TALLINN, 1. oktoober — Sputnik. Traditsiooniline Baltimaade kaasmaalaste foorum toimub Leningradi oblasti kuberneri ja valitsuse toetusel koos Leningradi oblasti ajakirjanduskomiteega 1. – 4. oktoobrini Igora kuurordis.
Meedia, ühiskandlike organisatsioonide esindajate, ekspertide ja vene kogukonna liikmete kohtumistele ning konstruktiivsetele aruteludele koguneb sadakond vene keele ja kultuuri kandjat Venemaalt, Leedust, Lätist, Eestist, Valgevenest, Soomest, võimalik, et ka Taanist ja veel mitmetest riikidest.
Üks ürituse korraldajaid, Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš rääkis Sputnik Eestile, et foorumil arutatakse, nagu varasematelgi aastatel, Läänemere piirkonna riikide kriisinähtusi, vene diasporaa probleeme ja väljakutseid tänapäevases rahvusvahelises ja sisepoliitikas ning võimalusi nende ületamiseks.
Esimene punkt on Baltimaades suurenenud surve vene õppekeelega haridusele. Seejuures ei ole teemaks enam kõrgharidus ("see küsimus on juba praktiliselt surnud"), vaid keskharidus ja isegi algharidus, sealhulgas koolieelne õpe lasteaias. Seega Meževitši sõnul toimub piirkonnas kogu venekeelse hariduse väljajuurimine.
Foorumil toimuv suhtlus dokumenteeritakse. Töö foorumil toimub traditsiooniliselt istungjärkude ja ümarlaudade vormis. Nikolai Meževitš sõnul ei piirdu korraldajad ainult probleemide arutamisega. Konkreetsed järeldused viiakse Venemaa võimude "lauale".
Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eestis elavad vene rahvuskaaslased on osalenud erinevatel Venemaa korraldatud üritustel - lisaks Balti foorumile ka näiteks välismaal elavate vene rahvuskaaslaste maailmakongressidel. Kuues kongress toimus 2018. aasta sügisel Moskvas.
Eesti delegatsiooni juht, Eesti Vene kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu esimees Vladimir Tšuikin ütles, et maailmakongressil käsitleti erinevaid teemasid: majandust, vene koolide tööd, noorsooasju ja kaasmaalaste õiguste kaitset.
Lugege lisaks: