Накануне своего юбилея парк выглядит особенно шикарно

Kuidas Eesti Kadrioru pargi sünnipäeva tähistab

85
(Uuendatud 12:17 20.07.2019)
Sputnik Eesti väisas Kadrioru Kunstimuuseumi direktorit Aleksandra Murret, et eelseisvast pidupäevast täpsemalt teada saada.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Kadrioru park saab tänavu 301-aastaseks, aga tavalisi sünnipäevi Eesti kõige kaunimal lossipargil olla ei saa, nagu ju kellel iganes kuningliku päritoluga tegelasel.

Kadriorg ei ole lihtsalt piisavalt hästi säilinud ajalooline lossi- ja pargiansambel, vaid elav organism, mis on huvipakkuv mitte ainult oma mineviku poolest. Uhke iludus ei ole aja jooksul kuhtunud, tema pargialad ja muuseumid arenevad üha edasi ja seetõttu ei ole vaja Kadriorgu vaadelda suurendusklaasi all otsekui haruldast liblikat entomoloogilisest kollektsioonist.

Директор Кадриоргского художественного музея Александра Мурре представляет выставку Легенда датского национального флага. Даннеброг является с небес во время битвы Линданисе в 1219 году
© Sputnik / Владимир Барсегян
Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre esitleb fragmenti näituselt "Legend Taani rahvuslipu Dannebrog ilmumisest taevavõlvile Lindanisa kohal 1219-ndal aastal"

Peeter Suure plaani kohaselt looduna on park endiselt noor, täies elujõus ja igasugusteks väljakutseteks valmis.

Tänavu langeb 22. juuli – kuupäev, mil Peeter I ja arhitekt Niccolo Michetti jõudsid sellesse Reveli külje alusesse metsatukka ning panid paika eluruumide ja juurviljaaia asukoha, langeb esmaspäevale. Selge see, et tööpäeval ulatuslikku eeskava pakkuda ei õnnestu ja seetõttu otsustasid muuseumi töötajad pühisteda sünnipäeva mitte ühe, vaid tervelt kolm päeva.

Фрагмент экспозиции Вначале были...Кёлер и Вейценберг в Кадриоргском художественном музее
© Sputnik / Владимир Барсегян
Fragment Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsioonist "Algul olid....Köler ja Weizenberg"

20. juuli on korraldajad nimetanud Lego-päevaks. Sputnik Eesti küsimusele, mispärast barokses lossis ja kunstimuuseumis peab seesugust üritust korraldatama, vastas Aleksandra Murre nii: "Põhjus on väga lihtne – meil on praegu avatud suurepärane taani kunsti näitus "Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst". Aga kui me mõtleme Taanile ja sellele, mida ta onmaailmale kinkinud, siis loomulikult tuleb meelde Lego. See taanlase leiutis on olemas igas kodus, kus on lapsi. Lego – see on looming, see on värvi- ja vormitunnetus, see on nii traditsioon kui ka innovatsioon."

Kuna näituse nimeteoseks on maal, mis kujutab Lindanise lahingut Taani kuninga Valdemar II ja eestlaste ühiste jõudude vahel, mille käigus taanlastele ilmus nende rahvuslipp, tahab muuseum Murre sõnul pakkuda külastajatele võimalust lahingumöllu, mere, laevade ja linnuse kujutisi Lego-klotsidest kokku panna.

Selle päeva sündmused toimuvad Kadrioru Kunstimuuseumi, Miia-Milla Manda lastemuuseumis ja Peeter I majakeses.

21. juulil on sünnipäevafestivalil aukohal Kadriorg ise. Sel päeval toimuvad üritused, mis pajatavad lossi- ja pargiansambli eri ajastutest, ajalootahkudest ja eluolust. Lossis leiavad aset barokktantsude töötoad, esitletakse ajaloolisi kostüüme. Eeskava korraldavad Peterburi ajaloolise tantsu teatri Malõi Trianon/Petit Trianon artistid.

На открытии праздника  выступил петербургский театр исторического танца “Малый Трианон”
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pidustute avamisel esineb Peterburi ajaloolise tantsu teater Malõi Trianon

Samal päeval avatakse ka töötuba "Moeveidrused", kus saab valmistada 18. ja 19. sajandi moenäidiste järgi tekstiilist rõivaid pabernukkudele. Peetri majamuuseumis jutustatakse teadmishimulistele külastajatele ajaloolistest laevadest ja Peeter Esimesest kui laevaerhitajast ja meresõitjast.

Дом-музей Петра I
© Sputnik / Владимир Барсегян
Peeter I majamuuseum

Miia-Milla-Manda lastemuuseumi töötajad teevad lastega lossipargis ringkäigu uurimaks, mis loomad seal elavad ja mis taimed siin kasvavad. Mikkeli Muuseumis, kus on esindatud suur portselanikollektsioon, uudistavad töötajad koos külastajatega portselanist esemetel leiduvaid lillemotiive ning siirduvad seejärel kõik koos parki, et vaadata elavaid lilli ja teada saada, mida istutati omala ajal Peeter I lillepeenardele, mida istutatatakse nüüdsel ajal ja millistel kaalutlustel seda tehakse.

Päeva lõpetab pargi kontserdiväljakul toimuv tantsulis-muusikaline vaatemäng "Herakles ja kuldne apelsin" ajaloolise tantsu teatri Malõi Trianon/Petit Trianon esituses ja pidulik kontsertetendus "Assamblee Peeter Suure auks" Kadrioru lossi peasaalis.

Üllatusi eesti dirigendilt

22. juulil kell 19 algab kontserdiväljakul suur pidulik galakontsert. Kontsert on tasuta, kuid on võimalik ka Kadrioru toetuseks pilet osta ja saada esimestes ridades broneeritud istekoht.

Kavas on filmimuusika: kontserdi esimeses jaos kõlavad meloodiad Eesti filmidest, teises heliteosed nõukogude mängufilmidest ja Hollywoodi linateostest. Proovid käivad juba ammu, aga kuna dirigendil on kuulajatele varuks mitu üllatust, tehakse täpne kava teatavaks alles esituse eelõhtul.

Kontserdil esineb Eesti Noorte Sümfooniaorkester Jüri-Ruut Kanguri juhatusel. Solistidena astuvad kuulajate ette eesti lauljad Gerli Padar, Hanna-Liina Võsa. Stig Rästa ja Rolf Roosalu, Valter Soosalu ning Peterburi lauljatar Manana Gogitidze.

85
Tagid:
Kadrioru Park, Kadriorg
Samal teemal
Ajarännak Eesti Rahvusraamatukogus - Kadrioru park 300
Kadrioru park tähistab oma 299. sünnipäeva