Saunamaraton Otepääl

Saunamaraton: võitsid eestlased

40
Eesti talvepealinnas Otepääl toimus iga-aastane Euroopa saunamaraton. Rohkem kui üheksasada osavõtjat moodustasid 217 võistkonda. Pingelisest võistlusest võtsid osa mitte ainult kohalikud, vaid ka külalised Venemaalt, Kreekast, Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Lätist ja Leedust.

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Seekordne saunamaraton Otepääl osutus osavõtjate arvu poolest rekordiliseks. Otepääle sõitis võistlema üle üheksasaja inimese.

Kusjuures maratonist osavõtu soovijaid oli palju rohkem, kuid saunavõistluse korraldaja Sirje Ginteri sõnul polnud kõikide startilubamine võimalik.

Otepää saunarada, millel oli kokku 20 üksteisest erineval kaugusel olevat sauna, ei olnud valmis sellise võistlejatehulga vastuvõtuks. Mõnedel rajalõikudel tekkisid järjekorrad ja ummikud, mis poolpaljaid osalejaid ei rõõmustanud. Võistluse reeglite kohaselt tuli leili võtta kõikides rajal olevates saunades ja rada läbida minimaalse ajaga.

„Üheks meeldivaks üllatuseks oli Ühendkuningriigi Eesti suursaadiku Chris Holtby juhitud meeskonna osalemine," jagas oma muljeid Ginter.

Maratoni start anti keskpäeval. Osavõtjad kihutasid üksteise võidu marsruudi esimeste leiliruumide suunas endalt jooksu pealt saunakitleid ja —linu heites.

„Me peame käima 20 saunas ja vahepeal täitma erinevaid ülesandeid, mis annavad lisapunkte. Oleme läbinud vaid kuus leiliruumi, kuid aega on jäänud järjest vähem ja ka järjekorrad on pikad. Meie võistkond osaleb saunamaratonil esimest korda," jagas oma muljeid Pihkva võistkonna „Skobari" esindaja.

Aega on vähe aga võita tahab igaüks

Saunad meenutasid pigem autobussi tipptunnil, kui traditsioonilisi leiliruume. Sauna uksi oli raske sulgeda ja sportlased trügisid väljas oma järjekorda oodates. Ütleme otse, pikad järjekorrad külma ilmaga ei ärritanud inimesi eriti, „kraadist" oli abi.

Igas leiliruumis tuli istuda vähemalt kolm minutit. Mitmetel rajalõikudel ulatus saunade vahemaa kümnete kilomeetriteni, kõige kaugem neist oli stardipunktist 50 kilomeetri kaugusel. Autota ei olnud võimalik hakkama saada, sest iga minut oli arvel. Lisapunkte oli võimalik saada enda jääaugus ja puittünnis vettekastmise, samuti saunaomanike antavate ülesannete täitmise eest.

Kõikidele osalejatele jagati välja kaardid, millel oli märgitud leiliruumide täpne asukoht, kuid kõik polnud nii lihtne. Mõnud neist olid paksus metsas peidus, võis ka ära eksida. Loota sai vaid iseendele ja oma võistkonnale.

Kella kolme paiku päeval hakkasid finišisse jõudma esimesed võistkonnad, kell 17:30 olid kõik võistkonnad maratoni lõpetanud.

Meeskonnaarvestuse parimad: esikohale tuli võistkond Here4Beer ajaga 2 tundi ja 55 minutit. Võistkonnad Jõhvi Motoklubi и Süüru jagasid teist kohta ajaga 3 tundi ja 7 minutit ning kolmandaks tuli võistkond Lusikas, kes sai ülesannetega valmis 3 tunni ja 10 minutiga.

Naiskondadest tuli esikohale Saunamarid ja Lemps (3.11), teiseks jäi Hüpertermia (3.35) ja kolmandat kohta jagasid kaks võistkonda AA-Ausad Asjaarmastajad ja Õnne Selts (3.42).

Otepää on väike maaliline linnake Lõuna-Eestis. Üle kümne aasta loetakse teda Eesti talvepealinnaks. Linn asub 200 km kaugusel Tallinnast ja 40 km kaugusel Tartust. Esimene saunamaraton korraldati 2009 aastal. Toona osales 60 inimest.

40