumusi
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega