London

Ainult omadele: miks London RT-d ja Sputnikut ajakirjandusvabaduse konverentsile ei luba

65
(Uuendatud 12:19 09.07.2019)
Üleilmne ajakirjandusvabaduse konverents, mille korraldavad Suurbritannia ja Kanada, võib toimuda ilma Venemaa ajakirjanike osavõtuta, sest RT ja Sputniku esindajaid sinna lihtsalt ei lasta.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. Londonis 10.–11. juulil toimuva üleilmse ajakirjandusvabaduse konverentsi (Global Conference for Media Freedom) korraldajad keeldusid akrediteerimast agentuuri Sputnik korrespondenti, teatab RIA Novosti.

"Täname teid kui meedia esindajat üleilmse ajakirjandusvabaduse konverentsi kajastamise vastu huvi tundmast.

Kahjuks jäeti teie akrediteerimistaotlus rahuldamata järgmisel põhjusel: Jenny soovitus," seisab konverentsi korraldajate kirjas.

Sputniku korrespondendi palvele selgitada, mida tähendab saladuslik fraas "Jenny soovitus", ei osanud vastata ükski akrediteerimistoimkonna liige. Ka keeldumise põhjuse ametliku selgituse päringule pole seni vastatud.

Sõnavabadus väljavalitutele

Päev varem oli rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan teatanud, et akrediteerimast keelduti ka telekanalit.

"Meid keelduti akrediteerimast üleilmsele ajakirjandusvabaduse konverentsile, mille korraldab Briti välisministeerium. M.o.t.t (mida oligi tarvis tõestada — toim)," kirjutas ta Twitteris.

Briti välispoliitikaametkond teatas telekanalile, et neil ei ole lihtsalt vabu kohti. "Meile öeldi telefoni teel: "Sorry, we are full" ("Palun vabandust, kohti ei ole"). Üleilmsel ajakirjandusvabaduse konverentsil ei ole ajakirjandusele kohta. Nii me elamegi. Ajakirjandusvabadus ei ole mõeldud kõigile," teatas RT oma Telegrami-kanalil.

Venemaa saatkond Londonis nimetas olukorda kommenteerides Briti välisministeeriumi otsust diskrimineerimiseks.

"Pole võimalik leida paremat näidet ajakirjandusvabaduse tegelikust olukorrast Suurbritannias. Kuid konverentsil, nagu võib aru saada, on kavas arutada ajakirjanike olukorda mistahes maailma paigas, ainult mitte siin riigis," ütles diplomaatilise esinduse pressiesindaja.

Juuni keskel teatas Venemaa saatkond Ühendkuningriigis, et Venemaa sai kutse ajakirjandusvabaduse konverentsile, kuid märkis, et selle korraldajad "ei ole avalikustanud oma plaane seoses osavõtjate koosseisuga, arutatavate küsimustega ja lõppakti vastuvõtmisega". 

"Vaatamata lühikestele tähtaegadele pole meil peaaegu üldse teavet selle foorumi kohta. Sellises olukorras on äärmiselt raske valmistuda Venemaa esindajate tööks konverentsil, et nad saaksid välja töötada mingeid konstruktiivseid lahendusi," ütles tookord saatkonna pressiesindaja.

Üleilmne ajakirjandusvabaduse konverents toimub Suurbritannias 10.–11. juulil Kanada valitsuse toel. Oodatakse, et konverentsist võtavad osa ajakirjandusvaldkonna tähtsamad eksperdid ja õiguskaitsjad.

Venemaal ei pane see kedagi imestama

Lääne demokraatia on osutunud väljamõeldiseks ning uued näited ainult kinnitavad seda reeglit, teatas RIA Novostile Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov. "Britid on tuntud meedia "kaitsjad" ja nende otsused ei üllata enam kedagi," ütles ta.

"Auditooriumi — lugejaid, vaatajaid ja kuulajaid — ükskõik kus, ükskõik millises riigis, ei saa pidada rumalaks. Ükski propaganda ei saa kunagi töötada kaua ja sajaprotsendiliselt. Inimesed esitavad alati küsimuse, miks miski toimub, ja otsivad sellele vastust. Seetõttu peame oma Briti kolleege õnnitlema selle karuteene puhul, mille nad on endale ise teinud," ütles ta.

Секретарь Союза журналистов России Тимур Шафир
Venemaa Ajakirjanike Liidu sekretär Timur Šafir

Šafir märkis veel, et konverentsi korraldajate ja Briti välisministeeriumi ettekujutused sõnavabadusest ei vasta tegelikkusele, kus sõnavabadus eeldab alternatiivse vaatevinkli olemasolu. Ajakirjanik võrdles Briti kolleege Kir Bulõtšovi teose kangelasega, kes istub puuris ja mõtleb, et võre taga asuvad kõik peale tema.

Vastumeelne, sõnakuulmatu ajakirjandus

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, läheb Venemaa meedia olukord mitmes lääneriigis aastast aastasse halvemaks.

2016. aastal võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni kolmandate osapoolte, eelkõige Venemaa meedia välismaal tehtava propaganda vastu. Peamisteks ohtudeks nimetati dokumendis Sputnikut ja RTd.

Rahvusvaheline Ajakirjanike Föderatsioon nõudis Võšinski vabastamist >>

2017. aasta novembris nõudsid Ameerika võimud USAs tegutsevalt RT telekanalilt välisagendiks registreerumist, mis raskendas oluliselt ettevõtte tegevust. Seejärel võeti RT ajakirjanikelt ära akrediteeringud USA Kongressis. Moskva vastas Washingtoni ebasõbralikule sammule analoogiliste meetmetega.

Sputniku seaduslikku tegevust on korduvalt piiranud Balti riikide, sealhulgas Eesti võimud. Näiteks Eesti eesistumisperioodil Euroopa Liidu Nõukogus keeldusid riigi võimud põhjusi selgitamata rahvusvahelist teabeagentuuri Rossija Segodnja ja Sputnik Eestit akrediteerimast Euroopa ministrite mitteametlikule kohtumisele. 

Sputnik Eesti saadetavaid ametlikke päringuid riigiasutustele kas eiratakse või saadetakse edasi teistele Eesti meediaväljaannetele Eesti võimuesindajate kommentaaridega selle kohta, et Sputnik püüab alustada uut "propagandakampaaniat".

Peale selle on Eesti riigiametnikel tungivalt "soovitatud" mitte anda Sputnik Eestile intervjuusid ja isegi kommentaare sellel ettekäändel, et Sputnik ei olevat tavaline meediaväljaanne, vaid "Venemaa propagandaagentuur".

65
Tagid:
topeltstandardid, silmakirjalikkus, ajakirjandusvabaduse päev
Samal teemal
"Venemaa ründamiseks loodud inforelv " haavas Suurbritanniat ennast
Riigiduuma võttis vastu libauudiste ja riigi solvamise vastu võitleva seaduse
Euroopa ajakirjanike föderatsioon: Eesti ajakirjandusvabadus on ohus
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul