OSCE kutsub Kiievit Võšinskit vabastama

Töö eest taga ei kiusata: OSCE kutsub Kiievit Võšinskit vabastama

44
(Uuendatud 18:55 17.07.2019)
OSCE tunnistas Võšinski tagakiusamise tema kutsetegevuse eest vastuvõetamatuks ja kutsus Kiievit üles ajakirjanikku vabastama.

TALLINN, 18. juuli — Sputnik. OSCE ametlik esindaja meediavabaduse küsimustes Arlem Desir kutsus Ukraina võime üles RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski vanglast vabastama.

"Võšinski juhtumi kohtuprotsess toimub minule teadaolevalt 19. juulil – selle nädala lõpul. Võimalust kasutades kutsume taas kord Ukraina võime üles ajakirjanikku vabastama," tsiteerib Sputnik Kõrgõzstan Desiri sõnu Biškekis toimunud Kesk-Aasia konverentsil "Meediavabadus ja pluralism digitaalse transformatsiooni tingimustes".

OSCE esindaja tuletas meelde ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmise lubamatust nende kutsealase tegevuse eest.

Arlem Desir kritiseeris ka Briti võimude tegevust, kes keeldusid RT ja Sputniku esindajaid Londonis toimunud "meediavabaduse" konverentsil akrediteerimast.

"Oleme alati huvitatud kõigi sooviavaldanud ajakirjanike viibimisest sellistel üritustel ja usume, et tulnuks tagada pressiesindajate pääs riiki. Eriti kehtib see riiklike kutsete puhul," lisas OSCE esindaja.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, toimub järgmine "Võšinski kohtuasja" istung Kiievi Podolski ringkonnakohtus reedel, 19. juulil.

Kirill Võšinski tänas ajakirjanikke "professionaalse solidaarsuse" eest >>

Mõni aeg tagasi ennustas Ukraina peaprokurör Larissa Sargan Võšinski vahi alt vabastamist 15. juulil. Kohus aga otsustas istungi taas nelja päeva võrra edasi lükata.

Viktor Medvedtšuki partei "Opositsiooniplatvorm – Elu nimel" poliitnõukogu esimehe sõnul otsustatakse Kirill Võšinski vabastada alles pärast Ukraina parlamendivalimisi, mis toimuvad 21. juulil.

Ukraina portaali RIA Novosti juht Kirill Võšinski vahistati Ukraina julgeolekuteenistuse ametnike poolt 15. mail 2018. Järgmisel päeval andis kohus välja ajakirjaniku vahistamismääruse riigireetmise ja Donbassi vabariikide toetamise libasüüdistuste alusel.

Moskvas peetakse kõiki Kiievi poolt Võšinskile esitatud süüdistusi absurdseiks ja poliitiliselt motiveerituiks. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on ajakirjaniku vahistamine "pretsedenditu juhtum".

"Isikut üritatakse süüdistada riigireetmises selle eest, mida ta tegi avalikult, täites oma ametikohustusi. Ma ei ole midagi niisugust ammu näinud, ei suuda sarnast juhtumit isegi meenutada," teatas Venemaa riigipea.

On teada, et pärast Kirill Võšinski kinnipidamist astusid tema kaitseks üles nii Vene kui ka välismaised kolleegid. 2019. aasta aprillis allkirjastasid Ukraina presidendile Vladimir Zelenskile saadetud avaliku kirja rohkem kui 250 meedia esindajat kogu maailmast. Ajakirjanike kogukonna sõnum sisaldas üleskutset "teha kõike, mis riigipea võimuses", et Kirill Võšinski vabastataks võimalikult kiiresti.

44
Tagid:
Euroopa, ajakirjandusvabaduse päev, ajakirjandus, Kiiev, Ukraina
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Samal teemal
Võšinski kohtuasi põhjustas USA Kongressis skandaali
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul