Ukraina president Volodõmir Zelenskõi

Zelenskõi hindas vene keele tulevikku Donbassis

60
(Uuendatud 15:02 09.07.2019)
Ukraina president vastas ajakirjaniku küsimustele vene keele staatusest Ukrainas ja rääkis sellest, millised võiksid olla keeleküsimustega seotud probleemide lahendused.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. President selgitas, et tulevikus võib vene keel saada Donbassis eristaatuse, mis annab kohalikele elanikele õiguse ja võimaluse seda kasutada.

Mingeid üksikasju sellest, kuidas ikkagi keele staatust muudetakse, president ei tutvustanud. Küll aga olla tema sõnul tegemist "infosõjaga", ning et tegelikult ei ole Ukrainas vene keele kasutamisega igapäevaelus mingeid probleeme. President teatas ka, et kui inimestelt laekub palve, et "neil lubataks täita dokumente vene keeles", siis tema "ei näe selles mingit probleemi", et seda küsimust arutada.

Kõigile teistele korrespondendi küsimustele vastas Zelenskõi ukraina keeles.

Nagu teatas Sputnik Eesti, allkirjastas käesoleva aasta maikuus riigi endine president Petro Porošenko seaduse "Ukraina keele kui riigikeele toimimise tagamisest". Seadus sätestab, et pea kõigis eluvaldkondades on lubatud vaid ukraina keele kasutamine.

Seaduse autorid on veendunud, et tuleb arendada ukraina "kui tiitelrahvale ainuomast" keelt.

© Sputnik / Стрингер
Zelenskõi hindas vene keele tulevikku Donbassis

Dokument kohustab kodanikke suhtlema Ukraina valitsusasutustes, koolides, ülikoolides ja haiglates, kauplustes ja kohvikutes, kohtutes, armees, politseis, valimiskampaania ja referendumite ajal eranditult ukraina keeles. Muukeelne suhtlemine on lubatud vaid eraviisiliselt ja usulistel tseremooniatel.

Ukraina Raada opositsioonilise osa liikmed esitasid omapoolse seaduseelnõu vastuvõetud seaduse tühistamiseks, leides, et seaduse vastuvõtmisel rikuti Raada enda protseduurireegleid ning seaduseelnõu ise on põhiseadusega vastuolus. Raada aga keeldus seadust kehtetuks tunnistamast.

60
Tagid:
Donbass, Ukraina, vene keel, poliitika
Samal teemal
Ukraina presidendivalimised