Moskva linna keskvalimiskomisjoni hoone

E-valimiste turvakontroll - prantsuse krüptograaf saab Moskvast miljon rubla 

80
(Uuendatud 10:45 27.08.2019)
Sellel nädalal toimub Venemaa pealinnas elektroonilise hääletussüsteemi testimise neljas etapp, millel osalevad nende kolme rajooni elanikud, kus 8. septembri valimistel toimub e-hääletus. Kas Eestil on siit midagi õppida?

TALLINN, 27. august — Sputnik.  Prantsuse krüptograaf Pierrick Gaudry, kes on varemgi leidnud Moskva linnavolikogu valimiste e-hääletussüsteemist nõrku kohti, teatas RIA Novostile, et võtab vastu talle lubatud miljonirublase auhinna.

Kontrollimatu e-valimissüsteem
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Valimisvaatlejate ühiskondliku staabi juht Aleksei Venediktov teatas omakorda, et ootab konto numbrit, et raha talle üle kanda. 

Varem on Venediktov teatanud, et häkkerid, kes leiavad võimalusi süsteemi sisse murda, saavad kaks miljonit rubla.

Enne kolmandat etappi jutustas Venediktov ajakirjanikele, et kui tema andmetel ei õnnestu kellelgi süsteemi sisse murda, saab Prantsuse spetsialist varem leitud nõrkade kohtade eest ühe miljoni.

Tema sõnul tunnistasid süsteemi arendajad Gaudry märkused sisukateks. Teised auhinna nominendid antakse teada esmaspäeval, 26. augustil.

Venediktov kinnitas valmisolekut teha krüptograafile väljamakse. „Ma ootan temalt pangakonto numbrit, et kanda talle üle miljon rubla,“ ütles Venediktov RIA Novostile.

Moskva linnavolikogu seitsmenda koosseisu valimised, mille käigus tehakse Venemaa esimene elektroonilise kaughääletuse katse, toimuvad ühtsel valimispäeval 8. septembril.

Nagu jutustasid RIA Novostile Gaudry ja Venediktov, suhtlevad e-hääletuse staabi töörühm, infotehnoloogiaosakond ja Prantsuse krüptograaf omavahel ka edaspidi ja vahetavad mõtteid.

Eelmisel nädalal toimus Venemaa pealinnas elektroonilise hääletussüsteemi testimise kolmas etapp, millel osalesid nende kolme rajooni elanikud, kus 8. septembri valimistel toimub e-hääletus. Esimese kahe etapi tulemuste põhjal selgitati välja hulk tehnilisi puudusi, mis seejärel likvideeriti.

Praegu pean ma läbirääkimisi Moskva infotehnoloogiaosakonnaga, et püüda saada võimalikult täpset teavet süsteemi töö kohta,“ jutustas Prantsuse spetsialist.

Venediktov kinnitas, et nad võtavad Gaudryga ühendust ja arutavad hulka teemasid.
„IT-osakond ja töörühm on pidevas kirjavahetuses Gaudryga, vastavad tema küsimustele ja küsivad temalt nõu mõnedel teemadel,“ jutustas teabeagentuuri vestluskaaslane.

Võib olla on ka Eestil aeg oma e-valimissüsteemi avalikult testida lasta, eriti just tema haldamise poolt... 

Lugege lisaks:

80
Tagid:
auhind, krüptograaf, Aleksei Venediktov, opositsioon, e-valimised, Moskva, Venemaa
Samal teemal
Keskerakonna ettepanek: reformida valimisringkondi
Esmaspäeval algab e-hääletamise keskkonna avalik testimine
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul