Venus ja Serena Willams.

"Jah" narkootikumidele, "ei" meldooniumile: mis haigusi põevad Ameerika tšempionid

84
USA-le kuldmedaleid võitnud põdurate sportlaste diagnoose ei täpsustata. Siiski on teada, et suurem osa preparaate, mida tšempionidel tarvitada lubati, on narkootilise toimega.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ülemaailmne antidopinguagentuur (WADA) süüdistas Venemaa häkkereid keelatud aineid tarvitanud sportlaste kohta andmete lekitamises. Organisatsioon märkis, et salajasse andmebaasi sissemurdmine seab löögi alla Venemaa usaldusväärsuse. RIA Novosti uuris, miks ja milleks lubatakse Ameerika sportlastel dopingut kasutada.

Rasked haigused ja kaalukad põhjused

Häkkeritegrupi Fancy Bears poolt avalikustatud dokumentide kohaselt lubas WADA "ravieesmärkidel" kasutada tugevatoimelisi keelatud aineid õdedel Venus ja Serena Williamsil, sportvõimleja Simone Biles'il ja korvpallur ja Elena Delle Donne'l. USA-le kuldmedaleid võitnud põdurate sportlaste diagnoose ei täpsustata. Siiski on teada, et suurem osa preparaate, mida tšempionidel tarvitada lubati, on narkootilise toimega.

Oksikodoon, mida tarvitas tennise endine maailma esireket Serena Williams, on võimas analgeetik (valuvaigisti), poolsünteetiline opioid, "morfiini, heroiini ja kodeiini parendatud versioon". Venemaal on selle käitlemine keelatud, rääkis agentuurile RIA Novosti arst-farmakoloog, Lomonossovi nimelise Moskva riikliku ülikooli fundamentaalmeditsiini teaduskonna dotsent Nikolai Korobov: "Analgeetikut kasutatakse tugeva valu korral, lõikustel, tõsiste traumade korral, onkoloogiliste haiguste puhul. Spordis on nende preparaatide kasutamine keelatud, sest kui valu vaigistada, siis ei tunne inimene enda koormuse taluvuse piire". Arsti sõnul annab aine tarvitamine sportliku eelise, kuna see kõrvaldab täielikult valuaistingu, mis takistaks finišisse jõuda.

Metüülprednisolooni ja prednisoloon, mida on samuti paljude aastate vältel Serena Williams'i verest leitud, on põletikuvastase toimega glükokortikoidsed hormoonid. Neid kasutatakse krooniliste põletikuliste, sealhulgas autoimmuunhaiguste raviks.

Inimesed, kes tarvitavad regulaarselt metüülprednisolooni, ei saa olla sportlased, on Nikolai Korobov kindel:

"Sellised preparaate kasutakse spordis eriskeemide alusel ilmselt selleks, et mitte kahjustada tervist. Nad annavad sportlasele eelise aladel, kus tuleb taluda suuri füüsilisi koormusi: nad vähendavad nii valu, kui ka põletikku, mis kestvate füüsiliste koormuste korral tekib."

Serena õde, tennisist Venus Williamsi osutus samuti vägagi põduraks olümpiavõitjaks: nelja aasta jooksul, alates 2010. aastast lubati tal tarvitada triamtsinolooni. See aine kuulub preparaatide gruppi, mis kutsuvad esile bronhide laienemise, rääkis Nikolai Korobov: "Neid preparaate määratakse bronhide spasmidega bronhiaalastmat põdevatele haigetele. Inimesed, kes selliseid preparaate tarvitavad, ei ole võimelised spordis kõrgeid tulemusi saavutama: nad on pigem invaliidide kandidaadid, mitte sportlike tippsaavutuste pretendendid." Tervele inimesele avaldab triamtsinolooni tarvitamine aga positiivset efekti: kopsude hingamismaht suureneb ja see annab sportlasele eelise konkurentide ees.

WADA meeletus

Noor Ameerika võimlemistäht Simone Biles tuli 2013. ja 2014. aasta maailmameistrivõistlustel medalivõitjaks olles amfetamiini mõju all. Uimasti kasutamise oli WADA heaks kiitnud ravimina tähelepanu defitsiidi ja hüperaktiivsuse häire (ADHD) vastu. Võrguväljaande webmd.com andmetel põeb seda haigust iga kümnes Ameerika laps. täiskasvanutest põeb ADHD kõigest 4%.

Venemaal ADHD ametlikus haiguste klassifikaatoris pole ja sellist diagnoosi ei panda eriti tihti, ütles agentuurile psühhiaater, narkoloog ja Venemaa meditsiinitehniliste teaduste akadeemia akadeemik Aleksandr Tesler.

Amfetamiinipreparaate kirjutatakse selle sündroomi raviks välja veelgi harvem. Selleks peab inimese seisund olema tõesti raske ja sellises seisundis sportlast ei tohiks võistlustele lubada: "Amfetamiini kirjutatakse välja haigele, mitte tervele inimesele tähelepanu kontsentratsioonivõime tugevdamiseks. Amfetamiin, kui psühhostimulaator suurendab aktiivsust ja töövõimet mitmekordselt, pingesööstu on nii lihtsam teha. Seejuures toimub see lisasooritus organismi reservide arvelt ja sellele järgneb närvisüsteemi kurnatus, rääkimata juba ainesõltuvusest. Jäägu see WADA südametunnistusele, kuid öelda amfetamiinile "jah" ja mildronaadile "ei", see on meeletus, seda minu arvates muidugi."

2016. aasta augustis andis positiivse amfetamiinitesti Ameerika naiskorvpallur Elena Delle Donne, kellel oli lubatud tarvitada amfetamiini ja hydrocortisoni. Oma mikroblogis tänas sportlane häkkereid, et nad juhtisid avalikkuse tähelepanu asjaolule, et ta tarvitab uimasteid legaalselt.

Nagu teatas Nikolai Korobov, ei paista täiskasvanute raviks amfetamiini tarvitamine "eriti veenev". On ilmselge, et psühhostimulaatorid suurendavad sportlase vastupidavust ja füüsilise aktiivsuse tulemuslikkust. Arst rõhutas, et preparaadid kahjustavad tervist, kuid sportlased on sportlike saavutuste nimel nõus sellise ohvri tooma.

Dopingu legaliseerimise kanal

Niikaua, kui ei avalikustata andmebaasi olümpia- ja tiitlivõistlustest osavõtjate haiguste ja analüüside tulemuste andmeid, võistlevad tegelikult nende arstid, mitte sportlased ise, on Nikolai Korobov veendunud. Farmakoloogi arvates kestab niikaua ka omapärane dopingu legaliseerimise kanal, kus sportlasele pannakse vale diagnoos ja siis kirjutatakse selle raviks välja keelatud preparaate.

Põhiprobleem on topeltstandardite poliitikas, teatas agentuurile RIA Novosti spordiagent Andrei Mitkov. Samal ajal, kui Venemaa tennisist Maria Šarapova kõrvaldatakse kahjutu meldoniumi tarvitamise pärast, lubatakse õdedel Williamsidel tarvitada terminaalsetele haigetele mõeldud preparaate:

"Maailma dopinguvastast süsteemi saab päästa ainult täieliku avalikustamisega. Kui iga inimene mistahes riigis võib minna üldtuntud võrgulehele ja vaadata sealt, mitu proovi on andnud näiteks Šarapova ja mitu Williams, mis tulemused neil proovidel olid, milliseid teraapilisi erandeid on neile tehtud, millised verepassid neil on ja nii edasi.

Ainult nii saab vältida manipuleerimisi, varjamisi ja muud seesugust. Kui räägitakse mingist konfidentsiaalsusest, on see lihtsalt naeruväärne. Maailma tippsportlastel ei saa olla mingit eraelu, mingeid suletud andmeid."

Tuleb luua uus, absoluutselt avatud struktuur ja allutada kõik dopingunõuded ühtsetele standarditele, on Andrei Mitkov veendunud: "See on tõsine poliitika, tohutu raha ja mõjuvõim. Praegu võib WADA tühistada mistahes sportlase võidu ja määrata hõbemedalivõitja tšempioniks. Ta nõuab volitusi riikide võistlustelt eemaldamiseks. ROK püüab sellele vastu seista. "Reformimisega" aga soovitakse tegelikult WADA volitusi hoopis laiendada."

 

 

84
Tagid:
meldoonium, doping, WADA, Venus Williams, Serena Williams
Samal teemal
Durmanov: Williamsi tarvitatud dopingu eest pannakse vangi
Häkkerid avaldasid USA sportlaste andmeid
Ivars Kalviņš: mildronaati tuleb soovitada, mitte keelata
Svetlana Žurova: ajaloos on meldooniumiga seotud palju kummalisi kokkusattumusi