USA riigisekretäri seisukohavõtt teemal, et Krimm peab Ukraina koosseisu naasma, põhjustas Venemaal teravat kriitikat

Moskvas vastati USA riigisekretäri avaldusele Krimmi kohta

95
(Uuendatud 10:55 05.08.2019)
USA riigisekretäri seisukohavõtt teemal, et Krimm peab Ukraina koosseisu naasma, põhjustas Venemaal teravat kriitikat.

TALLINN, 5. august — Sputnik. Mike Pompeo ütlust kommenteerides nentis Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova, et USA riigisekretär ei austa Krimmi elanike demokraatliku tahteavalduse tulemusi.

Tšehhi president Euroopa suhtumisest Krimmi: Ukrainal pole pääsu >>

"Viimane mees, kellele Krimm midagi võlgnema peaks, on Mike Pompeo, kes ei austa Krimmi rahvaste demokraatlikku tahteavaldust," kirjutas Zahharova oma Facebooki-lehel.

Väljavõte FB-st: Meedia: "Ameerika Ühendriikide riigisekretär Mike Pompeo väitis vestluses valitsusvälise organisatsiooniga "Washingtoni Majandusklubi", et Krimm peab Ukraina koosseisu naasma."

Viimane mees, kellele Krimm midagi võlgnema peaks, on Mike Pompeo, kes ei austa Krimmi rahva demokraatlikku tahteavaldust.

Seda, et Krimm peab Ukraina koosseisu tagasi pöörduma, väitis Pompeo valitsusvälise organisatsiooniga "Washingtoni Majandusklubi" peetud jutuajamisel, mille stenogramm avaldati Riigidepartemangu veebilehel.

"USA seisukoht on muutumatu. Krimm tuleb tagasi anda," lausus Pompeo vastates küsimusele, kas ta arvab, et Krimmi poolsaar enam Ukraina rüppe ei naase.

Mida Krimmis asjast arvatakse

Venemaa Riigiduuma Krimmi regiooni saadiku Ruslan Balbeki arvates väljendab USA riigisekretär Washingtoni seisukohta, mis üritab piirata Venemaa mõju rahvusvahelistes protsessides ja endale ülemaailmse sandarmi rolli tagasi haarata.

"Ameeriklaste võimuladviku meelest ei ole Venemaa huvidele selles maailmas kohta, nende arvates võib eksisteerida ainult üks ülemvõim, mis hakkab ette kirjutama, mismoodi rahvusvahelist poliitikat kujundada. Venemaa kasvav mõju meie planeedil käib risti vastu nende isekatele, pragmaatilistele huvidele," ütles Ruslan Balbek RIA Novostile.

© Sputnik / Alexey Malgavko
Krimmi 2014. aasta üldrahvaliku referendumi ja Krimmi Venemaaga taasühinemise 5. aastapäevale pühendatud pidulik rongkäik ühel Sevastoopoli tänavaist.
Balbeki sõnul tähendas Krimmi poolsaare taasühinemine Venemaaga väljumist raamidest, mille USA pärast NSV Liidu kokkuvarisemist maailmale ette seadis.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, sai Krimmist Venemaa osa 2014. aastal pärast Kiievis toimunud põhiseadusevastast relvastatud riigipööret.

Oma valikut Venemaa kasuks kinnitas rahvas referendumil – poolsaare Venemaa Föderatsiooniga liitumise poolt hääletas 96,77% Krimmi Vabariigi valijaskonnast ja 95,6% Sevastoopoli elanikest.

Kiievis peetakse Krimmi jätkuvalt Ukraina osaks, mis on "ajutiselt okupeeritud".

Moskvas on seevastu korduvalt osutatud igasuguste Krimmi kuuluvuse teemal peetavate väitluste mõttetusele. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus igaveseks "lukku pandud".

95
Samal teemal
Ameerika menukas ajaleht soovitas puhkuse veeta Krimmis