Ameerika tennisistid venus ja Serena Williams.

Durmanov: Williamsi tarvitatud dopingu eest pannakse vangi

63
(Uuendatud 13:48 14.09.2016)
Häkkerid murdsid sisse Ülemaailmse antidopinguagentuuri (WADA) andmebaasi ja said juurdepääsu dokumentidele, mis kinnitavad, et tervele reale USA sportlastele oli antud luba kasutada keeleatud ainete nimekirja kuuluvaid preparaate. Lisaks sellele jäeti mõned positiivse dopinguproovi andnud sportlased diskvalifitseerimata.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ameerika tennisistid Serena ja Venus Williams said erinevatel aastatel WADA-lt loa tarvitada raviotstarbel keelatud preparaate. See sai teatavaks WADA andmebaasi sisse murdnud häkkeritegrupi Fancy Bears avalikustatud dokumentidest.

"Täna tahaksime me teile jutustada USA olümpiakoondisest ja tema räpastest meetoditest, mida võitude saavutamiseks kasutati," räägitakse häkkerite avalduses.

"2016. aasta olümpiamängudel domineerinud USA koondis võitis 46 kuld-, 37 hõbe- ja 38 pronksmedalit. USA võistkond esines hästi, kuid ebaausalt. WADA andmebaasi sissemurdmisega saadud andmete põhjaliku uurimisega selgitasime me välja, et paljud Ameerika sportlased andsid positiivseid dopinguproove," teatasid sissemurdjad.

Dokumentidest nähtub, et Serena Williamsil oli 2010., 2014. ja 2015. aastal lubatud tarvitada oksikodooni, hüdromorfooni, prednisooni, prednisolooni ja metüülprednisolooni, mis on keelatud ainete nimekirjas. Tema õde Venus tarvitas WADA loal 2010., 2011., 2012. ja 2013. aastal prednisolooni, triamtsinolooni ja formoterooli. Diagnoose, mille pärast sportlased said WADA-lt loa preparaatide tarvitamiseks, dokumentidest ei nähtu.

Rahvusvaheline tenniseföderatsioon (ITF) kinnitas, et sai WADA teatise organisatsiooni antidopingualasesse andmebaasi sissemurdmise kohta, teatas Venemaa väljaandele "Р-Спорт" ITF esindaja.

"Rahvusvaheline tenniseföderatsioon sai täna WADA teavituse selle kohta, et organisatsiooni antidopinguandmebaasi ADAMS oli sisse murtud ja preparaatide raviotstarbel kasutamist lubavate sertifikaatide koopiad internetti üles laaditud," teatas ITF esindaja.

Lisaks sellele teatas Fancy Bears, et Ameerika võimleja Simone Biles andis 2016. aasta augustis positiivse metüülfenidaadi (Psühhostimulaator) proovi, kuid teda ei diskvalifitseeritud ja ta võitis Rio de Janeiro olümpiamängudel 4 kuldmedalit. Lisaks sellele oli sportlasele 2012., 2013. ja 2014. aastal antud lubatud tarvitada amfetamiini/dekstroamfetamiini.

Fancy Bears märgib samuti, et Rio olümpiavõitja, Ameerika korvpallur Elena Delle Donne andis 2016. aasta augustis positiivse amfetamiinitesti. Lisaks sellele sai ta 2014. aastal loa amfetamiini ja hydrocortisoni kasutamiseks, mis on samuti WADA keelatud ainete nimekirjas.

"Rio olümpiamängude medalivõitjad tarvitasid regulaarselt keelatud aineid, omades luba nende kasutamiseks ravieesmärgil. Teiste sõnadega, nad said litsentsid dopingu kasutamiseks. See on veel üheks tõendiks, et WADA ja Rahvusvahelise Olümpiakomitee meditsiini ja teaduse allüksused on korrumpeerunud ja valelikud," järeldab Fancy Bears.

Venus Williams: ma olin pettunud

Ameerika tennisist, olümpiavõitja Venus Williams kommenteeris andmete lekkimist WADA andmebaasist.

"Ma olin pettunud, kui sain täna teada, et minu isiklikud meditsiinilise iseloomuga andmed sattusid häkkerite käsutusse ja avalikustati ilma minu nõusolekuta," räägitakse Naiste tennise assotsiatsiooni (WTA) võrgulehel avaldatud Williamsi avalduses.

Tennisisti sõnul esitas ta Ameerika antidopinguprogrammi reegleid järgides avalduse ja sai võimaluse tarvitada preparaate "eranditult ravieesmärkidel ". Nagu teatas Williams, kui ta sai teada "tõsistest meditsiinilistest näidustustest", läbis ta preparaatide tarvitamiseks "karmi kooskõlastusprotseduuri" ja sellekohase "erandi" tegi "sõltumatute arstide komisjon" "seaduslikel, meditsiinilistel põhjustel".

Nende ainete kasutamise eest pannakse vangi

Aineid, mille kasutamises kahtlustatakse õdesid Williamseid, Simone Biles'i ja Elena Delle Donne, on preparaadid, mille tarvitamise eest pannakse vangi, teatas agentuurile "Р-Спорт" Venemaa antidopinguteenistuse endine juht Nikolai Durmanov.

"Amfetamiin, oksikodoon ja hüdromorfoon on kõik opiaadid, morfiini ja heroiini sugulased. Ka ritaliin on nende sarnane. Need on kõik preparaadid, mille tarvitamise eest pannakse istuma (vangi), mis siin veel rääkidagi. Kõikide nende preparaatide käitlemine on eraldi reguleeritud," teatas Durmanov.

Tema sõnul peaksid õdede Serena ja Venus Williamsi, samuti võimleja Simone Biles ja korvpallur Elena Delle Donne diagnoosid olema väga tõsised. "Üldiselt ei ole arsti seisukohalt eetiline sellest rääkida, tegemist on ikkagi inimeste eraeluga. Mõnesid nendest preparaatidest kasutatakse terminaalsete haigete, mitte olümpiavõitjate puhul. Informatsioon on väga huvitav ja kui see vastab tõele, selle tõenäosus on aga suur, tuleks kuulata selgitusi, kuidas selline bukett, olgugi et formaalselt seaduslikul alusel, sattus olümpiamängudele," teatas agentuuri vestluskaaslane.

 

 

 

63
Tagid:
häkkker, doping, WADA, Serena Williams, Venus Williams, USA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Häkkerid avaldasid USA sportlaste andmeid
Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

Venemaa uurimiskomitee teatel on Rodtšenkov muutnud Moskva labori andmebaasi

(Uuendatud 14:56 21.12.2019)
Venemaa uurimiskomitee on saanud tõendeid sellest, et endine Moskva antidopingulabori juhataja Grigori Rodtšenkov on teinud muudatusi sportlaste andmebaasis, teatas asutuse ametlik esindaja Svetlana Petrenko.

TALLINN, 21 detsember — Sputnik. Komitee teatab, et tal on andmeid selle kohta, et Rodtšenkov on WADAga tehtava koostöö raames loovutanud mingi alternatiivse eksemplari Moskva antidopingulabori elektroonilisest arhiivist, kuid selle päritolu ja selles olevate andmete ehtsus on tuvastamata, edastab RIA Novosti.

"Kõik uurimisel saadud tõendid näitavad, et Rodtšenkov ja kindlaks tegemata isikud on tahtlikult teinud muudatusi andmebaasis, et moonutada Venemaa sportlaste dopinguproovide parameetreid ja näitajaid," märkis Petrenko.

Petrenko lisas, et uurijad on huvitatud tihedast koostööst pädevate välismaiste asutuste ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonidega, muuhulgas labori e-arhiivi uurimise tulemuste küsimuses.

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas WADA täitevkomitee 9. detsembril Venemaa sportlaste suurtelt rahvusvahelistelt spordivõistlustelt kõrvalejätmisest ning Venemaa sportlastele neljaks aastaks seatud keelust osaleda rahvusvahelistel võistlustel.

WADA selgitas, et eelseisvatele olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele lubatakse ainult dopingutarvitamisest puhtaid sportlasi, kuid nad võistlevad neutraalses staatuses, ilma oma riigi lipu ja hümnita.

WADA jättis Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA 2015. aastal antidopingu agentuuri staatuseta. 2018. aasta septembris õnnestus see tingimusel, et WADA ekspertidele esitatakse Moskva dopingulabori andmebaas, taastada.

Вывеска на здании Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa antidopingu agentuuri RUSADA

Nüüd kahtlustatakse Venemaad nende tõendite manipuleerimises: komitee arvates erineb jaanuaris üle antud andmebaas sellest, mis oli juba WADA käsutuses.

Venemaa osapool andis sel puhul vastused 31 küsimusele. Novembri teisel poolel vaatas kontrollikomitee need vastused ja ekspertide aruanded läbi ning soovitas ikkagi RUSADA WADA liikmestaatusest ilma jätta.

Venemaa riigipea Vladimir Putin nimetas Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) otsust Venemaa suhtes politiseerituks.

"Nii on olnud juba Rooma õiguse aegadest peale - karistused ei saa olla kollektiivse loomuga ega laieneda inimestele, kellel ei ole teatud rikkumistega midagi pistmist – ja sellest saavad kõik aru," ütles Putin Pariisis Normandia formaadi tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis WADA otsust kommenteerides tähelepanu sellele, et viimastel aastatel on selle organisatsiooni tegevus keskendunud üksnes Venemaale.

"Tegemist ei ole enam lihtsalt ebaausa konkurentsiga, vaid käib reegliteta heitlus, aga võib-olla koguni sõda," väitis välisministeeriumi esindaja.

"On neid, kes tahavad nihutada Venemaa kaitsepositsioonile, süüdistatava seisundisse. Kusjuures süüdistatavaks sisuliselt kõiges ja kõikjal, mis iganes rahvusvahelise elu valdkond ka võtta: konfliktid, majandus, energeerika, gaasijuhtmed igal pool rikub või teeb Venemaa midagi, mis pole mingile ühele või mõnedele lääneriikidele kasulik," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Sportlased kogu maailmast avaldasid toetust oma vene kolleegidele, kes ei saa nelja aasta vältel oma riigi lipu all võistelda. 

WADA otsus jõustub 21 päeva pärast või siis pärast apellatsioonimenetlust spordi arbitraažikohtus.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Svetlana Petrenko, andmebaas, sport, Grigori Rodtšenkov, RUSADA, WADA
Teema:
Dopingusõda (74)
Samal teemal
Dopingusõda
Kuressaare piiskopilinnus

Euroopa spordilinna tiitli sai esmakordselt ka Eesti linn

(Uuendatud 09:59 14.12.2019)
Euroopa spordilinnade ja pealinnade tiitleid on välja antud juba 15 aastat ning neid on kandnud enam kui 500 linna. Sel nädalal anti Brüsselis üle vastsed tiitlid, esmakordselt tituleeriti ka Eesti linna.

TALLINN, 14. dets — Sputnik. Sel nädalal anti Brüsselis Euroopa Parlamendis üle Euroopa spordilinna tiitlid, esimese Eesti linnana sai tiitli Kuressaare, edastab väljaaanne Meie Maa. Tänavu anti esimest korda välja ka maailma spordipealinna tiitel, mille võitis Guadalajara Mehhikost. Euroopa spordipealinnaks valiti Malaga Hispaaniast.

Väikseid, alla 25 000 elanikuga linnu tunnustatakse Euroopa spordilinnade tiitliga ning ajaloos esimest korda valiti Eestist spordilinnaks Kuressaare.

Tiitlile kandideerimiseks esitas Kuressaare kevadel pea 50-leheküljelise meie sporti, infrastruktuuri, inimesi ja spordikorraldust tutvustava taotlusraamatu.

Pärast esialgse hinnangu andmist teatas žürii, et tuleb Saaremaad ja Kuressaaret kohapeale hindama. Talve hakul sai Kuressaare ka ametliku kinnituse, et on osutunud valituks ning kutse detsembris toimuvale auhinnagalale Brüsselis.

Valla kultuurinõunik Kristel Peel ütles, et tiitli üleandmise suur gala, mille otseülekanne kandus sotsiaalmeedia kaudu kogu maailma, leidis aset Euroopa Parlamendis ning kohal olid parlamendi saadikud, volinikud ning ACES Europe (spordilinnade tiitlit välja andev ühendus) esindajad.

Narva spordiaktivist Vladimir Všivtsev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Tunnustati 2019. aasta parimaid tiitlikandjaid ning anti kätte 2020. aasta auhinnad. Lisaks tunnistusele anti pidulikult üle ka sümboolne Euroopa spordilinna lipp, mis peab lehvima võimalikult paljudel spordiüritustel läbi aasta," ütles Peel.

Spordilinnade valimise mõte seisneb Peeli sõnul kogukondade liitmises spordi kaudu, rahva tervise parandamises ja liikumisele ergutamises.

Sputnik Eesti on kirjuanud, et Narva elaniku Vladimir Všivtsevi püüdlused Eestis sporti arendada ei jäänud ka märkamata - rahvusvahelise konkursi BeActive Awards raames pälvis ta Euroopa Komisjoni auhinna kategoorias "Kohalik kangelane".

BeActive auhindu antakse välja Euroopa spordinädala raames kolmes kategoorias - haridus (Education), töökoht (Workplace) ja kohalik kangelane (Local Hero).

Lugege lisaks: 

Tagid:
tiitel, Euroopa, sport
Samal teemal
Dopingusõda
Bakuu olümpiafestivali tulemused: Eesti juuniorid tõid koju viis medalit
Tallinn tähistab isadepäeva sportlikult
Jäähoki, sumo, maadlus: sportlik Tallinn lööb rekordeid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega