Taaveti täht sünagoogis

Peaaegu Judenfrei: Leedu juudi kogukond sulges ähvarduste tõttu peakorteri ja sünagoogi

81
(Uuendatud 08:27 08.08.2019)
Järjepidevad solvangud, viha ja rahvusliku vaenu õhutamine Leedu ühe parlamendipartei poolt on sundinud Leedu juudid oma avalike ja usuliste asutuste tegevuse lõpetama.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Leedu juudi kogukond (LJK) teatas ametlikult, et liikmetele tehtud ähvarduste tõttu suletakse määramata ajaks kogukonna peakorter ja Vilniuse sünagoog.

Viha ja rahvusliku vaenu õhutamine

Juudi kogukonna teadaande kohaselt saavad selle liikmed (nn litvakid, ortodokssed Leedu juudid) viimasel ajal ähvarduskirju ja -kõnesid.

LJK juhi Faina Kukljanski sõnul kujutab pidev pingete üleskruvimine, meeletu ja avalikult deklareeritav soov tunnistada Leedus juutide hävitamises osalenud isikud rahvuskangelasteks, püüd põlistada nende isikute mälestust ning üleskutse koguneda 7. augustil meeleavaldusele kahtlase mainega "kangelaste" toetuseks endast viha ja rahvusliku vaenu õhutamist.

"Hoolimatult ja karistamatult ilmuvad antisemiitlikud kommentaarid parteide ning nende juhtide avatud veebikontodel (kus isegi Neitsi Maarjat nimetatakse aeg-ajalt "juudimooriks") sunnivad meid oma turvalisusele mõtlema," rõhutas ta.

Juudid tahaksid teada ametivõimude seisukohta

Leedu juudi kogukond juhtis tähelepanu sellele, et seniajani ei ole Leedu riigiasutused ja ametkonnad rahvusliku vaenu eskaleerumisele sugugi reageerinud.

Et tagada kogukonna liikmete ja LJK sünagoogi koguduse julgeolek, tuleb tema sõnul vastu võtta raske, kuid vältimatu otsus Leedu juudi kogukonna hoone ja Vilniuse koraalne sünagoog määramata ajaks sulgeda.

Kes ja mis Leedu juute ähvardab

Sputnik Lietuva andmetel peab Leedu juudi kogukond "ühe poliitilise jõuna", mis toetab juutide hävitamises osalenud isikuid, silmas erakonda "Isamaaliit – Leedu Kristlikud Demokraadid", kes moodustavad Leedu Seimis suuruselt teise fraktsiooni ja on tuntud oma russofoobse hoiaku ning radikaalsete algatuste poolest.

Juudivastaste meeleolude järsu tõusu kutsus Leedus esile Jonas Noreika ehk "Kindral Tormi"  mälestustahvli mahavõtmine ja Kazys Škripa tänava ümbernimetamine.

Mõlemad mehed on silma paistnud juudivastase poliitika elluviimisega, mis aitas kaasa ühe osa Leedu elanike kaasamisele natslikku holokausti.

Vilniuse linnapea Remigijus Šimašiuse otsus Noreika auks paigaldatud mälestustahvel maha võtta tekitas osas Leedu ühiskonnast nördimust. Linnapea ise põhjendas oma otsust sellega, et leidub tõendeid Noreika osalemisest juudi geto loomises.

Leedu pealinn Vilnius
© Sputnik / Алексей Филиппов

Leedus heroiseeritakse ka metsavendade väeüksuse ülemat Adolfas Ramanauskast (hüüdnimega Vanagas).

Paljud tema mehed asusid hitlerliku Saksamaa poolele.

"Partisanid" olid seotud tsiviilelanikkonna hävitamise ja parteitöötajate mõrvamistega.

Sõja ajal osalesid natside käsilased kohaliku, tol ajal ühe Euroopa suurima juudi kogukonna hävitamises, mille tulemusena tapeti üle 200 000 inimese.

Leedu peaminister on rahvustevahelise vaenu hukka mõistnud

Leedu peaminister Saulius Skvernelis on Leedu juutide murele reageerinud ja rahvustevahelise vaenu ilmingud hukka mõistnud, kutsudes riigi õiguskaitseorganeid üles niisugust käitumist ära hoidma.

Премьер-министр Литвы Саулюс Сквернялис, архивное фото
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Leedu peaministrer Saulius Skvernelis

Leedu politsei pressiatašee Ramunas Matonis kinnitas, et korrakaitseorganid on võimalike rahutuste ärahoidmiseks valmis, kuid ametlikku infot tegelikest ohtudest õiguskaitseorganid saanud ei ole.

Artikli täisversiooni võite lugeda portaali venekeelselt veebilehelt

81
Tagid:
juudikogukond, sünagoog, Leedu, antisemitism, juudid
Samal teemal
Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende patte ja ohvreid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul