London

Ainult omadele: miks London RT-d ja Sputnikut ajakirjandusvabaduse konverentsile ei luba

62
(Uuendatud 12:19 09.07.2019)
Üleilmne ajakirjandusvabaduse konverents, mille korraldavad Suurbritannia ja Kanada, võib toimuda ilma Venemaa ajakirjanike osavõtuta, sest RT ja Sputniku esindajaid sinna lihtsalt ei lasta.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. Londonis 10.–11. juulil toimuva üleilmse ajakirjandusvabaduse konverentsi (Global Conference for Media Freedom) korraldajad keeldusid akrediteerimast agentuuri Sputnik korrespondenti, teatab RIA Novosti.

"Täname teid kui meedia esindajat üleilmse ajakirjandusvabaduse konverentsi kajastamise vastu huvi tundmast.

Kahjuks jäeti teie akrediteerimistaotlus rahuldamata järgmisel põhjusel: Jenny soovitus," seisab konverentsi korraldajate kirjas.

Sputniku korrespondendi palvele selgitada, mida tähendab saladuslik fraas "Jenny soovitus", ei osanud vastata ükski akrediteerimistoimkonna liige. Ka keeldumise põhjuse ametliku selgituse päringule pole seni vastatud.

Sõnavabadus väljavalitutele

Päev varem oli rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan teatanud, et akrediteerimast keelduti ka telekanalit.

"Meid keelduti akrediteerimast üleilmsele ajakirjandusvabaduse konverentsile, mille korraldab Briti välisministeerium. M.o.t.t (mida oligi tarvis tõestada — toim)," kirjutas ta Twitteris.

Briti välispoliitikaametkond teatas telekanalile, et neil ei ole lihtsalt vabu kohti. "Meile öeldi telefoni teel: "Sorry, we are full" ("Palun vabandust, kohti ei ole"). Üleilmsel ajakirjandusvabaduse konverentsil ei ole ajakirjandusele kohta. Nii me elamegi. Ajakirjandusvabadus ei ole mõeldud kõigile," teatas RT oma Telegrami-kanalil.

Venemaa saatkond Londonis nimetas olukorda kommenteerides Briti välisministeeriumi otsust diskrimineerimiseks.

"Pole võimalik leida paremat näidet ajakirjandusvabaduse tegelikust olukorrast Suurbritannias. Kuid konverentsil, nagu võib aru saada, on kavas arutada ajakirjanike olukorda mistahes maailma paigas, ainult mitte siin riigis," ütles diplomaatilise esinduse pressiesindaja.

Juuni keskel teatas Venemaa saatkond Ühendkuningriigis, et Venemaa sai kutse ajakirjandusvabaduse konverentsile, kuid märkis, et selle korraldajad "ei ole avalikustanud oma plaane seoses osavõtjate koosseisuga, arutatavate küsimustega ja lõppakti vastuvõtmisega". 

"Vaatamata lühikestele tähtaegadele pole meil peaaegu üldse teavet selle foorumi kohta. Sellises olukorras on äärmiselt raske valmistuda Venemaa esindajate tööks konverentsil, et nad saaksid välja töötada mingeid konstruktiivseid lahendusi," ütles tookord saatkonna pressiesindaja.

Üleilmne ajakirjandusvabaduse konverents toimub Suurbritannias 10.–11. juulil Kanada valitsuse toel. Oodatakse, et konverentsist võtavad osa ajakirjandusvaldkonna tähtsamad eksperdid ja õiguskaitsjad.

Venemaal ei pane see kedagi imestama

Lääne demokraatia on osutunud väljamõeldiseks ning uued näited ainult kinnitavad seda reeglit, teatas RIA Novostile Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov. "Britid on tuntud meedia "kaitsjad" ja nende otsused ei üllata enam kedagi," ütles ta.

"Auditooriumi — lugejaid, vaatajaid ja kuulajaid — ükskõik kus, ükskõik millises riigis, ei saa pidada rumalaks. Ükski propaganda ei saa kunagi töötada kaua ja sajaprotsendiliselt. Inimesed esitavad alati küsimuse, miks miski toimub, ja otsivad sellele vastust. Seetõttu peame oma Briti kolleege õnnitlema selle karuteene puhul, mille nad on endale ise teinud," ütles ta.

Секретарь Союза журналистов России Тимур Шафир
Venemaa Ajakirjanike Liidu sekretär Timur Šafir

Šafir märkis veel, et konverentsi korraldajate ja Briti välisministeeriumi ettekujutused sõnavabadusest ei vasta tegelikkusele, kus sõnavabadus eeldab alternatiivse vaatevinkli olemasolu. Ajakirjanik võrdles Briti kolleege Kir Bulõtšovi teose kangelasega, kes istub puuris ja mõtleb, et võre taga asuvad kõik peale tema.

Vastumeelne, sõnakuulmatu ajakirjandus

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, läheb Venemaa meedia olukord mitmes lääneriigis aastast aastasse halvemaks.

2016. aastal võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni kolmandate osapoolte, eelkõige Venemaa meedia välismaal tehtava propaganda vastu. Peamisteks ohtudeks nimetati dokumendis Sputnikut ja RTd.

Rahvusvaheline Ajakirjanike Föderatsioon nõudis Võšinski vabastamist >>

2017. aasta novembris nõudsid Ameerika võimud USAs tegutsevalt RT telekanalilt välisagendiks registreerumist, mis raskendas oluliselt ettevõtte tegevust. Seejärel võeti RT ajakirjanikelt ära akrediteeringud USA Kongressis. Moskva vastas Washingtoni ebasõbralikule sammule analoogiliste meetmetega.

Sputniku seaduslikku tegevust on korduvalt piiranud Balti riikide, sealhulgas Eesti võimud. Näiteks Eesti eesistumisperioodil Euroopa Liidu Nõukogus keeldusid riigi võimud põhjusi selgitamata rahvusvahelist teabeagentuuri Rossija Segodnja ja Sputnik Eestit akrediteerimast Euroopa ministrite mitteametlikule kohtumisele. 

Sputnik Eesti saadetavaid ametlikke päringuid riigiasutustele kas eiratakse või saadetakse edasi teistele Eesti meediaväljaannetele Eesti võimuesindajate kommentaaridega selle kohta, et Sputnik püüab alustada uut "propagandakampaaniat".

Peale selle on Eesti riigiametnikel tungivalt "soovitatud" mitte anda Sputnik Eestile intervjuusid ja isegi kommentaare sellel ettekäändel, et Sputnik ei olevat tavaline meediaväljaanne, vaid "Venemaa propagandaagentuur".

62
Tagid:
topeltstandardid, silmakirjalikkus, ajakirjandusvabaduse päev
Samal teemal
"Venemaa ründamiseks loodud inforelv " haavas Suurbritanniat ennast
Riigiduuma võttis vastu libauudiste ja riigi solvamise vastu võitleva seaduse
Euroopa ajakirjanike föderatsioon: Eesti ajakirjandusvabadus on ohus